چشم ها را تاتو نکنید

چشم ها را تاتو نکنید

چشم ها را تاتو نکنیدنقاشی روی بدن یا همان تاتو حالا دیگر یکی از روش‌هایی است که خیلی از خانم‌ها و حتی آقایان برای رسیدن به ظاهری متفاوت تا به حال آن را تجربه کرده‌ند  یا لااقل با راه و روش آن آشنا هستند. نقاشی روی بدن در ابتدا راهی بود برای ترسیم ابروها به شکل دلخواه؛ اما این آغاز راه بود چون به مرور از ابرو به چشم و حتی لب‌ها هم رسید و حالا هم که دیگر روی هر قسمتی از بدن می‌توانید نقش دلخواه‌تان را ترسیم کنید؛ اما نکته اینجاست که زیبایی بعد ظاهری این روش است و خواه‌ناخواه  وارد کردن رنگ به سطح زیرین  پوست نمی‌تواند برای شما بدون دردسر و عارضه باشد. اگر تاتو یا نقاشی روی پوست  بدون رعایت نکات بهداشتی و توسط افراد غیر متخصص انجام بگیرد به مراتب این عوارض هم بیشتر می‌شود. به طوری که به جرات می‌توان گفت  رعایت نکردن بهداشت در تاتو کردن ریسک ابتلا به بیماری‌های ویروسی را بالا می‌برد. گذشته از این تاتو کردن غیر از عوارض آنی مثل التهاب، تورم و قرمزی گاهی عوارض بلند مدت هم دارد که حتی بعد از ۱۰ سال احتمال بروز دارند. با این حال اگر اصرار بر انجام تاتو دارید  توصیه‌های دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص پوست و مو می‌تواند راه‌کارهای مناسب انجام این روش را پیش روی شما قرار دهد.


 

فصل ضدآفتاب، عینک و کلاه‌ لبه‌دار

زندگی همه ما در این روزها با گرمای هوا پیوند خورده است. چه بخواهیم و چه نخواهیم در این روزها اعصاب‌مان متشنج‌ بوده و حال پوست‌مان هم تا حدودی بدتر است و تشنگی هم تند و تند سراغ ما می‌آید و اگر عینک‌ آفتابی را فراموش کرده باشیم حال چشمان‌مان هم بد می‌شود. خب طبیعی است که باید بیشتر حواس‌مان را جمع کنیم و مراقب پوست‌مان، عینک‌مان و حتی کلیه‌ها و اعصاب و دستگاه گوارش‌مان هم باشیم. بسیاری از مشکلات شما در این روزها با یک بطری آب خنک، یک ضدآفتاب مناسب یا یک عینک آفتابی که تاییدیه علمی دارد و یک کلاه با لبه آفتاب‌گیر حل می‌شود. باور کنید در این روزهای گرم هم حفظ سلامت کار سختی نیست.اما در بخش سلامت زنان این شماره سیب سبز چند مطلب خواندنی برای شما داریم.

نخستین مطلب که توصیه می‌کنم حتما آن را بخوانید مصاحبه‌ای است با دکتر بهروز باریک‌بین در مورد تاتوها، خالکوبی‌ها و تمامی مشکلاتی که آن‌ها و برداشتن‌شان برای پوست شما ایجاد می‌کنند. به شما توصیه می‌کنم حتی اگر یک بار فکر تاتوکردن از ذهن شما به‌صورت گذرا هم گذشته حتما این مطلب را بخوانید و سپس در این مورد تصمیم بگیرید اما در مورد سایر مطالب خواندنی این شماره، توصیه می‌کنم حتما مطلب مرتبط با هشدار انجمن ملی چشم‌پزشکی انگلستان در مورد استفاده از لنزهای جدید مد شده در آن‌سوی آب‌ها که احتمالا به‌زودی به این سو هم خواهند رسید را مطالعه کنید که هشدارهایی بسیار جدی دارد. یک مطلب خواندنی دیگر را هم پیشنهاد می‌کنم حتما مطالعه کنید که بررسی مشکلات موضعی یا سیستماتیک بدنی است که آثار خود را روی دست‌ها می‌گذارند و در واقع با نگاه‌کردن به دست‌های‌تان می‌توانید به این بیماری‌ها پی ببرید.در مورد مراقبت‌های لازم برای پوست و تغذیه مناسب برای داشتن پوستی درخشان هم در این شماره مطالبی برای شما داریم که مطمئن باشید خواندن آن‌ها به کار شما می‌آید.


