چگونه با فرزند نوجوان خود صحبت کنیم؟

چگونه با فرزند نوجوان خود صحبت کنیم؟

[quote arrow=”yes”]اگر شما واقعا احساس نیاز می کنید که با فرزند خود در مورد موضوعی صحبت کنید، شما احتمالا آخرین نفری هستید که فرزندتان می خواهد با او صحبت کند. آنها احساس تنهایی می کنند و ضمنا آنها نمی خواهند جلوی پدر و مادر خود اعتماد به نفس نداشته باشند. صحبت کردن با آنها می تواند خیلی پیچیده باشد. اما یک راه برای انجام آن وجود دارد.[/quote]

 

مراحل صحبت کردن با فرزند نوجوان:

  • برای صحبت کردن با آنها جملات کلیشه ای تولید نکنید. آنها را مجبور به نشستن نکنید و صحبت خود را با چیزی که باعث می شود آنها را عصبی کند، شروع نکنید. مانند: “عزیزم من نگران شما هستم “. یا “ما نیاز داریم که با هم صحبت کنیم “. این کار باعث می شود که آنها خود را برای بدترین شرایط آماده کنند و حالت تدافعی به خود بگیرند.
  • توجه داشته باشید که وارد مسایل آنها شدن و صحبت کردن با آنها هرگز به آسانی نیست.  اگر موضوع واقعا مهم است، آنها را برای خوردن یک بستنی به بیرون ببرید، و یا به یک مکان عمومی بروید که آنها لذت ببرند تا در صورتی که موضوع صحبتتان خیلی جدی و داغ می شود، در یک فضای خفه اتاق نباشید. شما مکانی را می خواهید که بتوانید بنشینید و درست مثل بزرگسالان متمدن با هم بحث کنید.  اگر چه، صحبت در مراکز غذاخوری پاساژ ها توصیه نمی شود.
  • سریعا سراغ موضوع بحث نروید.  مثلا اگر مستقیم بگویید : “من می خواهم شما رابطه تان با دوست پسر خود را قطع کنید.” این کار آنها را میترساند. آنها بلافاصله فکر می کنند که اگر این چیزی است که شما با آن صحبتتان را شروع کرده اید، آنگاه آنها را در یک گفتگو وحشتناک در مورد اینکه چه قدر دوست پسرش فرد بد و خطرناکی است قرار دارند. آنها بلافاصله برافروخته خواهند شد و با موضوع بحث به سختی کنار می آیند .
  • سعی نکنید که به نظر برسانید که شما مثل دوست آنها هستید.  شما پدر و مادر آنها هستید و آنها این را می دانند. آنها حتی اگر شما کارهای کاملا متفاوت از حالت طبیعی انجام دهید آن را بیشتر عجیب و نامناسب احساس می کنند. با آنها به طور معمول صحبت کنید، بنابراین آنها احساس نخواهند کرد که تحت فشار هستند و ناسازگاری نخواهند کرد.
  • قبول کنید که فرزند نوجوان شما ممکن است نخواهد با شما صحبت کند.  این زمانی است که شما می خواهید آنها را به زور وادار به صحبت در مورد موضوعی کنید و آنها را مجبور به اعتراف به بد ترین گناهان خودشان کنید. این امر اتفاق نخواهد افتاد. آنها ممکن است به این موضوع نزدیک باشند ولی فقط نمی خواهند که با شما در مورد آن صحبت کنند. آنها احتمالا به یک دوست خود اعتماد کرده اند. به هر حال هر کس نیاز به صحبت با کسی دارد .اگر در مورد آن موضوع خاص با شما حرفی نزده اند، آنها احتمالا در حال حاضر با شخص دیگری صحبت می کنند. آرام باشید. تا زمانی که آنها از لحاظ جسمی و روحی خوب هستند، این موضوع نگرانی بزرگی نیست.
  • اگر آنها در حال گذر از نقطه حساسی هستند که با خودشان راحت نیستند و احساس اعتماد به نفس ندارند، آنها نمی خواهند در برابر شما به این موضوع اعتراف کنند. این وضعیتی است که پدر و مادرها بسیار بی تکلیف و نالان می شوند و بچه ها می خواهند وانمود کنند که هیچ چیزی اتفاق نیافتاده است. آنها می خواهند بین شما دو نفر عادی باشند . سعی نکنید که آنها به بدترین احساسات خود اعتراف کنند. فقط عشق همیشگی و پشتیبانی و حمایت خود را به آنها نشان دهید، اما نه بیش از حد چون این کار برای هر دو شما ناراحت کننده خواهد بود.
  • رفتارهای خطرناک و یا مضر آنها را متوقف کنید. اگر آنها در حال انجام کاری هستند که می تواند آزار دهنده یا احتمالا خطرناک باشد، آنها را متوقف کنید.  مواد مخدر و الکل و بد دهانی و پرخاشگری مسائل ساده ای نیستند.  آنها به این مشکلات اذعان نخواهند کرد، بنابراین به آنها بگویید. این مواقع زمانی است که شما باید کمتر مانند یک مادر و بلکه بیشتر قوی باشید.  آنها باید بدانند که این کار چقدر می تواند برای آنها خطرناک باشد. آنها از اینکه جلویشان را بگیرید میترسند. این شما نیستید که فرزندان شما از آن میترسند بلکه آنها از خودشان میترسند.  اگر این مسائل اتفاق بیافتد، شما حتما باید دخالت کنید. آنها نمی توانند خود را از یک مصیبتی این چنینی بیرون بیاورند.
  • برخی از والدین از محدود کردن فرزندان خود میترسند، چرا که آنها می ترسند که فرزندانشان آنها را دوست نخواهد داشت و یا از آنها قدرانی نخواهند کرد. اما اکنون زمان نگرانی در مورد این چیزها نیست. آنها همیشه شما را دوست خواهند داشت بدون توجه به آنچه شما می گویید. به آنها کمک کنید. بدانیدکه آنها کجا هستند و به آنها بگویید که شما می دانید آنها در حال انجام کاری اشتباه هستند. این موضوع بسیار  مهم است.
  • قبول کنید که این کار آسان نیست، اما غیرممکن هم نیست.  به فرزند خود عشق بورزید. یک پدر و مادر واقعی باشید و برای آنها دعا کنید.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0