کت واک و اصول برگزاری آن

کت واک و اصول برگزاری آن

اگر بخواهیم با موضوع کت واک بیشتر آشنا شویم و به اصول کلی آن بپردازیم باید مانند یک پروژه حرفه‌‌ای دنیای مد و فشن آن را بررسی کنیم.

کت‌ واک چیست؟

از نظر لغوی راه رفتن مدل‌ها بر روی استیج یا سکوی نمایش را کت واک ( Catwalk ) و به سکویی که مدل‌ها بر روی آن راه می‌روند ران‌ وی ( Runway یا Ramp ) می‌گویند. به طور کلی در دنیای فشن هر دو واژه را برای یک مفهوم به کار می‌برند.

علت نامگذاری

راه رفتن مدل‌ها روی استیج به خرامیدن گربه تشبیه شده است، اگر توجه کرده باشید گربه در حین راه رفتن دست خود را به صورت ضربدری حرکت می‌دهد. مانکن‌ها بر روی استیج هایی به اشکال مختلف (حلقوی ، T) برای نمایش لباس، زیورآلات، کفش و … راه می‌روند.

کت واک حلقوی و اصول برگزاری آن

شروع کت‌ واک‌

کت‌ واک‌ برای رویداد فشن‌‌ شوی طراحان جهت نمایش انواع محصولات همچون جواهرات، لباس، کیف و کفش برای اولین بار در اوایل سال ۱۸۰۰ میلادی در سالن‌های مختلف پاریس آغاز شده است.

اما آمریکا در اوایل دهه ۱۹۰۰ با کانسپت فشن‌ شو و کت‌ واک آشنا شد، که اغلب در نیویورک با نمایش لباس‌های کوتور پاریس یا مشابه آن برگزار می‌شد. در این‌جا می‌توان به دو برند شنل (chanel) و لویی ویتون (Louis Vuitton) به عنوان پیشگامان کت‌ واک یاد کرد.

کت واک و اصول برگزاری آن

انتخاب مدل در کت‌ واک

در انتخاب مدل برای نمایش کت‌ واک از مدل‌های حرفه‌ ای یا داوطلبان بهره می‌گیرند.
افرادی با اندام‌های کشیده و استخوانی و پوست‌های زیبا در بازه‌ سنی (۱۶-۲۵) سال، انتخاب می‌شوند. البته به دلیل این‌ که کت واک رفتن نیاز به آموزش‌های حرفه‌ای دارد سعی می‌شود افرادی با سن ۱۶-۱۸ سال، را استخدام شوند.

برندها، مدل‌ها را به طور شخصی برای طراحی‌های خود درنظر می‌گیرند، تا متناسب با اندام مدل لباس را دوخت کنند. یک یا دو مدل اضافی برای اطمینان در رویداد فشن شو، در مواقع غیر منتظره مانند مریضی مدل، درنظر می‌گیرند.

مدل‌های حرفه‌ای کت واک برندها از آژانس‌های مدل‌ یابی انتخاب می‌شوند. اما برای مدل‌های داوطلبانه ، در رسانه‌های اجتماعی و مقالات محلی تبلیغ می‌کنند که به دنبال طیف متنوعی از قومیت و انواع فرم بدن هستند.

قوانین کت‌ واک

از مهم‌‌ترین و رایج‌‌ترین قوانین موجود در کت‌ واک‌ها می‌توان به قانون مدل‌ها انتخاب شده اشاره کرد.
وقتی که مدلی با برند خاصی قرارداد دارد، در طول مدت اعتبار قرارداد باید تنها برای همان برند به فعالیت بپردازد و نمی‌توانند در کت‌واک‌های دیگر شرکت کنند. این قانون برای مدل‌هایی که فعالیت‌شان را به تازگی شروع کردند، با سخت‌گیری بیشتری می‌باشد.

اما باید بدانیم که قیمت قرارداد مدل‌ها با توجه به شهرتی که دارند، متغیر است و افزایش می‌یابد. به طور مثال مدل‌های” Victoria’s Secret” ویکتوریا سکرت از مدل‌های مشهور و گران قیمت می‌باشند.

کت واک و اصول برگزاری آن

اصول برگزاری کت واک

انتخاب تم خاص برای کت واک

برند‌ها برای رویداد کت واک خود، با توجه به هدف و کانسپت طراح برند، یک تم انتخاب می‌کنند. گاها برندها برای اینکه رویداد ران‌ وی خود را در ذهن تماشاگران ثبت کنند، یک تم عجیب و غریب را در نظر می‌گیرند.

کت واک و اصول برگزاری آن

ایجاد اتمسفر مناسب کت واک

لباس‌ها، دکوراسیون فضا، موسیقی، نورپردازی و تزئینات به گونه‌‌ای درنظر گرفته می‌شوند که با تم همخوانی داشته باشند، در این مورد حتی به رنگ و جنس پارچه‌ها نیز دقت می‌گردد.

کت واک

نحوه انتخاب تاریخ و زمان برگزاری کت‌‌ واک

گاهی اوقات به محل نمایش بستگی دارد و تصمیمات برند تعیین می‌کند که نمایش کت‌ واک شب یا روز برگزار شود. به طور کلی نمایش‌های مد اغلب رویدادهای بسیار کوتاه هستند که از ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.

کت واک و اصول برگزاری آن

سرعت عمل مدل‌ها و پشت صحنه‌‌ی کت‌ واک‌ ها قابل تحسین است، بعنوان مثال برای یک کالکشن ۷۰ طرحی هر مدل سه بار ملزم به تعویض لباس، مدل و میکاپ می‌شود.

دعوت مهمان‌ها Front Row

عده‌ای از مهمان‌ها از میان سلبریتی‌ها، سرمایه‌ داران معروف و رسانه‌ها برای جایگاه ردیف جلوی ران‌ وی (VIP) دعوت می‌شوند و برند برگزار کننده جهت حضور این مهمان‌ها هزینه هنگفتی می‌پردازند، به دلیل اینکه حضور این افراد اعتبار خاصی به کت‌ واک می‌بخشد.

اما دسته‌ای از مهمان‌ها که علاقه‌‌مند به فشن یا از نظر شغلی مرتبط به این حوزه هستند، باید هزینه بلیط کت‌ واک را پرداخت کنند.

کت واک و اصول برگزاری آن

پشت صحنه کت واک Back Stage

کار به آسانی تماشای یک نمایش نیست، بلکه عواملی مانند مدیر برنامه‌ها، استالیست‌‌ها در کنار طراحان، میکاپ آرتیست‌ها، آرایشگران مو و عکاسان در پشت صحنه، نقش مهمی دارند.

استالیست‌ها در آماده‌سازی مدل‌ها، از فیکس کردن لباس به تن آن‌ها تا نحوه‌ی راه رفتن درست روی Runway، نقش دارند.

سرعت میکاپ آرتیست‌ها و آرایشگران مو به طوری است که در کمترین زمان باید آرایش صورت و مو مدل‌ها را تغییر دهند.

کت واک و اصول برگزاری آن

عکاسان حرکت مدل‌ها و تماشاگران را ثبت می‌کنند، و تمام فعالیت‌هایی که انجام شده را برای رسانه‌ها و مجلات مد مانند مجله ووگ برای تحلیل کت واک ثبت می‌کنند.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0