مراقبت و انتخاب محصولات آرایشی برای پوست‌های خشک

مراقبت و انتخاب محصولات آرایشی برای پوست‌های خشک

داشتن پوست خشک می‌تواند آزار دهنده باشد، به خصوص اگر پوست شما پوسته پوسته، قرمز و تحریک شده باشد. ممکن است نگران استفاده از محصولات مراقبت پوست باشید که این امر باعث وخیم‌تر شدن آن می‌شود. شما همچنین ممکن است از ترس اینکه باعث خشکی بیشتر پوست‌تان شود، در استفاده از محصولات آرایشی مردد باشید. با انتخاب محصولات مراقبت از پوست، که پوست خشک شما را تسکین می‌دهد و مرطوب می‌کند شروع کنید. به دنبال محصولات آرایشی باشید که بدون ایجاد لکه‌های خشک روی پوست‌تان، آن را یکنواخت و مرطوب نشان دهد. اگر پوست خشک شما به خوبی با استفاده از محصولات آرایشی واکنش نشان نمی‌دهد برای درمان حرفه‌ای با یک متخصص پوست مشورت کنید. 


روال مراقبت از پوست خشک


۱. یک پاک کننده ملایم پوست انتخاب کنید

با یک پاک کننده ملایم پوست شروع کنید. به دنبال یک پاک کننده‌ای باشید که حاوی الکل یا عطر نباشند. این محصولات، می‌توانند برای پوست خشک تحریک‌ کننده باشند. از پاک کننده‌ای استفاده کنید که بدون از بین بردن رطوبت، کثیفی، آرایش و دیگر ناخالصی‌های پوست شما را از بین ببرد.

 • برخی از افراد با پوست خشک، استفاده از یک ماده پاک کننده با پایه روغنی یا پاک کننده طبیعی مثل روغن نارگیل یا روغن زیتون را مفید می‌دانند.
 • از پاک کننده‌هایی که اسکراب یا فوم نامیده می‌شوند خودداری کنید. این پاک کننده‌ها می‌توانند باعث خشکی بیشتر پوست‌تان شوند.
 • هنگام شستن صورت خود، حتما از آب گرم یا آب ولرم استفاده کنید. از آب داغ استفاده نکنید، زیرا آب داغ می‌تواند پوست شما را خشک کند.

انتخاب پاک کننده صورت

۲. به سراغ یک پماد یا کرم مرطوب کننده بروید

در رژیم مراقبت از پوست، کرم یا پماد مرطوب کننده جایگاه ویژه‌ای دارد. به جای یک لوسیون به سراغ پماد یا کرم بروید، زیرا لوسیون‌ها برای پوست شما تحریک کننده هستند و همچنین تاثیر کمتری دارند. یک پماد یا کرم حاوی روغن زیتون، کره شیا یا روغن جوجوبا را انتخاب کنید. موادی مثل اسید لاکتیک، اوره، هیالورونیک اسید، گلیسیرین، لانوین، روغن معدنی و بنزیناتوم نیز می‌توانند برای تسکین دهنده پوست خشک مفید باشند.

 • حتما پس از شستن صورت، پماد یا کرم مرطوب کننده را استفاده کنید. همچنین می‌توانید بلافاصله پس از دوش گرفتن یا حمام کردن، آن را روی پوست‌تان بمالید. این کار به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند.

زدن کرم مرطوب کننده روی پوست

۳. استفاده از تونر را در نظر بگیرید

تونرها برای پوست‌های خشک مناسب هستند، زیرا پوست شما را نرم، مرطوب و سرزنده می‌کند. شما می‌توانید از تونر، برای از بین بردن چربی اضافی و مواد آرایشی روی صورت و همچنین پوسته پوسته شدن و خشکی پوست استفاده کنید. به دنبال یک تونر باشید که حاوی اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک یا هیدروکسی اسید باشد. از تونرهایی که حاوی الکل هستند خودداری کنید، چرا که باعث می‌شود پوست شما بیشتر خشک شود.

 • تونر را با یک پد پنبه‌ای تمیز، ترجیحا پس از شستن صورت استفاده کنید. اگر همزمان با استفاده از تونر، پوست‌تان شروع به سوزش کرد، از آن کمتر استفاده کنید چرا که شما نمی‌خواهید پوست خود را بیشتر تحریک کنید.

زدن تونر روی پنبه

۴. از کرم ضد آفتاب که بر پایه آب است استفاده کنید

ضد آفتاب، بخش مهمی از هر رژیم مراقبت از پوست است. اگر پوست خشک دارید باید روزانه از ضدآفتاب استفاده کنید و از پوست خود در برابر اشعه‌های ماورای بنفش محافظت کنید، زیرا باعث خشک شدن بیشتر پوست‌تان می‌شود. به دنبال ضد آفتاب بر پایه آب باشید، زیرا منافذ شما را مسدود نمی‌کند و همچنین پوست شما را در طول روز هیدراته نگه می‌دارد.

