۴ روش استفاده از آروماتراپی برای درمان حالت تهوع

4 روش استفاده از آروماتراپی برای درمان حالت تهوع

اگر حالت تهوع را تجربه می‌کنید، به احتمال زیاد می‌خواهید که سریع‌تر تسکین پیدا کنید. حالت تهوع، دلایل زیادی دارد از جمله: بیماری حرکت، یبوست، بارداری، سوء‌هاضمه و احساس ناخوشایند. مهم نیست چه چیزی باعث تهوع شما شده است، ولی می‌توانید از آروماتراپی برای داشتن احساس بهتر استفاده کنید. پس از انتخاب روغن مناسب برای تسکین حالت تهوع، روشی را انتخاب کنید که برای شما کارساز باشد. با این حال، قبل از استفاده از روغن‌های ضروری، با پزشک خود مشورت کنید و در صورت بروز بیماری نهفته، به دنبال درمان پزشکی باشید.


بخش اول پیدا کردن روغن مناسب


۱. روغن ضروری لیمو را برای رفع حالت تهوع به خصوص در دوران بارداری امتحان کنید

مطالعات نشان داده است که روغن ضروری لیمو می‌تواند به کاهش حالت تهوع، به ویژه در دوران بارداری کمک کند. علاوه بر این، اگر در حین بارداری دچار این مشکل شوید، با این روش می‌توانید میزان استفراغ را کاهش داد. به علاوه رایحه سبک مرکبات، می‌تواند بوهای دیگری را که ممکن است موجب تهوع شود را از بین ببرد.

روغن لیمو

۲. برای آرام کردن معده خود، روغن ضروری زنجبیل را امتحان کنید

زنجبیل مدت‌هاست که با جلوگیری از حالت تهوع در هنگام خوردن نقش اساسی داشته است. اما همچنین می‌تواند در طول آروماتراپی به شما کمک کند. یک بررسی نشان داد که استنشاق روغن زنجبیل، باعث کاهش حالت تهوع در بیمارانی که اخیرا جراحی داشته‌اند می‌شود.

روغن زنجبیل

۳. روغن ضروری نعناع را برای افراد بالاتر از ۳ سال امتحان کنید

نعناع نیز مدت‌هاست که برای تهوع مفید بوده است. با این حال، شما نباید از نعناع برای کودکان زیر ۳ سال استفاده کنید. بسیاری از افراد، نعناع و یا روغن‌های نعناع را در مبارزه با حالت تهوع موثر می‌دانند.

 • همچنین باید مراقب استفاده از نعناع به پوست خود باشید، چرا که می‌تواند موجب خارش  در برخی از افراد شود.
 • علاوه بر این، شما باید مطمئن شوید که نعناع را به طور صحیح رقیق کرده‌اید، زیرا منتول موجود در نعناع اگر بیش از حد قوی باشد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

 روغن نعناع

۴. اگر می‌خواهید رایحه‌ای سفارشی داشته باشید، از مخلوط روغن استفاده کنید

گاهی اوقات، ترکیبی از روغن‌های ضروری برای مبارزه با حالت تهوع بیش از یک نوع منفرد، تاثیر گذارند. در مطالعه‌ای نشان داده شده است که مخلوطی از نعناع، زنجبیل و هل برای مبارزه با حالت تهوع بیماران پس از عمل جراحی تاثیرگذار بوده است.

روغن نعناع - روغن بادام - روغن زنجبیل


بخش دوم با استفاده از تکنیک استنشاق


۱. برای یک راه ساده و آسان از استنشاق مستقیم استفاده کنید

یکی از راه‌های استفاده از روغن‌های ضروری، استنشاق به روش مستقیم است. شما می‌توانید به سادگی بطری را در نزدیکی بینی خود نگه دارید و روغن را به طرف بالا بو بکشید. این روش ساده، می‌تواند برای کمک به درمان حالت تهوع مورد استفاده قرار گیرد، چرا که به راحتی می‌توانید یک بطری را همراه خود داشته باشید.

بو کردن روغن

۲. اگر فکر می‌کنید که عطر پخش می‌شود، استنشاق خشک را امتحان کنید

یکی دیگر از راه‌های استفاده از روغن‌های ضروری این است که مقداری از آن را روی یک توپ پنبه‌ای‌، پد پنبه و یا پارچه بریزید. سپس آن را در زیر بینی خود قرار دهید و ۲ یا ۳ بار نفس عمیق بکشید.

ریختن روغن ضروری روی پارچه - بو کردن آن

۳. از لوله اسپری تنفسی استفاده کنید تا استفاده از روغن‌ برای‌تان راحت‌تر باشد

گزینه دیگر برای دریافت مستقیم‌تر روغن‌های ضروری، استفاده از لوله اسپری تنفسی است که می‌توانید آن را از برخی فروشگاه‌های لوازم پزشکی و یا به صورت آنلاین خریداری کنید. برای استفاده از لوله اسپری تنفسی، یک پارچه نخی را در روغن مورد نظر خیس کنید، سپس آن را درون لوله قرار دهید. هنگامی که در لوله است آن را تنفس کنید.