 

تاتو یا چرخ خیاطی؟

خیلی از خانم‌ها به انجام تاتو روی بدن یا برای پرپشت نشان دادن ابروها علاقه‌مندند اما دقیقا نمی‌دانند هنگام تاتو چه اتفاقی برای پوست آن‌ها می‌افتد. تاتو در حقیقت نشانه یا طرحی دائمی است که با کاشتن رنگدانه‌ها داخل پوست به‌وجود می‌آید. در این روش سوزن یک میلی‌متری داخل پوست می‌شود. یک سوزن به سر یک ابزار دستی که با برق کار می‌کند، متصل می‌شود و با سرعت زیاد پوست را سوراخ‌سوراخ می‌کند و رنگ را داخل پوست تزریق می‌کند، تقریبا مثل کاری که سوزن چرخ خیاطی انجام می‌دهد. این ابزار قطرات کوچک جوهر را به داخل سلول‌های لایه درم پوست تزریق می‌کند و از آن‌جا که سلول‌های این لایه پایدارند، بنابراین تاتو به‌صورت دائمی روی پوست باقی می‌ماند. اگر این جوهر فقط در خارجی‌ترین لایه پوست یعنی اپیدرم تزریق شود چون سلو‌ل‌های این لایه مرده‌اند، از سطح پوست برداشته شده و رنگ تاتو باقی نخواهد ماند. ابتدا محل تاتو ممکن است متورم و پوست پوست شود. در ۲۴ساعت اول پس از تاتو مقداری خون از پوست تراوش می‌کند و تراوش مایعی شفاف و زردرنگ تا چند روز طبیعی است. به هر حال تاتو کردن برای بعضی افراد درد کمی دارد ولی شاید برای دیگران تجربه‌ای دردناک باشد.


 

حساس شوید

التهاب یا حساسیت پوستی به رنگ‌هایی که در تاتو روی نقاط مختلف بدن تزریق می‌شود یکی از نخستین نشانه‌های واکنش بدن به جسم خارجی یعنی همان رنگ مورد استفاده در تاتوست. از آن‌جا که حساسیت یا آلرژی واکنش طبیعی بدن در برابر ماده‌ای خارجی است بنابراین بروز آن تا چند روز پس از تاتو کاملا عادی است و جای نگرانی نیست؛ اما اگر این حالت خودبه‌خود رفع نشد باید نسبت به آن حساس شوید چون احتمال دارد که مشکلات جدی به‌دنبال داشته باشد. در این شرایط حساسیت معمولا با تورم خفیف آغاز می‌شود و سپس شدت پیدا می‌کند و معمولا با خارش، جوش‌های ریز در محل که می‌توانند عفونی و غیرعفونی باشند و در نهایت بروز تب در محل تاتو همراه می‌شود و گاهی هم به کهیر منتهی می‌شود. در این شرایط مراجعه به متخصص پوست یک اقدام کاملا ضروری است؛ اما اگر نسبت به درمان بی‌اهمیت باشید و نشانه‌هایی که اشاره شد به‌خصوص کهیر درمان نشود احتمال بروز آنافیلاکسی، یا همان حساسیت شدید بدن با نشانه‌هایی مثل رنگ‌پریدگی، تنگی نفس و کلاپس(روی هم خوابیدن و جمع شدن عروق) هم وجود دارد. با این توضیحات باید متذکر شد که نکته مهم در تاتو، جدی گرفتن بروز حساسیت پوستی است چون این نشانه‌ها می‌توانند مقدمه‌ای برای بروز مشکلات دیگر باشند.


 

  کجا را انتخاب می‌کنید؟

اگر تصمیم به تاتو کردن گرفتید باید به انتخاب محل مناسب برای انجام این عمل بیش از هر چیز دقت کنید. آن هم به این دلیل که رعایت نکات بهداشتی حین کار و پس از آن برای کم‌شدن عوارض احتمالی تاتو بسیار مهم است. شاید به‌نظر دور از انتظار باشد اما واکنش‌های آلرژیک یا حساسیتی نسبت به رنگ یا سوزن استفاده شده نه تنها در روزهای اولیه بلکه گاهی تا مدت‌ها بعد از تاتو کردن می‌تواند همراه شما باشد.

