زوتوپیا؛ انیمیشنی بزرگ در قاب مخملی

زوتوپیا؛ انیمیشنی بزرگ در قاب مخملی

زوتوپیا انیمیشنی است که سال گذشته میلادی و در اویل بهار به پرده سینماهای جهان آمد. این انیمیشن توانست در طول سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ درو کننده جوایز سینمایی سراسر جهان باشد. امروز می خواهیم به این انیمیشن بسیار زیبا بپردازیم. صداپیشگان بسیار محبوبی در این انیمیشن ایفای نقش کرده اند مانند: جنیفر گودوین، جیسون بیتمن، آدریس البا، شکیرا و جی. کی. سیمونز.

زوتوپیا انیمیشن ساخته غول انیمیشن‌های جهان والت‌دیزنی است. والت‌دیزنی با ساخت زوتوپیا عملا جانی دوباره یافته است. زیرا این انیمیشن توانسته است دیزنی را به صدر فهرست تهیه کننده‌های بزرگ انیمیشن بازگرداند. اما این پیشرفت بزرگ والت‌دیزنی از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

 

[aparat id=”x89Nw” width=”۸۲۰″]

 

[quote arrow=”yes”]ده سال بعد از پی بردن والت‌دیزنی به اشتباه خود[/quote]

 

در سال ۲۰۰۶ یعنی حدود ده سال پیش، والت‌دیزنی شرکت بسیار خلاق پیکسار را به قیمت بیش از ۷ میلیارد دلار خرید. پیکسار که تا آن زمان خلاقانه‌ترین انیمیشن‌های دنیا را ساخته بود به والت‌دیزنی پیوست. پیکسار با انیمیشن‌هایی مانند داستان اسباب‌بازی که سه قسمت آن تا ۲۰۰۶ ساخته بود جوایز بسیار زیاد نیز به دست آورده و فروش بسیار قابل ملاحظه‌ای را رقم زده بود.

شاید جالب باشد که بدانید جان لستر نویسنده، کارگردان و طراح و از صاحبان بسیار خلاق پیکسار، کارمند اخراجی والت‌دیزنی در سال‌های دهه هشتاد بوده است. عملا والت‌دیزنی با خرید پیکسار به اشتباه خود در اخراج جان لستر پی‌برد. اما زوتوپیا بعد از ده سال که پیکسار کاملا در والت‌دیزنی جا افتاد خبر از یک تحول بزرگ در ساخت انیمیشن می‌دهد.

 

[quote arrow=”yes”]داستانی درباره قضاوت‌های زود هنگام در پس ظاهری مخملی[/quote]

 

یوتوپیا را در فلسفه به آرمان‌شهر ترجمه کرده‌اند. زوو هم که در انگلیسی یعنی باغ‌وحش و از ترکیب این دو کلمه زوتوپیا یعنی آرمان شهر حیوانات پدید آمده است. داستان زتوپیا تقریبا هیچ مثل مانندی ندارد. هیچ کس به این فکر نمی‌کند که حیوانات در آینده متمدن می‌شوند شکار را کنار می‌گذارند و با تغییر دادن رژیم غذایی خود در کنار هم با صلح و صفا زندگی می‌کنند. اما این جامعه آرمانی که در آن روباه‌ها گوشت خرگوش را از رژیم غذایی خود حذف کرده‌اند، همیشه هم بی مشکل نیست.

مشکل در زوتوپیا از جایی شروع می‌شود که گزارش‌هایی از درندگی برخی حیوانات درنده سابق پخش می‌شود و از این جا به بعد ما با داستانی کاملا واقع‌گرا و تا حدی جنایی و پیچیده رو به رو هستیم. داستانی که در پشت ظاهر مخملی شخصیت‌هایش و طنز کودکانه و با نمکش، بدون آن که با آن دچار اصطکاک شویم ما را با پدیده تبعیض‌نژادی پنهان در جامعه رو به رو می‌کند. نژادپرستی که به سرعت از پس پشت عقاید جامعه به روی کار می‌آید و ظاهر زشت خود را نشان می‌دهد. در کنار این پدیده خاص اجتماعی، قضاوت‌های زود هنگام هم پدیده فردی مطرح شده در زوتوپیا است.

 

[quote arrow=”yes”]صداهای بازیگران مشهور آمریکایی در پشت حیوانات خوش نقش و نگار زوتوپیا[/quote]

 

بازیگران بسیار مشهوری صداپیشگان زوتوپیا هستند که برخی از آن‌ها عبارت اند از :

  • جنیفر گودوین
  • جیسون بیتمن
  • آدریس البا
  • شکیرا
  • جی. کی. سیمونز

 

[quote arrow=”yes”]یکی از بیاد ماندنی‌ترین خنده های تاریخ سینما[/quote]

 

از کیفیت بسیار بالای زوتوپیا در ساخت و داستان پردازی و پرداختن به جزئیات که بگذریم زوتوپیا یک انیمیشن بانمک است. در آن سعی شده دنیا جدید خلق شده، برای آدم‌هایی که آن را نگاه می‌کنند بسیار بانمک و دوست داشتنی باشد. همه دوست دارند ببینند حیوان محبوبشان در این دنیا چه کاره است.

اما قوی‌ترین و در عین حال بانمک ترین سکانس زوتوپیا «اداره تنبل‌هاست». اداره‌ای که توسط یک سری تنبل اداره می‌شود و کاملا یادآور ادارات دولتی در همه جای دنیاست. اداره‌هایی که انگار همه کارها در آن‌ها دیر می‌گذرد. این سکانس وقتی به اوج خود می‌‌‌رسد که روباه برای تنبل یک جوک تعریف می‌کند و در ادامه شاید یکی از بیاد ماندنی‌ترین خنده‌های تاریخ سینما بر لب تنبل می‌نشیند. خنده‌ای که شما با حرکت بسیار آهسته تمام اجراء آن را می‌بینید.

 

[quote arrow=”yes”]زوتوپیا و نوروز امسال[/quote]

 

اگر تا به حال انیمیشن زوتوپیا را ندیده‌اید توصیه می‌کنیم در یکی از روز‌های نوروز نسخه دوبله شده آن را حتما دو بار ببینید. با یک بار دیدن، همه این انیمیشن زیبا را درک نخواهید کرد. چون از ریزه کاری‌های کاملا لذت نخواهید برد.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0