ملاحظات نگهداری لباس

ملاحظات نگهداری لباس

علائمی که پشت یقه لباس یا کناره های آن و یا در کمر شلوارهایتان می بینید با هدف خاصی طراحی شده اند.

علائم را بشناسید و در حفظ و نگهداری لباس هایتان دقت بیشتری کنید.

برچسب های مراقبت از لباس می تواند در نگاه اول گیج کننده باشد. اگرچه طرح های متفاوتی در این برچسب ها در کشورهای مختلف وجود دارد، اما علامت های بین المللی در این نماد ها وجود دارد. اگر وقت خود را برای یادگیری آنچه که هر یک از نمادها به ما می گویند بگذاریم، قادر خواهید بود تا در نگهداری لباس هایتان اعم از شست و شو، استفاده از سفید کننده، نحوه ی خشک کردن و اتوکشی لباس درست ترین کار را انجام دهید.

۱. شستن لباس ها

 هنگام شست و شوی لباس در ماشین لباس شویی باید نحوه شست و شو را مشخص کنید.شست و شو با ماشین لباسشویی دارای نماد یک ظرف سه طرفه با خطوط موجی در بالا می باشد. این نماد پر از آب را به عنوان ماشین لباسشویی پر از آب تصور کنید تا همیشه به یاد داشته باشید که این نماد نشان دهنده شست و شو با ماشین است.

ملاحظات نگهداری لباس(نماد شستشو) نشان می دهد که آیا لباس شما برای شست و شو مناسب است یا خیر.

دمای شستشو توصیه شده توسط شماره در داخل نماد نشان داده شده است.

ملاحظات نگهداری لباسنماد شست و شو بدون نوار از حداکثر عمل با چرخش عادی استفاده می کند.

شماره داخل وان حداکثر دمای شست و شو را نشان می دهد، به عنوان مثال در اینجا ۴۰ درجه است.

آموزش شست و شوی صحیح لباس

ملاحظات نگهداری لباسنماد شست و شو با یک نوار (یک خط در زیر نماد) نشان دهنده یک فرایند شستشوی ملایم است.

از چرخه شستشوی دائمی یا در فشار ثابت استفاده کنید. شست و شو با دست یا ماشین و با چرخش خفیف و شست وشوی ملایم انجام شود. شماره داخل وان حداکثر دمای شست و شو را نشان می دهد، به عنوان مثال در اینجا ۴۰ درجه است.

ملاحظات نگهداری لباسنماد شست و شو با دو نوار(دو خط زیر نماد) نشان دهنده یک شست و شوی بسیار خفیف و چرخش ملایم است. شماره داخل وان حداکثر دمای شست و شو را نشان می دهد، به عنوان مثال در اینجا ۴۰ درجه است. پس اگر در زیر این نماد دو خط قرار داشته باشد، از چرخه شستشوی ملایم استفاده کنید.

اگر داخل نماد یک نقطه قرار داشت، آن را در آب سرد شستشو دهید.

اگر داخل نماد دو نقطه قرار داشت، آن را در آب گرم شستشو دهید.

اگر داخل نماد سه نقطه قرار داشت، آن را در آب داغ شستشو دهید.

اگر داخل نماد حاوی عدد باشد، آن را در آب بشوئید (درجه سانتیگراد) از آن عدد (به عنوان مثال اگر عدد ۳۰ باشد، لباس را در آب با درجه حرارت ۳۰ درجه سانتیگراد یا ۸۶ درجه فارنهایت بشویید).

ملاحظه نگهداری لباس

۲. علامت شست وشو با دست.

ملاحظات نگهداری لباسفقط شست و شو با دست انجام شود. حداکثر دمای شست و شو ۴۰ درجه است. شما باید لباس هایی که دارای این نماد هستند را با دست شست وشو دهید و در ماشین لباسشویی قرار ندهید زیرا ممکن است پارچه ی لباس بیش از حد ظریف باشد. به طور کلی نباید لباس هایی که با دست شسته می شوند را با دمای بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد (۱۰۴ درجه فارنهایت) بشویید.

۳.لباس را نمی توانید بشویید!