این حساسیت به‌خصوص زمانی که رنگ انتخابی شما قرمز باشد به‌مراتب شدیدتر و جدی‌تر بوده و ممکن است به شکل عفونت‌های مختلف گاهی تنها به‌صورت درد و تورم و در مواردی حتی عفونت‌های چرکی بروز پیدا کند و منجر به خارج شدن ترشحاتی از محل تاتو شود. دقت نکردن در انتخاب محل مناسب برای انجام این عمل زیبایی به همین موارد خلاصه نمی‌شود به‌طوری که به جرات می‌توان گفت بروز زخم یا اسکار یکی از مشکلات شایع، به‌خصوص درصورت بروز عفونت در محل یا استفاده از اشیای نوک‌تیز غیراز سوزن الکتریکی مخصوص است. گذشته از این موارد باید به هپاتیت نوع D، B، C ،سفلیس، ایدز، زگیل و تبخال هم اشاره کرد که از خطرناک‌ترین بیمارهایی هستند که احتمال ابتلا به آن‌ها در اثر انجام تاتوی غیربهداشتی وجود دارد.


 

استریل بودن سوزن لازم است اما کافی نیست

متاسفانه به‌دلیل این‌که نظارت دقیقی بر نحوه عملکرد مراکز انجام تاتو وجود ندارد، مسائل بهداشتی هم به راحتی نادیده گرفته می‌شوند. در این میان ضد‌عفونی نکردن پوست بدن قبل از شروع تاتو، دست‌های آلوده شخص تاتو‌کننده و… همگی از موارد مهم و تاثیر‌گذار در زمینه انتقال بیماری‌های واگیردار از فردی به فرد دیگر هستند اما در بین همه این موارد سوزن الکتریکی به‌دلیل تماس مستقیم با پوست و خون شما مهم‌ترین عامل در انتقال بیماری از طریق تاتوست بنابراین دقت در استریل بودن این سوزن یکی از ضروریاتی است که باید روی آن حساس باشید. تا جایی که حتی می‌توان گفت دقت در نوع سوزن الکتریکی و استریل بودن آن به‌مراتب مهم‌تر از زیبایی است که شما به‌دنبال آن هستید؛ اما این به تنهایی کافی نیست چون اگر فردی که تاتو را انجام می‌دهد از یک ظرف رنگ برای افراد مختلف استفاده کند به‌دلیل این‌که باید مرتب سوزن را در رنگ بزند همچنان احتمال آلودگی و انتقال بیماری وجود دارد. بنابراین باید برای هر فرد یک ظرف استریل یا حداقل ضد‌عفونی شده در کنار سوزن استریل و یک جفت دستکش استریل هم وجود داشته باشد.

می‌توان از شر تاتو خلاص شد؟

یکی از مشکلاتی که خانم‌ها بعد از تاتو حتی درصورت انجام رضایت اولیه با آن مواجه می‌شوند پاک کردن طرح ایجاد شده است. به هر حال مرور زمان و احساس نیاز به تنوع و گاهی تغییر رنگ تاتو باعث می‌شود که افراد به پاک کردن طرح ایجاد شده فکر کنند و از آن‌جا که معمولا پاک‌کردن به سادگی انجام نمی‌شود تازه دردسرهای آن‌ها شروع می‌شود. در حال حاضر ۳ روش موثر برای از بین بردن این خالکوبی‌ها روش لیزر، جراحی و لایه برداری از پوست است که البته هر ۳ باید به دست متخصصان پوست انجام شوند. تشخیص موثر بودن این روش‌ها به‌عهده پزشک معالج است اما به‌طور کلی لیزر جدیدترین روش درمانی است که برای از بین بردن نقوش تاتو شده در سطح بدن توصیه می‌شود. جراحی برای انواع کوچک‌تر تاتو قابل توصیه است و در عین حال برای انواع بزرگ‌تر و رنگی کاربرد چندانی ندارد. روش لایه‌برداری از پوست هم بیشتر برای از بین بردن تاتوهای سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد و راه حل مناسبی برای از بین بردن این نوع تاتوهاست. در کنار این روش‌ها در شرایط حادتر می‌توان از روش‌هایی چون کوتریزاسیون و پیوند پوست برای از بین بردن تاتو استفاده کرد.


