کودکانی خلاق فقط با بازی‌های حسی

کودکانی خلاق فقط با بازی‌های حسی

قدیم که تنوع اسباب‌بازی‌ها مثل الان نبود، کودکان با وسایلی ساده بازی می‌کردند و بیشتر وقت خود را در محیط طبیعی می‌گذراندند. با چیزهایی که در طبیعت پیدا می‌کردند بازی می‌کردند و سرگرم می‌شدند. ولی امروزه تنوع اسباب‌بازی‌ها و نوع بازی‌ها زیاد شده و از طرفی ارتباط کودکان با طبیعت کم و قطع‌شده. بازی کودکان فقط به بازی با اسباب‌بازی‌های موجود در بازار محدود ‌شده است. برای داشتن کودکی خلاق‌تر از سایر کودکان باید راه و روشی دیگر برای بازی در ذهنشان گشود. راهی بی‌خطر، کم‌هزینه و پر از خلاقیت و تأثیر به نام “بازی‌های حسی، Sensory Play”. بازی‌های حسی را به شیوه‌های مختلف در خانه و یا هر محیط دیگری که امکانش باشد می‌توان با کودک انجام داد. بازی حسی مبحثی مهم و تقریبا جدید در “روانشناسی کودک” است.

 

[quote arrow=”yes”]تأثیر بازی بر هوش اجتماعی کودکان[/quote]

در حوزه روانشناسی کودک، همه فعالیت‌های انسان‌ها از بدو تولد تأثیر مستقیمی بر بزرگ‌سالی او دارد. به بیانی بهتر، نحوه رفتار والدین با کودک از همان ابتدای تولد تأثیر مستقیمی بر همه جنبه‌های زندگی‌اش دارد. نحوه رفتار والدین با کودک، بازی‌هایی که با او انجام می‌شود، مسئولیت‌های کوچکی که به کودک سپرده می‌شود، اجازه به داشتن تجربه‌های کوچک در حد درک کودک، همه این‌ها به رشد فکری و مغزی کودک کمک‌های فراوان می‌کند. کمک‌هایی که تأثیر آن در همان دوران کودکی به خوبی قابل‌مشاهده است. از کودک بخواهید با اسباب‌بازی‌هایش بازی‌های جدید انجام دهد. با این ‌کار هوش کودک به‌کار می‌افتد و دیگر به اسباب‌بازی‌هایش به چشم بازی همیشگی نگاه نمی‌کند. و هر بار که می‌خواهد با اسباب‌بازی‌هایش بازی کند، به فکر ایده برای بازی‌های جدید می‌افتد. کودکان اولین فعالیت‌های زندگی را با بازی شروع می‌کنند. بازی برای کودکان مسئله‌ای بسیار جدی است، گویی فردی بزرگ هستند و کاری بسیار مهم و جدی انجام می‌دهند. بازی کودکان را برای مسئولیت‌های بزرگ آینده آماده می‌کند.

 

[quote arrow=”yes”]بازی حسی چیست؟[/quote]

همه فعالیت‌هایی که حواس کودک را تحریک می‌کند، مانند : حس لامسه ، حس بویایی ، حس چشایی و حس شنوایی، می‌تواند یک بازی حسی باشد. کارهای ساده‌ای که کودک را به کشف و تجربه وادار می‌کند و به‌طور طبیعی کودکان را تشویق به استفاده از  فرآیندهای علمی، بازی، خلق کردن می‌کند، بازی حسی محسوب می‌شود. کمک به کودک از طریق بازی‌های حسی به توسعه شناختی، زبانی، اجتماعی و عاطفی آن‌ها کمک می‌کند. انسان از بدو تولد و ورود به این دنیای پر‌هیاهو، از طریق حواس پنج‌گانه به شناخت محیط می‌پردازد. به همین دلیل کودکان همه‌چیز لمس می‌کنند و یا در‌ دهانشان می‌گذارند. رضایت تجربه کشف‌شده را با خندیدن ابراز می‌کنند و صداهای یاد گرفته را تکرار می کنند.

بازی‌های حسی جنبه درمانی نیز دارند. برای مثال کودکان مبتلا‌به اوتیسم که عملکرد آن‌ها و پیوندشان با محیط دچار اختلال است. حواس این کودکان را  با انجام این بازی‌ها می‌توان سازمان‌دهی کرد.

ایده‌ای که از بازی‌های حسی دارید چیست؟ شاید اولین تصوری که به ذهنتان می‌رسد همان خمیر‌بازی و شن‌بازی و آب‌بازی باشد که تقریبا همه در دوران کودکی تجربه آن را داشته‌اند. بله این‌ها نمونه‌هایی از “بازی حسی” هستند. ولی بازی‌های‌ حسی فقط به حس لامسه ختم نمی‌شوند و حس‌های دیگر را نیز شامل می‌شوند. با مثالی ساده بگوییم، استشمام رایحه‌ای خوشایند و یا تند و تیز عطر و سایر چیزهایی که بو‌ دارند، تغییر شکل مواد غذایی در اثر پختن، مشاهده مراحل رشد گیاه و… همه می‌توانند بخشی از تجربیات حسی فرزند دلبندتان باشند.

 

[quote arrow=”yes”]نقش بازی‌های حسی در یادگیری لغات جدید[/quote]

کودکانتان را در تجربه‌های جدید زندگی‌شان همراهی کنید و از این همراهی لذت ببرید. کودک را  با هر چیزی که فکر می‌کنید  تا حالا با آن روبرو نشده آشنا کنید و عکس‌العمل او را با دقت ببینید. به اولین صحبت‌های او در مواجه‌شدن با اولین‌های زندگی‌اش گوش دهید. ببینید از چه کلماتی استفاده می‌کند و احساساتش را در غالب چه جملاتی بیان می‌کند. به کودک در بیان احساساتش کمک کنید و لغات جدید و مناسب احساسش را به او یاد دهید. مثلا : خاک همیشه خشک نیست، زمانی که باران می‌آید خیس می‌شود و دانه‌های خاک به هم می‌چسبند و گل ایجاد می‌شود. با گل چه چیز‌هایی می‌شود درست کرد و… . به جرات باید گفت که کودکان از “بازی‌های حسی،Sensory Play” لذت بیشتری در مقایسه با سایر بازی‌ها می‌برند.

در مطالب بعدی وب‌نوشت مو تن رو همراه باشید تا نمونه‌هایی از بازی حسی را برایتان شرح دهیم.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0