شلوار جین را هر چند باید شست

شلوار جین را هر چند باید شست

احتمال زیادی وجود دارد که در طول روزهایی که شلوار کتان مردانه می‌پوشید از خود بپرسید که هر از چند گاهی باید شلوار‌های جین خود را بشویید! از آنجایی که در فصل سرما هستیم و شلوارهای جین خود را چندباره می‌پوشیم این سوال زیاد برایمان پیش خواهد آمد.

کتان تاثیرات مخرب زیادی بر روی محیط زیست می‌گذارد. از رنگی که برای رنگرزی آن استفاده می‌شود تا مواد سمی که در تولید آن به کار برده می شود، و همچنین مقدار زیادی آب که برای تولید یک شلوار استفاده می‌شود. بنابراین معایب زیادی در تولید پوشاک وجود دارد. “استفان لیهی” نویسنده کتاب “Your Water Footprint، حقایق باورنکردنی درباره اینکه برای تولیدات روزمره چقدر آب مصرف می‌کنیم” در این کتاب می‌گوید ۷۶۰۰ لیتر آب برای تولید یک شلوار جین مصرف می‌شود که چنین موردی درباره پنبه به اندازه تولید شلوار جین نیز صادق است. اما نه برای دفعاتی که قرار است یک شلوار شسته شود.

در نتایج چنین آمارهایی برندهای پوشاک در تلاش اصلاح این موضوع محیط زیستی برآمدند تا محصولات کتان که دوستدار محیط زیست هستند تولید کنند. این محصولات از پنبه‌های ارگانیک و تجدید‌پذیر تهیه می‌شوند. از مواد دیگر می‌توان به لیوسل اشاره کرد (نیمی از آن مواد مصنوعی است اما بیشتر آن را پنبه تشکیل می‌دهد، ولی بیشتر آن از مواد تجدیدپذیر است.) اما همه این موارد ما را از دغدغه شستشوی شلوارهای جین رها نمی‌کند.

یِل افلیلو (Yael Aflalo) مدیر عامل مد و پوشاک تجدیدپذیر در این مورد می‌گوید: ” در مورد کتان باید آن‌ها را بسته‌بندی کنید و برای یک یا دو روز داخل فریزر نگهداری کنید. اینگونه باکتری‌ها و بوهای نامطبوع از بین خواهد رفت و خود شلوار در حالت بهتری خواهد ماند. این به معنای آن است که یک شلوار عاری از باکتری خواهیم داشت.

او همچنین اضافه کرد ممکن است نیاز به شستشو شلوار جین ضروری باشد، اما قبل از آن باید بدانیم که بالای دو سوم تاثیرات هر فرد بر روی محیط زیست از شستشوی خانگی است. پس در صورت نیاز به شستشو از آب سرد استفاده کنید و از خشک کن استفاده نکنید. او می گوید: “من به شخصه از خشک کن ماشین لباس شویی استفاده نمی‌کنم و به جای آن ترجیح می‌دهم شلوار کتان یا لباس‌های کتان را آویزان می‌کنم. این کار باعث می‌شود سالانه ۳۱۷ کیلوگرم گازهای گلخانه‌ای کمتری تولید شود.”

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0