هفت ماهگی روایتی از چند شک

هفت ماهگی روایتی از چند شک

[quote arrow=”yes”]وقتی از شک میان زن و شوهر در ایران سخت به میان می‌آید، یعنی به یکی از خط قرمزهای رفتارهای پررنگ در روابط اجتماعی ایران نزدیک می‌شوید. خط قرمزی که این روزها خیلی‌ها از آن عبور می‌کنند اما هنوز هم در میان بیشتر مردم این خط قرمز می‌تواند بسیار مهم و سخت باشد.[/quote]

داستان هفت‌ماهگی از ماه هفتم بارداری رعنا شروع می‌شود. ماهی که رعنا با بازی باران کوثری باید بیشتر به فکر بچه‌ای باشد که با خود حمل می‌کند اما شکش به مهرداد عملا سازنده نیمه اول فیلم است. ظاهر حق به جانب و دیالوگ‌های سریع و روان مهرداد با بازی حامد بهداد جای شکی را برای بیننده باقی نمی‌گذارد. بیننده شک خود را کم رنگ‌تر می‌کندکه رعنا شک بی‌مورد دارد و این همه شک نابجاست. اما همیشه خانم‌ها بینشی دارند که می‌تواند از هزاران دلیل و مدرک بالاتر و بهتر باشد.

شک رعنا درست از آب می‌آید و مهرداد در حال خیانت به رعناست. او با سالومه، با بازی هانیه توسلی، روابطی خارج از عرف دارد اما داستان به اینجا ختم نمی‌شود رعنا به مرزن‌آباد می‌رود و در آنجا به خاطر حادثه‌ای می‌میرد و دختر او زنده به دنیا می‌آید داستان از اینجا به بعد درباره شک مهرداد به رعناست که آن ساعت شب در خارج از خانه و ماشین مرد غریبه چه کار می‌کرده است؟

[aparat id=”۷zk2C” width=”۸۲۰″]

[quote arrow=”yes”]اثری از کارگردان کوچه بی‌نام[/quote]

هفت‌ماهگی به کارگردانی هاتف علیمردانی است. کارگردانی که اثر بسیار خوبی مانند کوچه بی‌نام در رزومه اوست. کوچه بی‌نام با داستان بسیار قوی خود جمعیت بسیار زیادی را به سینماها کشاند. البته سطح انتظارات را از علیمردانی به اوج خود رساند اما در‌باره هفت‌ماهگی این‌گونه نیست. در بیشتر نقدهایی که به اثر جدید او شده است برآیند نظرات نسبتا منفی بوده است این نقد‌ها بیشتر به خاطر داستان و نوع روایت این فیلم بوده‌اند. در هفت‌ماهگی می‌‌توانیم بازی خوب حامد بهداد و باران کوثری را شاهد باشیم اما داستان توانایی حفظ معمای خود را ندارد و به راحتی لو می‌رود. لو رفتن داستان هفت‌ماهگی دقیقا نقطه مقابل کوچه‌ بی‌نام است که توانست تا آخر فیلم معمای خود را حفظ کند.

[quote arrow=”yes”]شک و برخورد دوگانه[/quote]

این که روابط خانوادگی در ایران چقدر مانند سریال‌ها ترکیه‌ای‌ است امری است که باید جامعه شناسان به آن پاسخ بگویند. اما نکته‌ای در این میان بسیار مهم است. شک زنان به مردان در بیشتر اقشار جامعه، امری نکوهیده تلقی می‌شود. اما این امری است که باید دوباره به آن اندیشید. چرا اگر مردی به زنی شک کند باید کاملا درباره آن تحقیق کرد و تا اثبات بی‌گناهی زن، آن زن در مضان اتهام است اما برای مرد به گونه‌ای دیگر رفتار می‌شود. اصل بر بی‌گناهی همیشه برای مردان تصور می‌شود. این برخورد دوگانه چالشی است که هفت‌ماهگی برای ذهن مخاطب به وجود می‌آورد و تا پایان هم به خوبی به آن می‌پردازد.

دیدن هفت‌ماهگی را ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به خصوص اگر زوجی تازه ازدواج کرده‌اید. زیرا نکات کاربردی بسیاری برای شما دارد. نکاتی که تنها با نزدیک شدن به خط قرمزها می‌توان از آنها سخن به میان آورد.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0