کدام لوازم آرایش ها موجب نازایی می شود ؟

کدام لوازم آرایش ها موجب نازایی می شود ؟

کدام لوازم آرایش ها موجب نازایی می شود ؟

سم‌زدایی تعطیل ( اسپری و دئودورانت)

اسپری و دئودورانت ها حاوی ماده‌ای به نام نمک آلومینیوم یا کلروهیدرات آلومینیوم هستند که باعث بسته شدن منافذ پوست می‌‌شوند. از جمله خطراتی که این ترکیب به وجود می‌آورد این است که گرچه منافذ پوست را مسدود می‌کند و با این کار جلوی عرق کردن و بوی ناخوشایند را می‌گیرد! طبق آخرین تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، نمک آلومینیوم موجود در برخی دئودورانت‌ها می‌تواند با گیرنده استروژن درسلول‌ها تداخل کرده و باعث ایجاد و رشد سلول‌های سرطان سینه شود.


 

اگر می‌خواهید صاحب فرزند شوید (رنگ مو)

یکی از ترکیبات خطرناکی که در رنگ مو دیده می‌شود، اترگلیکولاین نوعی حلال و نگهدارنده است. طبق تحقیقات صورت گرفته،رنگ مو می‌تواند به‌راحتی از طریق پوست جذب شده و سبب بروز انواع سرطان‌ها شود. این ترکیبات سرطان‌زا می‌توانند در خانم‌های باردار تاثیر مستقیم و خطرناکی روی جنین بگذارند و باعث نارسایی جنین شوند اما درحال حاضر، استفاده از این ترکیب در محصولات، ممنوع اعلام شده است.


 

اگر می‌خواهید نازا نشوید

لاک ناخن

در مورد لاک ناخن نه‌تنها باید به ترکیبات موجود درآن ایراد گرفت بلکه باید دانست که استفاده بیش از حد از لاک می‌تواند اثر مخربی نیز روی صدف ناخن بگذارد و بستر ناخن را ضعیف کند. یکی از ترکیبات خطرناک موجود در لاک، فتالات‌ها هستند. فتالات‌ها نوعی حلال محسوب می‌شوند که سرطان‌زا و سمی بوده و باعث ناباروری می‌شوند. تحقیقی که در این زمینه در سال ۲۰۰۵ انجام شد نشان می‌دهد، ۹۵درصد نوزادان هنگام تولد در خون‌شان فتالات وجود داشته که در اثر تماس مادران‌شان با این ترکیب، خطرناک بوده است.


 

 جذب میکروب روی لب‌های شما

رژ‌لب

یکی از مهم‌ترین ترکیبات خطرناک موجود در لوازم آرایش که به‌وفور در بسیاری از انواع رژلب‌ها دیده می‌شود، لانولین است. لانولین و انواع رنگ‌های دیگر به‌راحتی باعث ایجاد آلرژی و حساسیت به‌خصوص در خانم‌های باردار می‌شوند. لانولین به‌راحتی بسیاری از مواد مضر را جذب کرده و در پوست نفوذ می‌کند. یکی از بدترین ویژگی‌های رژلب این است که وقتی از آن استفاده می‌کنید خیلی سریع بسیاری از میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در هوا را جذب می‌کند و هنگام صحبت کردن یا خوردن این مواد وارد بدن می‌شوند.

آلرژی روی پوست شما

شامپو‌ها

یکی از ترکیبات خطرناکی که در برخی از شامپوها وجود دارد، آلکیلفنول‌هاست. بررسی‌ها نشان داده که این ترکیب می‌تواند، در کار غدد درون‌ریز اختلال ایجاد کند که نتیجه این اختلال می‌تواند بروز سرطان سینه باشد. از دیگر ترکیبات می‌توان به لورملسیولفات سدیم اشاره کرد. این ترکیب می‌تواند، لایه محافظ روی پوست را نابود کرده و زمینه‌ساز بروز انواع آلرژی و التهاب روی پوست باشد. این ترکیب به‌راحتی در اپیدرم نفوذ می‌کند و باعث ایجاد آلرژی شدید پوستی می‌شود.


حتما به برچسب ترکیبات روی مواد آرایشی دقت کرده و آن را خوب مطالعه کنید. درضمن مقداری از آن را قبل از استفاده کامل روی پوست‌تان تست کنید تا مطمئن شوید آلرژی‌زا نیست. جالب است بدانید، گاهی ترکیبات طبیعی و گیاهی نیز می‌توانند آلرژی‌زا باشند و حساسیت‌های پوستی فقط به ترکیبات شیمیایی محدود نمی‌شود.


 

فقط۰۲ درصد

کرم‌های ضد آفتاب

دی‌‌اکسید تیتان ترکیبی است که به‌وفور در انواع ضدآفتاب‌ها دیده می‌شود. متاسفانه این ترکیب جزو مواد سرطان‌زا است و آخرین تحقیقی که در این زمینه صورت گرفته نشان می‌دهد، این ترکیب عامل ابتلا به سرطان ریه است و همچنین این ترکیب به‌راحتی به داخل پوست نفوذ کرده و از طریق پوست جذب شده و در تمامی ارگان‌های بدن پخش و سرانجام سلول‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد. امروزه مصرف این ترکیب با احتیاط صورت می‌گیرد و نباید به بیش از ۲۰درصد برسد.


 

تخریب‌گر

کرم‌های ضد چین‌و‌چروک

کرم‌های ضدچین و چروک یکی از پرمصرف‌ترین انواع کرم‌ها محسوب می‌شوند.

برخی از این کرم‌ها حاوی میزان بالایی ویتامین A هستند که بسیار خطرناک است. این میزان بالا می‌تواند، باعث تخریب بسیاری از سلول‌ها شود. همچنین ویتامین A بیش از حد، تاثیر مخربی برجنین می‌گذارد. پس اگر باردار هستید حتما قبل از استفاده از کرم‌های ضدچین و چروک از ترکیبات آن مطمئن شده و با پزشک‌تان مشورت کنید.


 

یک توصیه مهم:

لوازم آرایشی- بهداشتی را از مراکز معتبر خریداری کنید. لوازم آرایشی- بهداشتی که در کنار خیابان یا مراکز غیرمعتبر با قیمت‌های ارزان فروخته می‌شوند، قابل اعتماد نیستند. تولیدکنندگان این محصولات از ترکیبات ممنوعه که ارزان‌تر هستند برای ساخت لوازم کمک می‌گیرند و به سلامت مصرف‌کننده توجهی نمی‌کنند!

ایده ال

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0