 • این لوله، استفاده از روغن را برای شما آسان می‌کند. آن را در کیف خود بگذارید و هنگامی که احساس تهوع کردید آن را بیرون بیاورید.

استفاده از اسپری تنفسی

۴. نمک‌های بودار را برای یک درمان آروماتراپی قابل استفاده مجدد ایجاد کنید

نمک‌های بودار ممکن است قدیمی به نظر برسند، اما روشی کارآمد برای ارائه روغن‌های ضروری است. در ۳/۱ اونس از بطری، حداکثر ۳۰ قطره از روغن ضروری مورد نظر یا مخلوطی از آن را اضافه کنید. بقیه‌ی بطری باید نمک دریایی باشد. آن را در صورت لزوم در زیر بینی خود نگه دارید.

ریختن نمک بودار در ظرف روغن

۵. از استنشاق بخار استفاده کنید، به خصوص اگر احساس بیماری دارید

راه دیگر استفاده از روغن‌های ضروری در آروماتراپی، استفاده از بخار است. در حالی که استنشاق بخار اغلب زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دچار گرفتگی شدید بینی شده‌اید، ولی می‌تواند در هنگام تهوع به شما کمک کند.

 • یک کاسه متوسط را انتخاب کنید که بتواند در برابر آب جوش مقاومت کند. آن را روی میز بگذارید و آن را تا حدی با آب جوش پر کنید.
 • چند قطره روغن مانند: روغن زنجبیل به آن اضافه کنید. از یک حوله برای پوشاندن سر و کاسه خود استفاده کنید. بنشینید و حدود ۵ دقیقه بخار را استنشاق کنید.

بخور دادن با روغن زنجبیل


بخش سوم سایر روش‌ها را امتحان کنید


۱. اتاق را با رایحه احاطه کنید

شما می‌توانید اسپری خود را با ترکیبی از روغن‌های ضروری کاهش دهنده حالت تهوع درست کنید. برای هر اونس آب مورد استفاده، ۱۰ تا ۱۵ قطره روغن ضروری اضافه کنید. آن‌ها را درون یک بطری اسپری بریزید و به خوبی تکان دهید. سپس آن را در اطراف اتاق اسپری کنید تا به کاهش حالت تهوع شما کمک کند. به یاد داشته باشید قبل از هر بار استفاده، بطری را به خوبی تکان دهید.

اسپری خوشبو کننده

۲. برای پخش کردن رایحه در اتاق، یک دفیوزر (یک نی پخش عطر) را امتحان کنید

دفیوزرها، برای آزاد کردن رایحه‌ی روغن ضروری در خانه شما طراحی شده‌اند. این یک روش غیر مستقیم برای دریافت رایحه است، اما می‌تواند به شما در کاهش حالت تهوع کمک کند. دفیوزرها به طور متفاوتی کار می‌کنند. برخی از گرما برای پخش عطر استفاده می‌کنند و برخی دیگر خواهان ریختن روغن در آب هستند. جهت دستیابی به بهترین نتیجه، دستورالعمل‌هایی را که همراه با دفیوزر شماست را دنبال کنید، اما در اصل چند قطره روغن را به دفیوزر اضافه کنید تا فضای خانه را خوشبو و دلپذیر کند.

نی پخش عطر

۳. یک روغن ماساژ برای مالیدن به پوست خود درست کنید

یک روغن ماساژ، می‌تواند یک روش موثر برای حمل رایحه‌ی روغن ضروری روی پوست شما باشد و حالت تهوع را در طول روز کاهش دهد. هنگام زدن روغن ضروری به پوست، باید ابتدا آن را با روغن حامل رقیق کنید. برای هر اونس روغن حامل مورد استفاده، باید ۱۲ تا ۱۶ قطره روغن ضروری استفاده کنید.

 • هنگامی که روغن ماساژ را تهیه کردید، می‌توانید آن را به پوست خود ماساژ دهید. با این حال، باید ابتدا آن را در یک ناحیه‌ی کوچک تست کنید تا مطمئن شوید که این روغن در تماس با پوست شما خارش ایجاد نمی‌کند. سعی کنید آن را به شکم خود بمالید، چرا که می‌تواند به سوء‌هاضمه کمک کند.
 • روغن حامل، فقط یک روغن پایه است که به منظور رقیق‌سازی استفاده می‌شود. تقریبا می‌توانید از هر روغن موجود در آشپزخانه خود استفاده کنید. از روغن زیتون گرفته تا روغن بادام زمینی و روغن بادام شیرین. همچنین می‌توانید از روغن آفتابگردان یا روغن نارگیل استفاده کنید.

