مد در دنیای پوشاک چیست؟ (قسمت دوم)

مد در دنیای پوشاک چیست؟ (قسمت دوم)

در مقاله ی قبل به بررسی تعریف مد پرداختیم. نمونه هایی از رنگ ها و لباس های مد شده را برشمردیم. در این بخش به بررسی سیکل مد و جمع بندی مطالب خواهیم پرداخت. شما می توانید سیکل مد را به صورت زیر در نظر بگیرید:

مرحله صفر: طراحی مدلی خاص، توسط خیاطان و دوزندگان و یا رنگی خاص توسط تولیدی های پارچه .توجه نمایید که این طراحی میتواند تقلیدی از یک طرح و مدل قدیمی باشد که مدت هاست دیگر استفاده نمی گردد.

مرحله اول: معرفی آن مدل خاص و یا رنگ جدید توسط یک فرد یا رسانه خاص.

مرحله دوم: پذیرش یا عدم پذیرش آن رنگ یا مدل جدید توسط مخاطبان آن رسانه یا فرد. در صورت عدم پذیرش چرخه همین جا از حرکت بازخواهد ایستاد. در صورت پذیرش و علاقه مندی مخاطبان به آن کالا یا رنگ (که برای اختصار آن را مد خواهیم نامید) این چرخه به پیش خواهد رفت.

مرحله سوم: پس از پذیرش محصول جدید، نیاز در قشر مخاطب آن کالا ایجاد خواهد شد. آن نیاز به سمت بازار حرکت کرده و سپس به تولیدی ها خواهد رسید.

مرحله چهارم: معرفی کننده ی کالا با تمام توان شروع به تولید آن کالا می کند و سایر تولیدی ها نیز بر اساس صدای نیازی که از بازار می شنوند شروع به کپی برداری از آن کالا خواهند کرد.

مرحله پنجم: سایر تولید کنندگان کالاهای خود را از طریق کانال های عرضه همچون فروشگاه های حقیقی و مجازی، اینستاگرام و تلگرام و… عرضه می کنند. در این مرحله تعداد بیشتری از افراد جامعه با این کالای جدید در ارتباط قرار خواهند گرفت.

مرحله ششم: کالا از حالت اختصاصی خارج شده و حالت عمومی تری می گیرد. حاشیه ی سود تولید کنندگان به دلیل افزایش رقابت کاهش می یابد. کالا با قیمت مناسب تری به دست مشتری می رسد.

مد در دنیای پوشاک چیست؟ (قسمت دوم)

مرحله چهار تا شش انقدر ادامه پیدا می کند تا یکی از دو اتفاق زیر به وقوع بپیوندند:

  • نیاز تمام جامعه هدف تامین شود و یا با توجه به همگانی شدن آن کالا، علاقه به خرید آن کاهش می یابد که در نتیجه نیاز از بین رفته و عرضه با توجه به کاهش خریداران از بین خواهد رفت.
  • عرضه آن قدر زیاد شود که بازار از آن کالا اشباع شود. فروشندگان برای فروش محصولات خود به کاهش قیمت روی بیاورند و این کاهش قیمت باعث از بین رفتن نفع اقتصادی تولید کننده شود.

پس فراموش نکنیم هر مدی، نتیجه ی طراحی و عرضه ی یک طراح و تولید کننده ی خلاق که مطابق میل درصدی از جامعه بوده است. مطمین باشید برای کالاهایی که به وفور در فروشگاه ها می بینید ولی از نظر شما غیر قابل پوشیدند، برای تعدادی از افراد جامعه تبدیل به یک نیاز و خواسته شده بوده اند. در بازار پوشاک یک قانون اساسی وجود دارد: برای هر کالا حداقل یک مشتری وجود دارد.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0