سیلوئت لباس و انواع آن

سیلوئت لباس و انواع آن

یکی از وظایف یک طراح لباس این است که سیلوئت‌های لباس را به درستی بشناسد تا بتواند مجموعه خود را در قالب یک سیلوئت خاص ارائه کند. در این مقاله از مجله دنیای مد اصطلاح سیلوئیت و تعدادی از پر کاربردترین های آن را برای شما توضیح می‌دهیم.

سیلوئت ( Silhouette ) در زبان انگلیسی به معنای سایه و در مد و فشن به فرم کلی لباس و استایل اطلاق می‌شود. یعنی خطوط دوری که در اندام شما پس از پوشیدن لباس مشاهده می‌شود فارغ از ترکیب بندی و رنگ بندی و جزئیات دیگر.

انواع سیلوئت

سیلوئت شکل کلی یک لباس است، در واقع سایه‌وار یک لباس سیلوئت آن نامیده می‌شود. تمام لباس‌ها معمولا بر همین اصول است، اما دیزاین و طرح‌ها می‌تواند متفاوت باشد. هر طراحی می‌تواند با استفاده از سیلوئت‌هایی که برای مد هر سال مشخص شده، طرح‌های جدیدی را ارائه دهد.

سیلوئت لباس و انواع آن

در واقع سیلوئیت شکل مرئی از هر طرحی است که می‌تواند دوره زمانی خاصی را القاء کند. البته امکان دارد یک لباس از تلفیق دو سیلوئت با هم تشکیل شود مثلا سیلوئیت ساعت شنی و سیلوییت بلند یا تاکید بر سرشانه.

۱- سیلوئیت مثلثی / Silhouette V

تاکید این نوع سیلوئیت بروی سرشانه هاست. گاهی باز بودن سرشانه به شکل یقه هفت ، جزو این سیلوئت است و گاهی اوقات هم در این سیلوییت پهن کردن سرشانه ها مد نظر طراح می‌باشد. لباس‌های دهه نود و هشتاد این نوع سیلوئیت را در بر داشت.

سیلوئت مثلثی

۲- سیلوییت پیله ای / Silhouette cocoon

سیلوئیت پیله ای یا تخم مرغی سیلوئتی است که قسمت بالاتنه و باسن را حجیم تر نمایش می‌دهد.

سیلوئت پیله ای یا کوکون

۳- سیلوئت ساعت شنی / Silhouette Hourglass

این سیلوئیت متداول‌ترین سیلوئت است. مثلا سیلوئیت لباس‌های کریستین دیور اکثر ساعت شنی است. در این سیلوییت تاکید روی کمر است هر لباس که دارای کمر باشد و یا کمربند داشته باشد. تقریبا بالاتنه بزرگ نمائی و یا تاکید می‌شود. دامن گشاد و باسن مشخص نیست چیزی شبیه ساعت شنی است.

سیلوئت ساعت شنی

۴- سیلوئیت تی / Silhouette T

سیلوئتی است که قسمت بالاتنه لباس فرم پهن دارد و بناگاه دامن تنگ می‌شود. البته برخی اوقات به سیلوئیتی گفته می‌شود که لباس تنگ با آستین بلند باشد.

سیلوئت تی

۵- سیلوییت خیمه / Silhouette A-Line

این سیلوئیت فرم عدد ۸ را دارد و در پائین دامن گشاد و بزرگ می‌شود و حجم بدن در آن اصلا مشخص نخواهد بود.

سیلوئت خیمه

۶- سیلوئت راسته / Silhouette Sheath

سیلوئیت راسته یا خط کشی در این فرم لباس یکسره است و هیچ پیچ و خمی نداره صاف و ساده. ماکسی های راسته جزو این دسته هستند.

سیلوئت راسته

۷- سیلوئت امپایر / Silhouette Empire

امپایر یا Long waist لباسی است که زیر سینه برش دارد. همسر ناپلئون بناپارت ” ژوزفین ” به این نوع لباس بسیار علاقه داشت. به همین دلیل نام این سیلوئت امپایر به خود گرفت. برای اندام‌های ریز نقش و کوتاه قد بسیار مناسب است.

سیلوئت امپایر

۸- سیلوئیت پری دریایی / Silhouette Mermaid

سیلوئیت پری دریائی یا Trumpet لباسی است که تا زیر زانو تنگ و راسته و چسبان است و از زیر زانو به حجمش اضافه می‌شود.

سیلوئت پری دریایی

۹- سیلوئت لباس عروس / Silhouette Ball Gown

این سیلوئیت به ملکه ویکتوریا معروف است. بیشترین کاربرد این سیلوییت در لباس عروس است و هیچگاه از بین نمی‌رود. زنان را دوست داشتنی و معصوم و عروسک وار نمایش می‌دهد.

سیلوئت لباس عروس
نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0