چگونه ناخن ها را کوتاه کنیم ؟

چگونه ناخن ها را کوتاه کنیم ؟

چگونه ناخن ها را کوتاه کنیم ؟
بهترین وسیله برای کوتاه کردن ناخن چیست؟ سوهان کشیدن ناخن ضرر دارد یا خیر؟ از وسایل مانیکور و پدیکور باید چگونه استفاده کرد؟ قبل و بعد از مانیکور و پدیکور باید به چه نکاتی توجه کرد؟ هنگام گرفتن ناخن بچه ها باید به چه نکاتی توجه کنیم؟رشد ناخن های دست و پا چه فرقی با هم دارند؟ بهتر است ناخن ها را گرد کوتاه کنیم یا صاف؟ اینها پرسش هایی است که خیلی ها درباره کوتاه کردن ناخن دارند. دکتر مریم یوسفی، متخصص پوست و مو و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مورد به سلامت پاسخ داده اند…

▪ برخی از افراد از قیچی برای کوتاه کردن ناخن استفاده می کنند، نظر شما چیست؟

نحوه کوتاه کردن ناخن ها بسیار مهم است. برخی از افراد از قیچی برای این کار استفاده می کنند اما کوتاه کردن ناخن ها با قیچی برای همه افراد ممکن نیست و نیاز به مهارت ویژه ای دارد. در این روش به دلیل اینکه سرعت بریده شدن صفحه ناخن پایین است، خطر شکنندگی و غیرصاف بریده شدن ناخن ها افزایش می یابد. این نقاط تیز گاه می توانند موجب بریدگی پوست صورت شوند. استفاده از ناخن گیر مناسب برای کوتاه کردن ناخن ها بهتر است.

▪ یک ناخن گیر خوب چه خصوصیتی دارد؟

اندازه ناخن گیر باید متناسب با اندازه ناخن باشد. برای ناخن ها و انگشتان درشت بهتر است اندازه ناخن گیر بزرگ تر باشد تا قدرت اهرمی آن افزایش یابد و بتوان با یک ضربه، ناخن را برید و کوتاه کرد. برای کودکان و ناخن های کوچک ناخن گیرهای کوچک تر مناسب هستند.

هنگام خرید ناخن گیر باید توجه کنید که تیغه های آن کاملا تمیز باشند. تیغه های کند که قادر به بریدن صفحه کراتینی ناخن با یک ضربه نیستند، باعث شکسته شدن لبه ناخن و وارد آمدن فشار به صفحه ناخن می شوند.

▪ بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن چه زمانی است؟

بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن ها بعد از استحمام است زیرا تماس ناخن با آب گرم آن را نرم و مرطوب و آماده کوتاه شدن با حداقل فشار به صفحه ناخن می کند. قسمت جلوی ناخن بهتر است حالت هلالی داشته باشد اما گوشه ها باید صاف باشند تا مانع فرو رفتن ناخن در گوشت شوند. این نکته به خصوص در مورد ناخن شست پا صدق می کند.

▪ سوهان ناخن چطور؟ آن را تایید می کنید؟

برای صاف کردن لبه های ناخن به خصوص بعد از کوتاه کردن آنها، می توان از سوهان ناخن استفاده کرد. برای این کار بهتر است سوهان کشیدن را در یک جهت انجام دهید تا به صفحه و ریشه ناخن آسیب نزنید.

▪ مانیکور و پدیکور شامل چه مراحلی است؟

مانیکور عبارت است از مراقبت ها و کارهای آرایشی که برای ناخن های انگشتان دست انجام می شوند. منشأ این کلمه از ریشه لاتین manus به معنی «دست» و Cura به معنی «مراقبت» است. در مورد پاها به جای مانیکور از اصطلاح «پدیکور» استفاده می شود. «مانیکور» شامل کوتاه کردن صحیح ناخن است به گونه ای که لبه جلویی حالت گرد داشته باشد و گوشه های آن کوتاه نشود تا استحکام داشته باشد و داخل گوشت فرو نرود، صاف کردن لبه ناخن با سوهان ناخن، مراقبت از کوتیکول (یعنی چین پوستی قسمت قاعده ناخن که حفاظت از آن بسیار مهم است) و استفاده از جلادهنده های ناخن برای زیبایی و پوشاندن لکه های روی آن و تقویت ناخن های ضعیف است. جزء اصلی این جلادهنده ها «نیتروسلولز» است و پس از تبخیر حلال، لایه نازکی روی ناخن می ماند که حالت سخت، براق و ضدآب دارد.

▪ در آرایشگاه ها از وسایل مشترک برای مانیکور و پدیکور استفاده می شود، این کار بهداشتی است؟

وسایل مانیکور و پدیکور باید کاملا استریل و برای هر کس اختصاصی باشند زیرا از طریق این وسایل خطر انتقال بیماری های عفونی مانند هپاتیت، ایدز (در صورت بی دقتی فرد انجام دهنده و خون ریزی در زمان انجام مانیکور یا پدیکور) و ویروس زگیل وجود دارد. باید توجه داشت که زگیل های دور ناخن بسیار مقاوم به درمان هستند.

اگر فرد مانیکورکننده به کوتیکول ناخن آسیب برساند یا هر نوع زخمی در پوست اطراف ناخن ایجاد کند، بعد از تماس با آب امکان عفونت های میکروبی و قارچی وجود خواهد داشت که درنهایت می تواند باعث درد و بدشکل شدن ناخن شود.

▪ ناخن کودکان و نوزادان را چگونه کوتاه کنیم؟

در بچه ها باید از ناخن گیرهای مناسب و کوچک تر استفاده کنید و هنگام گرفتن ناخن ، دست آنها را ثابت نگه دارید تا کاملا مسلط باشید و فقط ناخن را کوتاه کنید. در غیر این صورت خطر بریدگی پوست دور ناخن وجود دارد. برای نوزادان بهتر است زمانی که خواب هستند ناخن های آنها را کوتاه کرد. در بچه های بزرگ تر بعد از حمام که ناخن ها نرم شده اند، بهترین زمان کوتاه کردن ناخن است.

▪ از کجا متوجه شویم رشد ناخن هایمان خوب است؟

ناخن های دست معمولا هر ماه ۳ تا ۴ میلی متر رشد می کنند و این سرعت در دست غالب بیشتر از دست دیگر است. ناخن های پا معمولا رشد آهسته تری دارند (معادل ۴۰ درصد ناخن های دست). سرعت رشد ناخن ها در آب و هوای گرم زیاد می شود. در بارداری نیز سرعت رشد ناخن ها افزایش می یابد و بالاخره رشد ناخن در افراد جوان بیشتر از افراد مسن است.

دکترگلرخ ثریا

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0