نحوه استفاده از ضدآفتاب هنگام آرایش

نحوه استفاده از ضدآفتاب هنگام آرایش

بهترین پایه برای آرایش­­های زیبا، داشتن پوستی نرم و جوان است. قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب باعث پیری زودرس، چین و چروک، پدید آمدن لکه­­های خورشید (sun spots) و حتی سرطان پوست می­­شود. اما خبر خوب این است که می­­توانید به راحتی ضدآفتاب را به روتین آرایشی خود اضافه کنید. محافظت از پوست شما کاملاً ضروری است و برای داشتن یک پوست زیبا، باید از آن مراقبت کنید. یکی از راه­­های مراقبت از پوست، استفاده­­ی منظم از ضدآفتاب است.


بخش اول استفاده از کرم ضدآفتاب در زیر آرایش


۱. ضدآفتاب با SPF 15 یا بالاتر انتخاب کنید

SPF، یک عامل محافظت کننده در برابر آفتاب است و این عدد، بیانگر قدرت این محصولات برای مقابله با نور خورشید است. برای استفاده روزانه، SPF 15-30  کافی است. اگر می­­دانید که نور آفتاب درخشان است و باید وقت خود را در بیرون از منزل سپری کنید، بسته به رنگ پوست­­ خود، محافظت از پوست را به  SPF 30-50 افزایش دهید. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که حتی اگر در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندارید و آفتاب نمی­­گیرید، هنوز تابش اشعه خورشید را دریافت می­­کنید. بهتر است برای جلوگیری از آفتاب سوختگی یا چین و چروک زودرس از ضدآفتاب استفاده کنید.

 • کرم­­های ضدآفتاب که دارایSPF های حداکثر و یا حتی بیش از ۱۰۰ هستند در بازار وجود دارند. با این حال،SPFهای بالاتر از ۵۰ مزایای حداقلی دارند.

ضدآفتاب با SPF 30 و 50

۲. ضدآفتاب را به طور یکنواخت روی تمام صورت خود بمالید

گوش‌ها و گردن خود را فراموش نکنید! از ضدآفتاب در حدود نصف قاشق چای­­خوری استفاده کنید و اگر احساس می­­کنید که کاملاً پوشش داده نشده است، از مقدار بیشتری استفاده کنید. این مهمترین محصولی است که می‌توانید بر روی صورت خود استفاده کنید. بنابراین در مصرف آن، صرفه­­جویی نکنید. از یک آینه استفاده کنید تا مطمئن شوید که هیچ قسمتی را جا نمی­اندازید.

 • انواع مختلفی از کرم­­های ضدآفتاب در داروخانه یا حتی در فروشگاه­­های لوازم آرایشی-بهداشتی را تست کنید، چرا که برخی از آن­ها ممکن است روی پوست­­تان به خوبی ننشینند. لوسیون­­ها و سرم­­های سبک نیز در بازار وجود دارند که برای آرایش مناسب هستند.
 • به یاد داشته باشید که ضدآفتاب را در تمام بدن خود به خصوص در نواحی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می­­گیرند استفاده کنید. تمام پوست شما به محافظت در برابر آفتاب نیاز دارد.

۳. از ضدآفتاب تا زمانی که به طور کامل جذب پوست‌تان نشده است استفاده کنید

 ضدآفتاب را تا زمانی که به طور کامل جذب پوست­­تان نشده است استفاده کنید. ممکن است بیشتر از آنچه قبلاً از ضدآفتاب در صورت خود استفاده می­کردید، نیاز داشته باشید. با دست خود آن را صاف کنید! با قرار دادن کرم ضدآفتاب روی پوست خود با حرکات ملایم به جای حرکات خشن، می­­توانید از تحریک پوست­تان جلوگیری کنید. همچنین مطمئن شوید که ضدآفتاب شما به طور مساوی روی صورت­­تان اعمال شده‌است. قبل از شروع  میکاپ خود، ضدآفتاب را سه تا پنج دقیقه روی پوست‌تان بگذارید تا کاملاً جذب شود.

 • اگر می­­خواهید از ضدآفتاب رنگی استفاده کنید، از آن روی یک ضدآفتاب معمولی استفاده کنید. محصولات آرایشی و بهداشتی با محافظت از آفتاب، به اندازه محصولاتی که صرفاً جهت محافظت در برابر آفتاب­­اند، موثر نیستند. به جای محافظ تنها، از یک محصول SPF رنگی برای محافظت بیشتر استفاده کنید.
 • اگر پوست چربی دارید، می­­توانید برای یک پرایمر با SPF و یا یک فاندیشنی که دارای SPF است سرمایه­گذاری کنید. این کار به شما محفاظت طولانی­­تری نسبت به استفاده از ضدآفتاب به طور مستقیم را می­­دهد.

۴. آرایش خود را اعمال کنید

کرم پودر خود را با یک فاندیشن مایع تعویض کنید، چرا که به طور طبیعی با بافت ضدآفتاب ترکیب خواهد شد و مانع از ماسیدن آرایش­ می­­شود. شما می­توانید از کرم پودر مایع نیز استفاده کنید. آرایش چشم خود را طبق معمول انجام دهید.

 • می­­توانید محصولات آرایشی جدیدی را پیدا کنید که با ضدآفتاب­­تان سازگاری بیشتری دارد. در واقع این یک هزینه جزئی است که با افزایش سن، به شما پوستی محکم، جوان و بدون عارضه را هدیه می­­دهد.
 • توصیه نمی­­شود ضدآفتاب را با آرایش یا مرطوب کننده خود ترکیب کنید. این کار ممکن است در وقت شما صرفه جویی کند، اما همیشه این ریسک وجود دارد که دو محصول خوب نیز ممکن است به یکدیگر واکنش نشان دهند. همچنین می­­توانید ضدآفتاب را رقیق کنید و میزان پوشش بدست آمده را کاهش دهید.