 • قبل از میکاپ و استفاده از محصولات آرایشی، روزانه از ضدآفتاب استفاده کنید.

زدن کرم ضد آفتاب روی پوست

۵. هفته‌ای ۱ یا ۲ بار از ماسک‌های مرطوب کننده صورت استفاده کنید

برای کمک به پوست خشک خود و احساس رطوبت و انعطاف‌ پذیری، به طور مرتب از ماسک صورت استفاده کنید.

 • ماسک‌های ورقه‌ای که حاوی مرطوب کننده هستند را امتحان کنید یا ماسک‌ مرطوب کننده صورت را در خانه با مواد طبیعی درست کنید.

استفاده از ماسک مرطوب کننده روی پوست


انتخاب محصولات آرایشی برای پوست خشک


۱. از یک فاندیشن مایع بر پایه آب استفاده کنید

برای افرادی که پوست خشک دارند، استفاده از فاندیشنی که مرطوب کننده باشد بسیار حائز اهمیت است. از کرم پودر استفاده نکنید، زیرا پوست شما را بیشتر خشک خواهد کرد و منجر به پوسته پوسته شدن آن می‌شود. در عوض به دنبال یک فاندیشی مایع بر پایه آب باشید. این فاندیشن را می‌توان با مرطوب کننده و ضد آفتاب در زیر آن پوشاند. روی صورت شما به خوبی مخلوط می‌شود و باعث خشکی پوست نمی‌شود. فاندیشن‌های مبتنی بر پایه آب، همچنین درخشش خوبی به پوست شما می‌بخشند. اگر پوست خشک شما، کسل کننده به نظر می‌رسد این گزینه می‌تواند ایده آل باشد.

 • همچنین می‌توانید کرم BB یا یک مرطوب کننده رنگی را امتحان کنید، به خصوص اگر نمی‌خواهید آرایش سنگین روی صورت خود داشته باشید. هر دو گزینه برای پوست خشک شما، مرطوب کننده خواهد بود.
 • برای اطمینان از پیدا کردن فاندیشن متناسب با رنگ پوست‌تان، بهتر است فاندیشن را حضوری خریدداری کنید. برای پیدا کردن سایه مناسب پوست خود، با یک نماینده فروش صحبت کنید.

زدن فاندیشن مایع روی پوست

۲. کانسیلر مرطوب کننده را انتخاب کنید

اگر برای پنهان کردن چین و چروک صورت خود به کانسیلر احتیاج دارید، به سراغ کانسیلر مرطوب کننده بروید. مرطوب کننده‌های مایع گزینه مناسبی هستند، ترجیحا مرطوب کننده مایع، کاربرد سحرآمیزی به جهت استفاده آسان دارد.

 • برای اطمینان از عدم وجود الکل یا عطر، برچسب کانسیلر را بخوانید، زیرا این کرم می‌تواند خشک شود.
 • اگر علاوه بر خشکی پوست، قرمزی زیادی روی صورت خود دارید، یک کانسیلر مرطوب کننده رنگ سبز را امتحان کنید. کانسیلر سبز می‌تواند به مقابله با قرمزی روی صورت‌ شما کمک کند.

زدن کانسیلر زیر چشم

۳. به دنبال رژ لب آبرسان باشید

اگر لب‌ شما خشک می‌شود از رژ لب یا بالم لب استفاده کنید که آبرسان است. به دنبال رژ لب‌هایی که حاوی مواد مرطوب کننده مثل گلیسیرین، کره شیا یا روغن جوجوبا است باشید. برای هیدراتاسیون (آبرسانی) اضافی، ابتدا بالم لب را بمالید و سپس رژ لب را روی بالم لب اعمال کنید.

 • برای کمک به مرطوب نگه داشتن لب، هفتگی لب‌های خود را با مخلوطی از عسل و شکر لایه‌برداری کنید. از یک حوله تمیز استفاده کنید و لب‌های خود را به آرامی لایه برداری کنید تا نرم و مرطوب شوند.

اسکراب لب - زدن رژلب

۴. اسپری آبرسان (طراوت دهنده پوست) را با خود حمل کنید

ممکن است که متوجه شوید که آرایش شما بعد از چند ساعت خشک یا پوسته پوسته به نظر می‌رسد. اگر این اتفاق اغلب برای شما رخ می‌دهد یک اسپری آبرسان را در کیف خود حمل کنید. پوست خود را با آب و یک اسانس تسکین دهنده مانند اسطوخدوس، درخت چای و جوجوبا تازه کنید. همچنین می‌توانید اسپری آبرسان را که در بطری‌های کوچک در دسترس هستند را خریداری کنید.

 • اسپری آبرسان پوست را در طول روز روی پوست خود بمالید تا پوست شما پوسته پوسته یا خشک نشود. اسپری سبک هر چند ساعت می‌تواند به پوست شما در مرطوب ماندن کمک کند.

استفاده از اسپری آبرسان

بیشتر بخوانید: روغن بادام برای جلوگیری از پیری زودرس و خشکی پوست 

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0