نکته : رنگ قرمز، زرد و سبز به سختی و دیرتر از رنگ‌های دیگر و رنگ‌های مشکی و آبی سریع‌تر و بهتر از باقی رنگ‌ها به درمان پاسخ می‌دهند بنابراین بد نیست در انتخاب رنگ تاتو این موارد را هم درنظر داشته باشید


  بعد از تاتو هم باید مراقب باشید

اگر به هر دلیلی تصمیم شما برای انجام تاتو قطعی است جدا از انتخاب یک مکان مناسب برای انجام این عمل باید به رعایت مراقبت‌های بعد از آن هم دقت کنید. چون در حقیقت پوست شما دچار یک آسیب جدی شده که باید به مرور زمان با آن کنار بیاید. یادتان باشد بعد از انجام تاتو ۲ تا ۲۱ ساعت (بسته به ابعاد طرحی که روی پوست ایجاده شده) محل آن را بانداژ کنید. ۲ بار در روز به وسیله صابون آنتی باکتریال زخم تاتو را به آرامی بشویید، حتما آن را به‌طور کامل خشک کنید و با مرطوب‌کننده بپوشانید. بهتر است پس از تاتو، محل زخم را به پماد آنتی‌بیوتیک آغشته کنید تا خطر عفونت‌های پوستی کاهش پیدا کند. تا جایی که می‌توانید روی آن را باز بگذارید و تا بهبود پیدا کردن زخم از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و شنا کردن خودداری کنید.

بهترین روش درمان کدام است؟

درمیان همه روش‌های موجود برای از بین بردن تاتو، می‌توان به لیزر به‌عنوان بهترین روش اشاره کرد. آن هم به این دلیل که این شیوه حداقل عوارض جانبی را به‌دنبال دارد. استفاده از لیزر به‌خصوص در تاتوهای وسیع و رنگی بسیار مناسب است؛ اما نکته مهم، توجه به نوع لیزر انتخابی برای از بین بردن رنگ‌های مختلف تاتوست. در واقع هر نوع لیزر مخصوص از بین بردن یک، ۲ یا چند رنگ خاص بوده و برای رنگ‌های دیگر بی‌اثر است. نکته دیگر توجه به رنگ است. رنگ قرمز، زرد و سبز به سختی و دیرتر از رنگ‌های دیگر و رنگ‌های مشکی و آبی سریع‌تر و بهتر از باقی رنگ‌ها به درمان پاسخ می‌دهند بنابراین بد نیست در انتخاب رنگ تاتو این موارد را هم درنظر داشته باشید. در نهایت عمق تاتو نیز بسیار مهم است آن هم از این‌رو که هر چه عمق تاتو بیشتر باشد بالطبع نیاز به اشعه برای درمان هم بیشتر می‌شود. با این همه باید به یاد داشته باشید درمان و محو کامل تاتو به سادگی امکان‌پذیر نیست و برای از بین بردن آن به جلسات متعدد لیزر درمانی نیاز است که بدون شک هزینه زیادی را هم به‌دنبال دارد.


 

  تاتوی خط چشم را فراموش کنید

بسیاری از خانم‌ها برای این‌که خودشان را از آرایش چشم راحت کنند، تصمیم می‌گیرند خط چشم را روی چشم‌های‌شان تاتو کنند، غافل از این‌که این تصمیم در کنار زیبایی ظاهری که ممکن است در چهره آن‌ها ایجاد کند یکی از خطرناک‌ترین و در عین حال پردردسرترین شیوه‌های تاتو است.

مشکل اصلی هم از آن‌جا ناشی می‌شود که آرایشگری که این کار را انجام می‌دهد، از ساختمان چشم و بافت‌های حساس آن هیچ‌گونه آگاهی ندارد و همین بی‌اطلاعی باعث می‌شود هنگام وارد کردن سوزن به پشت پلک، همیشه احتمال آسیب به بافت‌های چشمی وجود داشته باشد.

چنانچه سوزن خیلی عمقی در بافت پلک وارد شود، احتمال پارگی پلک و آسیب دیدن بافت‌های کره چشم را به‌دنبال خواهد داشت. این همه ماجرا نیست چون در بهترین شرایط حتی وارد‌شدن رنگ تاتو به داخل چشم هم می‌تواند حساسیت‌های چشمی را در پی داشته باشد.

بنابراین بهترین حالت این است که از تاتو‌کردن خط چشم روی پلک‌ها منصرف شوید چون مشکلات احتمالی تحت هیچ شرایطی قابل مقایسه با زیبایی ظاهری نیست.


