موسسه پنتون (Pantone)

موسسه پنتون (Pantone)

موسسه پنتون به عنوان معتبرترین موسسه‌ی رنگ در دنیا فعالیت می‌کند. تمام صنایع از جمله گرافیک، چاپ، فشن و… اطلاعات و کدهای رنگی برای تولید محصولات خود را از این موسسه دریافت می‌کنند. در ادامه مطلب مجله دنیای مد بیشتر با این شرکت و نحوه انتخاب رنگ سال آشنا خواهیم شد.

تاریخچه پنتون

پنتون در دهه ۱۹۵۰ در شهر نیویورک به عنوان شرکت چاپ و نشر تجاریM & J Levine Advertising شروع به کار کرد. در سال ۱۹۵۶، موسسین شرکت، ملوین و جسی لیواین، لورنس هربرت را به عنوان کارمند پاره وقت استخدام کردند. هربرت از دانش شیمی خود برای سازماندهی و ساده سازی انبار رنگدانه‌ها و تولید مرکب‌های رنگی شرکت استفاده کرد.

در سال ۱۹۶۲ هربرت دارایی‌های تکنولوژیکی شرکت را از برادران لیواین با قیمت ۹۳،۰۰۰ دلار خریداری کرد (معادل ۵،۷۴۰،۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۷) و نام شرکت را به پنتون ( Pantone ) تغییر داد. پنتون به معنی «همه رنگ‌ها» (پن یعنی همه و تون به معنی رنگ) است.

در ابتدا، محصولات اولیه شرکت پنتون تنها کاتالوگ‌های رنگی بود که شامل برگه‌های مقوایی نازک و کوچک بودند که بر روی یک طرف آنها یک سری از شیدهای مرتبط به هم چاپ شده بودند.

موسسه پنتون (Pantone)

سیستم تطابق رنگ پنتون

سیستم رنگ پانتون PMS (Pantone matching System) سیستمی نوآورانه برای شناسایی، تطبیق و ارتباط رنگ‌ها به منظور تولید رنگ‌های دقیق برای استفاده در جامعه گرافیک‌ها است. به این ترتیب، به هر رنگ عددی اختصاص داده می‌شد و دیگر قضاوت متغیر مردم، باعث نمی‌شد که رنگی با رنگ دیگر اشتباه گرفته شود.

یکی از این کاربردها، استاندارد کردن رنگ‌ها در فرآیند CMYK است. فرآیند CMYK یک روش چاپ رنگ با استفاده از چهار رنگ فیروزه‌ای (C)، ارغوانی (M)، زرد (Y) و سیاه (K) می‌باشد. اکثریت محصولات چاپ شده در جهان با استفاده از این روش تولید می‌شوند.

موسسه پنتون (Pantone)

رنگ سال

اعلام رنگ سال توسط موسسه پنتون از سال ۲۰۰۰ به بعد آغاز شده است. این موسسه دوبار در سال، می و نوامبر ، این شرکت میزبان جلسه‌ای خصوصی با حضور نمایندگان گروه‌های استاندارهای رنگ از سراسر جهان است.

جالب است بدانید که جلسه در اتاقی با دیوارها و وسایل با رنگ سفید مطلق برگزار می‌شود تا ایده‌ای را تلقین نکند. سپس هر کدام از این کارشناسان اشیایی که رنگ‌های الهام بخش دارند را به سایر همکاران نشان می‌دهند. پس از گفت وگو یک رنگ به عنوان رنگ سال آینده انتخاب و توسط موسسه پنتون اعلام می‌شود.

رنگ سال موسسه پنتون (Pantone)

معاون مدیریت رنگ پنتون در مورد انتخاب رنگ سال بیان داشته که: رنگ سال پنتون پیشروترین رنگ از منظر طراحان و انعکاسی در آن سال است. چیزی که جهان سال بعد بیشتر از هر چیز به آن نیاز دارد.

رنگ های سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ موسسه پنتون (Pantone)

“از آنجایی که ۸۰٪ از تجربه های زندگی از طریق چشم فیلتر می‌شود، ما می‌فهمیم انتخاب رنگ یک موضوع بسیار مهمی است.”

(موسسه پنتون)

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0