لوازم آرایشی و بهداشتی در یک نگاه به گذشته، حال و آینده

لوازم آرایشی و بهداشتی در یک نگاه به گذشته، حال و آینده

لورن بالکونیس نوشته است که: “لوازم آرایشی و بهداشتی بخش جدایی ناپذیری از فرهنگ بشر برای هزاران سال بوده است، اما امروزه صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی بیش از ۵۰ میلیارد دلار در هر سال  جمع آوری می کند.”

صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی بدون شک راه درازی را از مس و سنگ معدن سرب که مصریان باستان برای ایجاد ابتدایی ترین اشکال آرایش مورد استفاده قرارمی دادند، طی کرده است. در واقع، هر ساله شرکت های آرایشی با توجه به تحولات ایجاد شده در فن آوری، مواد تشکیل دهنده و فرمولاسیون مواد، محصولات علمی پیشرفته تری را ارائه می دهند. درواقع مهم است که به درک تاریخ ایجاد لوازم آرایشی برسیم تا بتوانیم قادر به درک روند صنعت امروز و چشم انداز روبه رشد آینده باشیم.

تاریخچه لوازم آرایشی

تاریخچه لوازم آرایشی از مصر شروع می شود. مصریان باستان اولین کسانی بودند که از لوازم آرایشی و سرمه (مخلوطی از فلز، سرب، مس، خاکستر و بادام سوخته) استفاده کردند. آنها این آرایش چشم را نه تنها برای بهبود ظاهر خود، بلکه برای دفع چشم بد و ارواح خطرناک داشتند. همچنین گفته شده است که کلئوپاترا از یک رژ لب که رنگ آن از سوسک کارمین گرفته شده بود، استفاده می کرده در حالی که زنان دیگر از ترکیبی از خاک رس و آب برای رنگ لب خود استفاده می کرده اند. یونانیان و رومیان باستان نیز صورت خود را با پودر ساخته شده از مواد معدنی زمین و سنگ نقاشی می‌کردند.

مطالعه بیشتر: ترفندهای آرایشی که خانم ها باید بدانند

تاریخچه لوازم آرایشی

اگرچه این روند خیلی طول نکشید. با گذشت زمان استفاده از رنگهای مختلف در آرایش کمتر شد. از قرون وسطی تا پایان قرن ۱۹، پوست رنگ پریده ایده آل تلقی می شد و زنان از آرسنیک، سرب، جیوه و حتی زالو استفاده می کردند که به خود ظاهری رنگ پریده بدهند.

در آغاز قرن ۲۰، محصولاتی که ما امروز میشناسیم مانند رژ لب، ریمل و لاک ناخن، ظهور پیدا کردند. عکاسی های پرتره، آینه های مقرون به صرفه و به ویژه تصاویر متحرک همه نقش مهمی در توسعه جریان اصلی استفاده از لوازم آرایشی ایفا کرده اند. در سال ۱۹۱۴، مکس فاکتور، که به استودیوهای هالیوود کلاه گیس ارائه میداد، یک کرم گریم مخصوص تاتر که ترک و پوسته پوسته هم نمی شد ابداع کرد که این اولین موفقیت بزرگ مکس فاکتور در صنعت لوازم آرایشی بود. مکس فاکتور به تولید و توسعه محصولات دیگر از جمله برق لب و مداد ابرو نیز پرداخت. او همچنین در نهایت کلمه آرایش را عمومی کرد.

مطالعه بیشتر: جدیدترین مدل های رنگ مو ۲۰۱۹

آرایش قدیمی

در دهه ۱۹۲۰  او شروع به ترویج آرایش در میان مردم عادی پرداخت با این ادعا که مصرف کنندگان می توانند مانند ستاره های فیلم های مورد علاقه خود شوند. در همین حال، در سال ۱۹۱۵،  تی ال ویلیامز شرکت میبلین را  پس از اینکه متوجه شد خواهرش، میبل، یک راه مبتکرانه که به مژه های چشم نگاه قابل توجه ای می دهد پیدا کرده است، افتتاح کرد. ویلیامز فرمولاسیون میبل را از تقطیر وازلین و گرد و غبار ذغال سنگ به شکل کیک به دست آورد و در نهایت به موفقیت بزرگی در فروش آن به مردم دست یافت. دیگر غول های صنعت از جمله رولون و استی لادر در حدود همان زمان ظاهر شدند. تلاش های بازاریابی و محصولات در حال توسعه در عرض چند سال کوتاه به فروش لوازم ارایشی کمک زیادی کردند.

 لوازم آرایشی چند منظوره

لوازم آرایشی چند منظوره، موضوع داغ امروز و چشم انداز فردا می باشد. سال ها هنرمندان حرفه ای گریم و آرایش، تکنیک هایی را برای استفاده چند منظوره از محصولات زیبایی دنبال کرده اند. شرکت‌های آرایشی و بهداشتی در حال حاضر با استفاده از فن آوری های پیشرفته به منظور توسعه لوازم آرایشی چند منظوره از همین تکنیک‌ها استفاده می کنند.

