پنچرگیری از صفر تا صد برای همه

پنچرگیری از صفر تا صد برای همه

ماشین همه پنچر می‌شود و هر کس در هر جای دنیا و با هر شرایط آب و هوایی باید بتواند لاستیک ماشین را خودش تعویض کند. این یک مسئله عمومی است و زن و مرد هم ندارد. همان‌طور که رانندگی را بلدید، تعویض یک لاستیک پنچر را هم باید بلد باشید.

پیشرفت همیشه با راحتی در انجام کار‌ها همراه است

اساسا همه چیز ماشین در ابتدای پدید آمدنش، مردانه بوده است. مثلا بجای این که کلیدی را در جای سوئیچ ماشین بچرخانید باید هندل می‌زدید. این کاری بسیار مشکل و گاهی خطرناک بوده است. اما به مرور هم آقایان از انجام کارهای خشن صرف نظر کرده‌اند و هم ماشین سواری کار راحتی شد و ماشین ابزاری برای آسایش آدم‌ها قلمداد شد. و برای راه‌اندازی و سوار شدن و حرکت کردن با آن، نباید به خود زحمت می‌دادید.

ماشین و تکامل

اما عوض کردن لاستیک پنچر ماشین هنوز یک کار نسبتا سنگین به حساب می‌آید. اصلی‌ترین دلیل سنگینی عوض کردن تایر پنچر ماشین، خود تایر است. هر تایر ماشین در بهترین حالت بیش از دو کیلو وزن دارد و برای یک خانم بلند کردن آن می‌تواند کمی سخت باشد. اما اگر به توصیه‌های ما خوب عمل کنید به‌جز بلند کردن تایر ماشین هیچ سختی دیگری برای تعویض تایر پنچر ندارید.

ترفندهای مهم برای پنچرگیری

اولین نکته مهم در برخورد با پنچری این است که باید بدانید پنچری ماشین در حالت پارک با پنچری در حالت حرکت کاملا تفاوت دارد و کنترل ماشین با لاستیک پنچر نیاز به مهارت بالایی دارد. در مرحله بعد باید بدانید اگر درست ماشین را پنچرگیری کنید وقت زیادی از شما تلف نمی‌شود و به سرعت به کار‌های خود می‌رسید.

بعد از تعویض لاستیک پنچر همیشه بلافاصله به اولین مغازه‌های پنچرگیری مراجعه کنید و لاستیک پنچر شده را تعمیر کنید. زیرا داشتن دو تایر پنچر یک مصیبت تمام عیار برای راننده است.

ابزار های مناسب کلید حل مشکل است

 

همان‌طور که گفتیم عوض کردن لاستیک کاری است که آقایان با آن راحت‌ترند. اما خانم‌ها هم در این کار می‌توانند بسیار توانمند باشند. اگر وسایل خاصی را همین امروز از ابزار فروشی محل خود تهیه کنید در این راه شما را بسیار یاری می‌رساند. ابزارهای مورد نیاز شما عبارت‌اند از:

  • دستکش کار
  • دریل شارژی
  • پیشبند (می‌تواند حتی پیشبند آشپزخانه باشد)
  • جک برقی

ابزار همیشه حرف اول را می‌زنند

یک دستکش کار تهیه کنید. با این کار شما هم ایمنی دست‌های خود را تأمین می‌کنید و هم به راحتی می‌توانید مهره چرخ و تایر زاپاس را بردارید و بلند کنید. با تهیه یک دستکش کار دیگر دست‌های شما کثیف نمی‌شود. تایر ماشین خیلی داغ است و دستکش سبب می‌شود دست شما به هنگام تعویض لاستیک نسوزد.

دریل شارژی هم برای باز کردن پیچ چرخ‌ها بهترین جایگزین آچار چرخ است. مهم نیست که مارک آن چه باشد مهم این است که همیشه شارژ شده در صندوق عقب ماشین موجود باشد با این دریل می‌توانید به راحتی مهره‌های چرخ را باز کنید.

پیشبند اگر چندان گل‌گلی نباشد یکی از بهترین گزینه‌ها برای جلوگیری از کثیف شدن لباس‌های شماست. می‌توانید از مغازه‌های پوشاک صنعتی پیشبند مناسب تهیه کنید. با یک پیشبند می‌توانید بدون کثیف شده لباس‌هایتان تایر را بر روی کاسه چرخ جا بزنید.

نکته‌های مفید در تعویض تایر

ابتدا یکی از پیچ‌های چرخ را تا نیمه ببندید و بعد سه پیچ دیگر را به همین شیوه تا نیمه ببندید. وقتی هر سه پیچ را بستید به سفت کردن آنها بپردازید.

جک را خیلی بالا و یا خیلی پایین نبرید همین اندازه که لاستیک از زمین جدا شد کافی است. حالا می‌توانید به راحتی لاستیک را روی چرخ سوار کنید و احتیاج به بالا بردن تایر نیست.

لاستیک را روی زمین بغلتانید تا کمتر شما را آزار دهد به راحتی می‌توانید این گونه تایر سر جای خود جا بزنید.

وقتی برای تعمیر تایر پنچر به پنچرگیری می‌روید حتما از تعمیرکار بخواهید از همه چرخ‌های شما بازدید کند. وضعیت باد و فرسایش لاستیک همه چرخ‌ها را تعمیرکار می‌سنجد. بیشتر پنچری‌ها برای فرسودگی و پوسیدگی لاستیک پدید می‌آید پس هر چند وقت یک‌بار لاستیک خود را عوض کنید.

ترفندهای خوب دنیا را راحت‌تر می‌کند.

هر کاری علاوه بر راه‌حل‌های مرسوم خود راه‌حل‌هایی آسان و سریعی هم دارد. با فراگرفتن این راه حل‌های آسان‌تر که به ترفند مشهورند می‌توانید آن کار را راحت تر از دیگران انجام دهید و از زندگی خود لذت ببرید. این یعنی آن که با مو تن رو همه چیز را به راحتی می‌توانید تسهیل کنید.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0