بخش دوم استفاده مجدد از ضدآفتاب روی آرایش


۱. ضدآفتاب را فقط هنگام استفاده مجدد، روی آرایش خود بمالید

 برای اینکه ضدآفتاب موثرتر عمل کند، باید آن را مستقیماً روی پوست بدون آرایش خود بمالید. با این حال، عملی نیست که آرایش خود را برای استفاده مجدد از ضدآفتاب، هر ۲ ساعت یکبار بشویید. شما می­­توانید محصولاتی مانند: اسپری با SPF، پودر ضدآفتاب و یا حتی اسپری ضدآفتاب را برای استفاده بر روی آرایش خود در نظر بگیرید. تا زمانی که نوبت به استفاده­­ی مجدد رسید، آرایش خود را انجام دهید.

 • این کار می­­تواند بسیار وقت­­گیر و ناخوشایند باشد، اما این تنها راهی است که ضدآفتاب شما می­­تواند به طور موثر عمل کند. اکنون وقت بگذارید و از ضدآفتاب خود به درستی استفاده کنید و در آینده، خود را از دردسر پوشاندن چین و چروک و لکه­­های آفتاب راحت کنید.

۲. کرم ضدآفتاب را روی آرایش خود بمالید

 بیشتر ضدآفتاب­­های موجود در بازار، مواد شیمیایی هستند. به این معنی که مواد شیمیایی موجود در فرمول آن­ها، در واقع مانع از برخورد آفتاب به پوست شما و جذب اشعه‌های خورشید می­­شوند. با این وجود، کرم ضدآفتاب فیزیکال با ایجاد یک مانع فیزیکی بین پوست و خورشید عمل می­­کند. از آنجا که آرایش، اجازه نمی­­دهد پوست شما ضدآفتاب شیمیایی را جذب کند، حفاظت مؤثر نخواهد بود. ضدآفتاب فیزیکال، هنوز هم می­­تواند بر روی آرایش شما عمل کند و اشعه خورشید را خنثی کند. کرم ضدآفتاب فیزیکال در پودرها، کرم­­ها و اسپری­­ها قرار دارند، بنابراین هر کدام که استفاده از آن ساده­­تر است را انتخاب کنید.

کرم ضدآفتاب فیزیکال

۳. از اسپری ضدآفتاب استفاده کنید

 از آنجا که آرایش شما قبلاً اعمال شده است، یک اسپری ضدآفتاب بهترین شرط برای جلوگیری از خراب شدن آن خواهد بود. برای استفاده صحیح از آن، چشمان خود را ببندید، نفس خود را نگه دارید. نازل اسپری را فشار داده و آن را با اسپری کردن به جلو و عقب روی تمام صورت خود پخش کنید. بیشتر از آنچه که فکر می­­کنید نیاز دارید اسپری کنید، زیرا اسپری­های ضدآفتاب به اندازه کرم و کرم­­های ضدآفتاب، پوست را پوشش نمی‌دهند.

 • در تمام مدتی که اسپری خشک می‌شود‌، به هیچ وجه صورت خود را لمس نکنید، چرا که با لمس آن، ممکن است آرایش خود را خراب کنید.
 • یکی دیگر از گزینه­­های اسپری، اسپری تنظیم آرایش با SPF است. همانند: اسپری ضدآفتاب، نباید از این اسپری به عنوان تنها شکل محافظت از آفتاب استفاده شود، اما برای جلوگیری از لمس مستقیم پوست و کمک به حفظ آرایش در طول روز بسیار عالی است. نه تنها اسپری­­های تنظیم آرایش با SPF از پوست شما در برابر آفتاب محافظت می­­کنند، بلکه می­­توانند همزمان پوست شما را مات و مرطوب کنند. از این رو، می­­توانید از این اسپری استفاده کنید.

 اسپری ضدآفتاب

۴. کرم پودر ضدآفتاب را در نظر بگیرید

این گزینه دیگری است که می­­توانید روی آرایش­­تان اعمال کنید. با این وجود برخلاف اسپری ضدآفتاب، باید پوست خود را مستقیما لمس کنید و با این کار ممکن است آرایش شما را دچار مشکل کند. با پخش کردن کرم پودر روی کل صورت، مانع از رسیدن خورشید به پوست­تان شوید. علاوه بر این، این کرم پودر حتی می­­تواند برای پوشاندن خط مو مورد استفاده قرار گیرد.

 • شما می‌­توانید کرم پودر­های رنگی فراوانی را پیدا کنید، بنابراین می‌­توانید از آن‌­ها در طول روز برای محافظت از پوست خود استفاده کنید.

۵. سخاوتمندانه­­تر و مجدداً از آن استفاده کنید

 ضدآفتاب­­های فیزیکال، راحت­­تر از ضدآفتاب­­های شیمیایی پاک می­­شوند. از آنجا که از نظر فیزیکی، از پوست شما در برابر آفتاب محافظت می­­کند، صورت شما باید کاملا برای کار پوشش داده شود. کرم­­های ضدآفتاب، کرم و کرم پودر باید هر ۲ ساعت یک­بار بر روی آرایش شما استفاده شود، در حالی که اسپری­­ها باید هر ۱ ساعت یک بار مجدداً استفاده شوند.‍‌

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید در مورد ضد آفتاب بدانید

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0