نکته : درمیان همه روش‌های موجود برای از بین بردن تاتو، می‌توان به لیزر به‌عنوان بهترین روش اشاره کرد. آن هم به این دلیل که این شیوه حداقل عوارض جانبی را به‌دنبال دارد

مراقب آلرژی های رنگی باشید

گاهی رنگ‌های به کار گرفته در تاتو هم می‌توانند دردسر ساز باشند. بارزترین مشکلی که این رنگ‌ها می‌توانند ایجاد کنند حساسیت یا آلرژی است. آلرژی می‌تواند به موادرنگی ایجاد شود که معمولا با رنگ‌هایی که ترکیبات جیوه (دررنگ قرمز) دارند بیشتردیده می‌شود. بنابراین  باید قبل از تصمیم قطعی به انجام تاتو به این مشکلات هم فکر کنید. اما تنها این عوارض نیستند تاتوهمچنین می‌تواند سبب انتقال انواع بیماری‌های واگیردارازجمله ایدز وهپاتیت هم باشد. نکته دیگری که شاید کمتر به آن توجه شود عوارض تاتو در مواردی است که به عکس برداری نیاز پیدا می‌کنید. زمانی که شما نیازبه عکس برداری یا  MRI داشته باشد، این احتمال وجود دارد که  تاتودرمحل به دلیل وجودفلزات سنگین ماننداکسیدآسن با اینگونه تصویربرداری‌ها تداخل ایجاد کند  وتشخیص را دچارمشکل کند. بنابراین قبل از تصمیم به تغییر باید به تمام این جزئیات دقت کنید.

برای پاک‌کردن تاتو، چه کنید؟

اگر از تاتو یا خالکوبی خود خسته شده‌اید و به هر دلیلی خیال پاک کردن آن به سرتان زده حتما به این نکته دقت کنید که مراجعه به پزشکان متخصص و مراکز معتبر یک ضرورت است. متاسفانه در آرایشگاه‌های زنانه افراد بدون علم پزشکی و با استفاده از رنگ‌های سفید و اسید، رنگ پوست را سفید می‌کنند و در حقیقت به جای پاک کردن رنگ قبلی لایه‌های رنگ تیره تاتو را به اعماق پوست هدایت می‌کنند و این خود آغاز مشکلات بعدی برای شماست. این در حالی است که در مراکز مجهز علمی، متخصصان پوست و مو با استفاده از روش‌های استریل، بهداشتی و علمی می‌توانند بخش‌های آسیب دیده در تاتو را ترمیم کنند تا ضمن این‌که شما به نتیجه دلخواه نزدیک‌تر می‌شوید عوارض دیگری هم در انتظارتان نباشد.

این خطرات را جدی بگیرید

انجام تاتو چه در قسمت ابرو و با هدف پر پشت‌تر به‌نظر رسیدن ابروها و چه روی نقاط مختلف بدن و صرفا به‌عنوان یک روش زیبایی می‌تواند برای شما بسیار گران تمام شود. چون همیشه این احتمال وجود دارد که سوزن در یکی از سدهای دفاعی بدن شما نفوذ کند و همراه خود عوامل میکروبی را وارد بدن کند. رنگ‌های مورد استفاده در تاتو هم هر کدام به نوعی می‌توانند واکنش‌های ایمنی بدن را تحریک کنند و حالت‌های آلرژیک به‌دنبال داشته باشند. رنگ‌هایی که در تاتو استفاده می‌شود به‌خصوص رنگ قرمز ممکن است حالت‌های آلرژیک به‌دنبال داشته باشند در این صورت پوست در محل تاتو، قرمز و دچار خارش می‌شود. این حالت محدود به زمان انجام تاتو نیست و حتی سال‌ها پس از انجام تاتو هم می‌تواند ظاهر شود. احتمال انتقال بیماری‌هایی مثل ایدز و هپاتیت به‌خصوص هپاتیت نوع ‍C و B، سل و کزاز هم وجود دارد که البته ابتلا یا مبتلا نشدن به این بیماری‌ها در گرو دقت فردی که اقدام به انجام تاتو می‌کند در استریل بودن وسایل مورد استفاده است. عوارض احتمالی تاتو به این موارد خلاصه نمی‌شود و گاهی ما حتی شاهد مشکلات پوستی هم هستیم. معمولا در اطراف ناحیه‌ای که رنگ تاتو تزریق شده ضایعه‌هایی به نام گرانولوما به‌وجود می‌آید که پر از سلول‌های ماکروفاژ است که تلاش می‌کنند رنگ تاتو را از بین ببرند و از سطح پوست پاک کنند. همچنین در محل تاتو ممکن است «کلویید» یا برآمدگی در محل التیام زخم ایجاد شود که معمولا به سختی از بین می‌رود البته افرادی که پوست تیره دارند بیشتر مستعد به این حالت هستند. در نهایت تاتو می‌تواند عفونت‌های پوستی هم به‌دنبال داشته باشد. تاتو ممکن است موجب عفونت باکتریایی موضعی شود که نشانه‌های این عفونت عبارتند از سرخی، گرمی، تورم و چرک کردن پوست در محل تاتو.

سیب سبز

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0