لوازم آرایش و خطر آلودگی

لوازم آرایش و خطر آلودگی

لوازم آرایش و خطر آلودگی

صبح قبل از آنکه از خانه خارج شوم به سراغ کیف لوازم آرایش رفتم و تصمیم گرفتم به مژه هایم کمی ریمل بزنم. چند ساعت بعد در محل کار احساس کردم چشمانم به شدت می سوزد. قرمز شده و التهاب پیدا کرده است…

انگار کسی مشتی شن به داخل آنها پاشیده بود. فورا صورتم را شستم و به نزدیک ترین درمانگاه مراجعه کردم. پزشک بعد از چند دقیقه سوال و جواب گفت آلودگی ها و باکتری هایی که روی دست و صورت هستند یا در هوا معلق اند، می توانند روی مواد آرایشی برس ها، فرچه ها و اپلیکاتورها بنشینند و در صورتی که آنها را به صورت ?مان بزنیم همین عوارض را به دنبال خواهد داشت.

محققان دانشگاه نیوجرسی برای شناسایی این موضوع در مدت زمانی حدود ۲ سال نمونه هایی را که در فروشگاه های لوازم آرایشی بهداشتی در اختیار مشتریان برای امتحان قرار می گرفت، مورد آزمایش قرار دادند و تقریبا در این مدت ۲۰ نوع مارک مختلف بررسی شد. نتایج تحقیقات نشان داد ۶۷ درصد مواد مورد آزمایش آلوده به انواع باکتری ها از جمله استافیلوکوک هستند و می توانند مسبب بروز عفونت هایی همچون عفونت های التهابی یا زردزخم شوند. در این مواد همچنین انواع کپک ها، قارچ ها، ای?کولای، باکتری های مقاوم به دارو و… هم شناسایی شد.

 

 

● برخی مواد آرایشی آلوده ترند

برخی لوازم و مواد آرایشی بیش از سایرین محل مناسبی برای رشد باکتری ها هستند. باکتری ها نمی توانند در مواد پودری رشد کنند در حالی که به راحتی در مواد مرطوب رشد می کنند به همین دلیل رژ های مایع و ریمل ها محل های مناسبی برای رشد باکتری ها هستند. تمام مواد آرایشی روغنی مانند رژلب ها و برق لب ها یا رژگونه ها و کرم پودرهای چرب می توانند محل تجمع باکتری ای کولای و سالمونلا باشند. در صورتی که این مواد به باکتری ها آلوده شوند شما با وارد کردن آنها به دهان و چشم های تان به راحتی بیمار می شوید.

برای پیشگیری از بروز چنین آلودگی هایی شرکت های تولیدکننده مواد آرایشی به محصولات خود نگهدارنده اضافه می کنند. گرچه این نگهدارنده ها از ورود باکتری به مواد آرایشی پیشگیری می کنند اما با پایان مدت زمان مصرف و رسیدن به زمان انقضای محصول، این نگهدارنده ها هم اثر خود را از دست می دهند. به همین دلیل است که توصیه می شود مواد آرایشی خود را اگر هنوز هم سالم اند با رسیدن به تاریخ انقضا دور بیندازید. برای مثال، تاریخ مصرف یک ریمل ۳ ماه است و رژلب، کرم پودر، رژگونه و سایه های پودری را ۱ تا ۲ سال می توانید استفاده کنید. روی تمامی کرم ها تاریخ تولید و انقضا درج شده است. به این زمان دقت کنید و اگر حس کردید کرم شما بوی بدی گرفته فورا آن را دور بیندازید.

 

 

● جلوی آلوده شدن را بگیرید

در عین حال که باید به تمامی مسایل قید شده پایبند باشید توصیه های زیر هم به شما کمک می کند جلوی آلوده شدن مواد آرایشی مورد استفاده خود را بگیرید. دست های تان را بشویید چرا که بیشترین میزان آلودگی از طریق تماس دست با کرم به صورت منتقل می شود. از مواد آرایشی به صورت شخصی استفاده کنید. اینکه دوست یا خواهر شما پوست خوبی دارند و به بیماری خاصی دچار نیستند دلیلی نمی شود که بخواهید مواد آرایشی تان را با آنها شریک شوید.

 

 

● اپلیکاتورهای قابل شستشو تهیه کنید

اسفنج ها یا اپلیکاتورهایی که کارخانجات تولیدکننده، داخل مواد آرایشی قرار می دهند عمر طولانی نداشته و می توانند محل مناسبی برای رشد باکتری ها باشند. بهتر است اپلیکاتورهای قابل شستشو تهیه کرده و از آنها استفاده کنید.

 

 

● چگونه محصولات آرایشی را پاک کنیم؟

برای پاک کردن کیف لوازم آرایش تان می توانید از یک دستمال مرطوب آغشته به صابون استفاده کنید. اگر کیف آرایشی تان مقاوم است، آن را داخل ماشین لباسشویی بیندازید. برای پاک کردن برس ها و فرچه های سایه می توانید بعد از هر بار استفاده، از الکل استفاده کنید و هر چند وقت یکبار هم آنها را کامل با آب و مواد شوینده بشویید. برای پاک کردن رژلب یا پنکک در صورتی که در تماس با پوست فرد دیگری بوده می توانید از دستمال های مرطوب آرایشی استفاده کرده و فورا آن را با سشوار خشک کنید.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0