چگونه از زرد شدن دندان ها پیشگیری کنیم ؟

چگونه از زرد شدن دندان ها پیشگیری کنیم ؟

چگونه از زرد شدن دندان ها پیشگیری کنیم ؟

شاید این سوال ها که دلیل زرد بودن دندان ها چیست؟ راه خلاص شدن از این مشکل چیست؟ و همچنین راه پیشگیری از آن چه می باشد؟ ذهن شما را نیز به خود مشغول کرده باشد و حتی تاکنون راه های مختلفی را برای مقابله با آن انجام داده باشی که مفید واقع نشده است. در پاسخ به شما باید گفت که دلایل زیادی برای زرد شدن دندان ها وجود دارد. یکی از این عوامل وراثت می باشد. علاوه بر آن، شیوه زندگی، بهداشت و افزایش سن نیز دخیل می باشند. برای درمان مینای دندان و برطرف شدن زردی آن باید به دندان پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

 

● آناتومی دندان

«مینا» قابل رویت ترین قسمت دندان می باشد، که یک ماده کاملا سخت هست و برای تاب آوردن در مقابل جویدن و گاز گرفتن، طراحی شده است. بعلت بادوام بودن مینای دندان، با افزایش سن هم این قسمت از دندان برای خرد کردن و شکستن نیز مستعد می باشد. اگر مینا به اندازه کافی مواد معدنی داشته باشد، رنگ دندان روشن تر یا سفیدتر می باشد. با این وجود، اغلب نیمه شفاف، خاکستری روشن یا زرد رنگ می باشد. که این رنگ ها از ماده استخوانی مانند زیر مینا (عاج دندان) نشات می گیرند.

این بافت قوی است و بیشتر ساختار دندان را تشکیل می دهد و بعنوان محافظ مینا می باشد. هسته دندان، زیر عاج، pulp cavity نامیده می شود. این قسمت از رگ های خونی، (که مواد مغذی حیاتی برای زنده نگهداشتن دندان را فراهم می کنند) بافت و اعصاب تشکیل یافته است. قسمتی از pulp cavity که در ریشه قرار دارد، کانال ریشه ای نامیده می شود و از طریق آن رگ های خونی و اعصاب وارد دندان می شود تا قسمتی از pulp بشوند. همچنین افزایش سن در از بین رفتن دندان ها یکی از عوامل می باشد. حتی اگر ۴۵ساله هم باشید بر اثر گذشت زمان مینای دندان شما خراب می شود. در نتیجه، دندان ها رنگ طبیعی عاج درون مینا را منعکس می کنند.

 

 

● دلایل تغییر رنگ دندان

هر چند که خیلی از افراد دندان های سفید و خیلی روشن دارند، اما گروهی از افراد دندان های زرد رنگ دارند. کلید این مسئله در این است که بدانید رنگ طبیعی دندان چه می باشد. سپس می توانید از دندانپزشک علت تغییر رنگ دندان خود را جویا شوید. در ادامه به چند دلیل برای این موضوع اشاره می کنیم:

لکه های خارجی رنگ ساختار درونی دندان (معمولا عاج دندان) را چه بعد و چه قبل از ظاهر شدن در دهان تحت تاثیر قرار می دهند،. شرایط وراثتی، بیماری و غیره، میزان بیش از حد فلوراید (که سبب لکه های قهوه ای و سفید می شود)، داروهای مشخص (مثل تتراسایکلین) که قبل از ۸سالگی استفاده شوند، از دلایل این تغییر می باشند. بعلاوه، شوک و ضربه جسمی و روحی منجر به خونریزی درون pulp دندان و در پی آن تغییر رنگ دندان می شود. همچنین دندان پس از روش root canal تیره تر می شود. لکه های خارجی شامل یک تغییر رنگ بطور مستقیم روی مینای دندان، یا شکاف هایی روی سطح دندان می شوند. عوامل این لکه ها موارد زیر می باشند:

غذاها (بلوبری ها، کاری، سس سویا) و نوشیدنی ها (قهوه، چای، کولا، شراب قرمز، آب جو)، بویژه آن دسته از نوشیدنی ها که اسیدی هستند، استعمال توتون، بهداشت دندانی ضعیف که منجر به پلاک و جرم می شود و لکه ها به آسانی روی دندان ها انباشته می شوند.

مواد دندانپزشکی از قبیل رنگ ماده احیاءگر که باعث ظاهر نیمه شفاف مینای دندان می شوند. مواد مکمل حاوی آهن. استفاده بیش از دهان شویه های حاوی کلرهگزیدین و کلرید ستیلپریدینیوم.

ورودی بیش از اندازه فلوراید به خاطر سطوح بالا و غیر معمول در آب یا از طریق مصرف پیوسته فلوراید خمیر دندان یا دهان شویه ها.

داروهایی که حاوی آنتی هیستامین، آنتی سایکوتیک هستند یا داروهای کنترل کننده فشارخون بالا.

 

 

● جلوگیری از تغییر رنگ

خوشبختانه راه های زیادی برای جلوگیری از تغییر رنگ بیشتر دندان ها وجود دارد. برای شروع، از عوامل خارجی لکه ها تا حد امکان اجتناب کنید. سپس بطور مرتب بعد از هر غذا مسواک بزنید تا از لکه های ایجاد شده بوسیله غذاها و نوشیدنی ها جلوگیری بعمل آورید. همچنین با استفاده از نخ دندان می توانید تشکیل باکتری و جرم های بین دندان ها را کاهش دهید و سلامت دهان و دندان خود را بهبود ببخشید. برای از بین بردن لکه ها و تغییر رنگ دندان ها حتما به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید و هرگز به افراد غیرمتخصص رجوع نکنید. دندانپزشک بوسیله مواد مخصوص دندان ها را سفید می سازد یا از روکش استفاده می کند.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0