ماساژ روغن روی گردن

۴. استحمام کنید و روغن را به آب اضافه کنید

راه دیگر استفاده از رایحه، استحمام با استفاده از روغن ضروری است. هنگام حمام آرامش‌بخش، می‌توانید رایحه را جذب کنید. روغن‌ ضروری مورد نظر خود را با اضافه کردن ۱۲ قطره مانند: ۱ قاشق چایخوری شیر، عسل یا روغن نباتی به یک مواد معلق نگهدارنده (dispersant) آماده کنید. طبق معمول، وان حمام را با آب گرم پر کنید. روغن را اضافه کنید و به داخل آن بروید.

خوابیدن در وان آغشته به روغن ضروری


بخش چهارم چه موقع به دنبال مراقبت پزشکی باشید


۱. قبل از استفاده از روغن‌های ضروری با پزشک خود مشورت کنید

در حالی که روغن‌های ضروری اغلب بی‌خطر هستند اما برای همه‌ی افراد مناسب نیستند. برخی از روغن‌های ضروری می‌توانند یک واکنش آلرژیک ایجاد کنند و یا پوست شما را تحریک کنند. علاوه بر این، اگر شرایط خاصی داشته باشید، ممکن است با داروی شما تداخل داشته باشد و یا عوارض ایجاد کند. همیشه قبل از استفاده از روغن‌های ضروری با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شما بی‌خطر است.

 • به پزشک خود بگویید که کدام روغن را می‌خواهید استفاده کنید و چه اندازه به این درمان امیدوار هستید.
 • اگر باردار هستید، حتما پزشک‌تان هر نوع روغن ضروری که می‌خواهید از آن استفاده کنید را تایید کند، زیرا همه‌ی آن‌ها بی‌خطر نیستند.

۲. وضعیت پزشکی اساسی خود، که باعث حالت تهوع می‌شود‌ را درمان کنید

اگر حالت تهوع و استفراغ عمومی داشته باشید، لازم نیست در این مورد نگران باشید. با این وجود، اگر بیماری باعث حالت تهوع شما شود، ممکن است نیاز باشد از سایر روش‌های درمانی استفاده کنید. آروماتراپی فقط علائم را درمان می‌کند. بنابراین برای بهتر شدن، هنوز هم باید شرایط زمینه‌ای خود را درمان کنید. برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید و داروها را طبق دستورالعمل مصرف کنید.

 • اگر در این مورد شک دارید، با پزشک خود تماس بگیرید تا ببینید که آیا توصیه می‌کند ویزیت شوید یا خیر. ممکن است بتوانید حالت تهوع را در خانه درمان کنید.

۳. اگر حالت تهوع، مداوم یا مزمن باشد به پزشک مراجعه کنید

حالت تهوع شما می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بفهمید که دارد چه اتفاقی می‌افتد. ممکن است حالت تهوع شما علامت بیماری دیگری باشد. پزشک شما می‌تواند تشخیص دهد چه چیزی باعث ایجاد حالت تهوع شما شده است تا در نهایت تسکین پیدا کنید.

 • اگر چند روز طول بکشد، حالت تهوع شما پایدار است و اگر برگردد دوباره عود می‌کند.

۴. اگر حالت تهوع باعث کاهش وزن شما می‌شود به پزشک مراجعه کنید

اگر آنقدر تهوع دارید که خوردن برای شما دشوار است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. این حالت می‌تواند نشانه‌ی این باشد که چیزی نادرست است. با این حال نگران نباشید. فقط کافی‌ست با پزشک خود مشورت کنید تا دریابید که چه عواملی باعث حالت تهوع شما شده است.

 • ممکن است پزشک‌تان نیز به شما توصیه کند که چگونه حالت تهوع خود را کنترل کنید تا بتوانید به طور منظم وعده‌های غذایی بخورید.

۵. در صورت بروز علائم شدید، مراقبت‌های پزشکی فوری را دریافت کنید

گاهی اوقات حالت تهوع می‌تواند نشانه یک وضعیت جدی باشد. سعی کنید نگران نباشید، زیرا همه چیز درست خواهد شد. با این حال، اگر یک وضعیت پزشکی جدی داشته باشید، باید یک تشخیص و درمان مناسب را دریافت کنید. اگر علائم جدی زیر را تجربه کردید، فوریت‌های درمانی را جستجو کنید.:

 • حالت تهوع با سردرد شدید
 • حالت تهوع با علائم کم آبی مثل: خشکی دهان، تشنگی بیش از حد، ادرار تیره، ضعف و سرگیجه
 • حالت تهوع با استفراغی که خونی به نظر می‌رسد، مانند: تفاله قهوه یا سبزی.  
 • حالت تهوع با استفراغ، درد قفسه سینه، درد شکم یا گرفتگی، تاری دید، گیجی، تب بالا، خشکی عضلات گردن، خونریزی مقعد و بوی مدفوع در استفراغ شما

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی با آروماتراپی 

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0