امروزه دیگر کرم پودرها فقط برای یکنواخت کردن رنگ و ظاهر چهره استفاده نمی شوند. در حال حاضر از مواد بسیار مختلفی برای تامین نیازهای متفاوت پوست، مانند اسید‌ سالیسیلیک برای درمان آکنه یا روغن جوجوبا برای پوست‌های خشک استفاده می شود. مارک های متعدد نیزکرم های چند منظوره ای را با یک رنگ خنثی که می تواند بر روی گونه ها، لب‌ها و چشم استفاده شود ایجاد کرده اند. از دیگر انواع کرم های چند منظوره می توان به کرم بی بی و سی سی اشاره کرد. برخی از سایه های این کرم ها یک درخشش کم یا بارقه ای طلایی ایجاد می کنند، به طوری که می توانید آن ها را در سرتاسر استخوان ابرو، شانه یا وسط سینه به عنوان یک هایلایتر استفاده کنید.

اگر چه تولید لوازم آرایشی چند منظوره روندی است که به نظر می رسد در همین مقطع باقی می ماند و افزایش تقسیم بندی لوازم آرایشی را برای آینده این دسته میتوان پیش بینی کرد. درواقع انتظار می رود خطوط واضح تری بین محصولات چند منظوره که ویژگی های مختلفشان برای اهداف همزیستی ترکیب شده اند و محصولاتی که برای سودآوری هزینه، زمان و مکان ترکیب شده اند، کشیده شود.

لوازم آرایشی طبیعی

اگر چه ما یک راه طولانی را از روزهایی که از مخلوطهای سمی و کشنده به منظور زیباتر کردن ظاهرمان استفاده میکردیم طی کرده ایم، هنوز هم برخی از مواد شیمیایی خطرناک در کمین محصولات آرایشی مورد علاقه ما وجود دارد. افزایش آگاهی از این مواد مضر، همراه با جنبش رو به رشد زندگی سبز، منجر شده است که بسیاری از مصرف کنندگان به دنبال لوازم آرایشی ارگانیک یا طبیعی باشند. این لاین لوازم آرایشی به طور کامل عاری از هر گونه ترکیبات مصنوعی هستند و تنها از مواد تشکیل دهنده سالم و خالص درست شده اند.

لوازم آرایشی طبیعی
یک گزینه محبوب برای لوازم آرایش طبیعی، لوازم آرایش معدنی است، که از مواد معدنی طبیعی مانند روی، سنگ لاجورد، و دی اکسید تیتانیوم تشکیل شده اند. لوازم آرایش معدنی عاری از هرگونه رایحه و روغنی است که باعث تحریک پوست میشود و حاوی روی (که برای اپیدرم پوست خوب است) می باشد، همچنین همراه با این ادعا که میتواند برای پوست فایده هم داشته باشد که این امر توسط لوازم آرایش مصنوعی غیر ممکن است.
همانگونه که مصرف کنندگان به لوازم سمی موجود در مواد آرایشی، تست حیوانی، و اینکه آیا بسته بندی لوازم آرایشی قابل بازیافت هست یا نه اعتراض می کنند، نبرد برای لوازم آرایشی امن و سازگار با محیط زیست به احتمال زیاد برای سال های آینده ادامه خواهد داشت.

لوازم آرایشی برای مردان

اگر چه مردان مصر باستان در کنار همتایان زن خود آرایش می کردند، بیشتر مردان در قرن ۲۰ از آرایش کردن اجتناب می کنند به طوری که آنها به عنوان زنانه برچسب زده نخواهند شد. هر چند در سال های اخیر، این موضوع بیشتر پذیرفته شده است که مردان در انظار عمومی آرایش کنند که همین امر منجرشده است که تاثیرگذاران صنعت واژه هایی مانند خط چشم و ریمل مردانه را ابداع کنند.

اگر چه صنعت لوازم آرایشی با فکر گسترش فروش خود به نیمی دیگر از جمعیت جامعه هیجان زده است، اما آشکار است که فروش لوازم آرایشی به مردان استراتژی ها و زمان بیشتری را طلب می کند. نکته کلیدی در آرایش مردانه ایجاد یک ظاهر بدون کاور است که از بافتهایی استفاده می کند که با پوست آمیختگی دارد همراه با ایجاد سایه های ظریف که موجب زیباتر شدن رنگ چهره می شود. در حال حاضر مردان بیشترین علاقه را به محصولاتی برای پنهان کردن خطوط صورت مانند کرم پودرها و کانسیلرها نشان می دهند، اما مداد چشم هایی برای روشن شدن چشم نیز در میان مصرف کنندگان مرد محبوبیت زیادی به دست آورده اند.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0