ملاحظات نگهداری لباسنشویید. لباس هایی با این نماد را نباید به هیچ وجه بشویید. چه با دست و چه با ماشین لباس شویی امکان شست و شو وجود ندارد. در عوض لباستان را با تمیز کننده خشک کنید و اطمینان حاصل کنید که پارچه به طور مناسب تمیز می شود.

سفید کردن لباس 

ملاحظات نگهداری لباساستفاده از مواد سفید کننده مجاز است.علامتی به شکل مثلث! اگر بر روی لباس این علامت را مشاهده کردید می توانید از سفید کننده برای شست و شو استفاده کنید. اگرچه یک مثلث به هیچ وجه شبیه سفید کننده نیست، اما سعی کنید همیشه آن را به یاد داشته باشید. شما ممکن است در صورت لزوم، سفید کننده را با کلر یا سفید کننده اکسیژن دار بر روی لباس بمالید.

شیوه شست و شوی لباس

ملاحظات نگهداری لباسفقط سفید کننده اکسیژن دار بدون کلر مجاز می باشد.مثلثی با خطوط مورب در داخل آن نشان دهنده نوع سفید کننده است. در این موارد از سفید کننده ای که کلر ندارد استفاده کنید. سفید کننده کلر دار رنگ پارچه را از بین می برد، بنابراین معمولا برای پارچه های سفید استفاده می شود. سفید کننده هایی که کلر ندارند بر پایه ی اکسیژن هستند و لباس را خراب نمی کنند.

ملاحظات نگهداری لباس

ملاحظات نگهداری لباساز سفید کننده استفاده نکنید.اگر بر روی نماد مثلث یک ضربدر Xقرار دارد از سفید کننده استفاده نکنید. چه سفید کننده کلردار و چه اکسیژن دار. برای از بین بردن لکه ها از روش دیگری استفاده کنید.

ملاحظات نگهداری لباس

خشک کردن لباس ها

ملاحظات نگهداری لباس

ملاحظات نگهداری لباسجعبه ای با یک دایره در داخل علامت خشک کن می باشد. لباس هایی که قرار است در خشک کن خشک شوند را مشخص کنید. اگر بر روی لباس برچسبی با نماد یک مربع و دایره ای داخل آن باشد، می توانید لباس خود را خشک کنید. فکر میکنم مربعی با یک دایره در وسط به عنوان نمادی برای خشک کن به راحتی در خاطر شما خواهد ماند. شما می توانید به طور معمول لباس هایتان را خشک کنید، بدون هیچ گونه ملاحظه ی خاصی.

ملاحظات نگهداری لباسخشک شدن در دمای کم امکان پذیر باشد.اگر این نماد دارای یک نقطه باشد، در دمای پایین خشک می شود.

ملاحظات نگهداری لباسخشک کردن در دمای طبیعی امکان پذیر است.اگر این نماد دارای دو نقطه باشد، در دمای متوسط خشک می شود.

اگر این نماد دارای سه نقطه است، در دمای بالا خشک می شود.

ملاحظات نگهداری لباساز خشک کن استفاده نشود.وقتی خشک کردن لباس های خود را در خشک کن مشخص نیست. در صورتی که برچسب حاوی یک نماد یک خشک کن با X از طریق آن، پوشاک خود را خشک نکنید. استفاده از خشک کن می تواند به لباس شما آسیب برساند، بنابراین مطمئن شوید که لباس را با استفاده از آویزان کردن خشک کنید و یا بر روی سطح صاف خشک شود.

ملاحظات نگهداری لباس

اگر برچسب شما حاوی نماد مربع باشد، لباس خود را در هوای آزاد خشک  کنید. این نماد به معنای “خشک شدن طبیعی” است. از خشک کن لباس یا روش دیگری استفاده نکنید.

ملاحظات نگهداری لباس

اگر نماد حاوی نیم دایره ای است که دو گوشه بالا را وصل می کند، لباس را آویزان کنید تا خشک شود.

بر روی خط لباس بپوشانید تا خشک شود.

ملاحظات نگهداری لباسخشک کردن در یک سطح صاف تخت. اگر نماد دارای یک خط افقی در وسط مربع باشد، لباس باید به صورت افقی خشک شود. 

ملاحظات نگهداری لباسبدون چلاندن خشک کنید. اگر نماد دارای سه خط عمودی در وسط مربع باشد، در این مورد لباس باید در حالت آویزان خشک شود.

ملاحظات نگهداری لباسروی طناب یا بند خشک شود.

اگر نماد دارای دو خط مورب در گوشه سمت چپ بالا باشد، لباس باید در سایه خشک شود.

اتوکشی لباس

ملاحظات نگهداری لباس

اگر بر روی لباس نماد اتو باشد می توانید آن را اتوکشی کنید. فقط در بعضی موارد دقت کنید تا دمای اتو بیشتر از حدی که گفته شده نباشد. اگر لباس دارای یک نماد شبیه اتو باشد، می توانید اتوکشی کنید. یکی از نمادهایی که به راحتی می توانید به یاد داشته باشید نماد اتو است. شما می توانید به طور معمول، بدون هیچ گونه ملاحظه ی خاصی از اتو استفاده کنید.

ملاحظات نگهداری لباساتوی سرد. حداکثر درجه حرارت اتو کشی ۱۱۰ درجه سانتی گراد. اگر این نماد دارای یک نقطه باشد، نشان دهنده اتوکشی در دمای پایین است.

ملاحظات نگهداری لباساتوی گرم. حداکثر دمای اتو کشی ۱۵۰ درجه سانتیگراد. اگر این نماد دارای دو نقطه باشد، اتوکشی در دمای متوسط می باشد.

ملاحظات نگهداری لباساتوی داغ. حداکثر دمای اتو کشی ۲۰۰ درجه سانتی گراد. اگر این نماد دارای سه نقطه باشد، اتوکشی در دمای بالا را نشان می دهد.

ملاحظات نگهداری لباس

ملاحظات نگهداری لباساتونشود. هنگامی که علامت اتو بر روی لباس باشد و بر روی آن یک  X باشد، اتوکشی نکنید. اگر لباس دارای چین و چروک است، و به شما اجازه خشک شدن داده است می توانید لباس را خشک کنید. همچنین می توانید در حالی که حمام بخار گرفته است لباس را آویزان کنید تا چین و چروک لباس از بین برود.

تمیز کردن لباس

ملاحظات نگهداری لباس

اگر برچسب حاوی یک دایره باشد، لباس را تمیز کنید. به جای شستن یا خشک کردن آن در خانه، لباس را با تمیزکننده خشک پاک کنید. معمولا پارچه با این نماد نمی تواند مرطوب شود. آب و همچنین گرمای زیاد می تواند پارچه را خراب کند.

ملاحظات نگهداری لباس

تعیین اینکه چه نوع حلالی برای تمیز کردن خشک استفاده شود.اگر برچسب حاوی دایره ای با یک حرف در آن باشد، لباس را با یک حلال خاص تمیز کنید. این نشان  برای تمیزکننده های خشکی که برای پارچه خاص استفاده می شود، به کار می رود. حرف A به این معنی است که هر حلالی می تواند مورد استفاده قرار گیرد، حرف F فقط حلال های نفتی می تواند استفاده شود، و حرف P به معنای هر حلالی است به جز تریکلرواتیلن می باشد.

ملاحظات نگهداری لباسلباس ممکن است حرفه ای خشک شود.

P نشان دهنده محلول پرکلروتیلن است.

ملاحظات نگهداری لباسلباس ممکن است حرفه ای تمیز خشک شود.

P نشان دهنده محلول پرکلروتیلن است. یک خط زیر نماد نشان دهنده خشک شویی ملایم است.

ملاحظات نگهداری لباسلباس ممکن است حرفه ای خشک شود.

F نشان دهنده حلال های هیدروکربن است که یک محلول سازگار با محیط زیست و ضعیف است.

ملاحظات نگهداری لباسلباس ممکن است حرفه ای خشک شود.

F نشان دهنده حلال های هیدروکربن است که یک فرایند سازگار با محیط زیست و خفیف است.

نوار تک نشان دهنده یک خشک شویی ملایم است.

ملاحظات نگهداری لباس

ملاحظات نگهداری لباسخشک شویی نشود.اگر برچسب لباس دارای دایره ای با X بود، یعنی لباس را نشویید. دقت کنید که آیا می توانید لباس را در خانه بشویید و خشک کنید یا خیر.

استفاده از نماد ها برای نگهداری بهتر لباس به شما در حفظ و نگهداری لباس هایتان کمک می کند.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0