زبان بدن

زبان بدن

[quote arrow=”yes”]افراد همیشه سیگنال‌هایی را از درون خودشان به محیط بیرون پرتاب می‌کنند و این سیگنال‌ها نشان می‌دهند که چه هستند و چه افکاری دارند و چه می‌خواهند. منظور از پرتاب، داشتن قدرت شگفت انگیز این سیگنال‌ها است که اگر افراد دیگر از وجود چنین سیگنال هایی اطلاع داشته باشند و قادر به رمز گشایی این زبان بی کلام باشند بهره‌های فراوان می برند. حال این سیگنال‌ها چه هستند؟ آنها معمولا پیام های ارتباطی بدون صدای حرکات بدن، حالات چهره و میزان اصوات کلامی و خنده‌ها هستند که مجموعه همه این ها را “زبان بدن” می گویند. رهبر ارکستر، بهترین نمونه برای تعریف زبان بدن است، که با حرکات دست خود مفاهیمی را به گروه نوازندگان می رساند.[/quote]

 

مبانی زبان بدن = صداقت زبان بدن

برای میلیون‌ها سال، اجداد ما در این سیاره زندگی کردند.آن‌ها با برقراری ارتباط موثر نیازهایشان، ترس‌ها، احساسات و خواسته هایشان را با یکدیگر در میان می‌گذاشتند. آن‌ها با استفاده از ارتباطات غیر کلامی مانند تغییرات فیزیولوژیکی- چهره برافروخته، حرکات و اشارات- با اشاره دست، ایجاد سرو صدا – مثلا صدای خرخر و واکنش های صورت و بدن – نگاه وحشت زده و عجیب و غریب با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند. همه این موارد گفته شده بخشی از میراث بیولوژیکی ما برای مدت طولانی است که هنوز با وجود گذشت قرن‌ها از ارتباطات اولیه بشر باز هم در درجه اول ارتباط امروزی آدم‌ها است.

خوشبختانه یک سیستم تکامل یافته از ارتباطات با دیگران وجود دارد که با آن به سرعت متوجه می شویم چه حس و احساساتی در این ارتباط وجود دارد.

درک این حس بسیار مهم است چرا که می تواند جهت دهی هوشمندانه‌ای به ارتباطاتمان ببخشد و ادامه یافتن ارتباط را می توان خیلی راحت پیش بینی کرد و یا برای آن برنامه ریزی  داشت. برای درک بهتر، مثال ساده ای را برایتان می‌گویم، همانطور که رویارویی با موقعیتی و جایی می‌تواند علاوه بر فواید، مضرات و خطراتی هم داشته باشد، مواجه شدن با آدم ها نیز چنین است. وقتی در جایی ناشناخته حضور می یابیم بلافاصله بعد از بررسی محیط ممکن است حسی ناشناخته در درونمان بیدار شود، اگر احساس خوبی به محیط داشتیم، دلمان می‌خواهد مدت زمان بیشتری را در آن محیط سپری کنیم ولی اگر احساس ناخوشایندی به ما دست داد و موجب ترس و وحشت شد فورا آن محیط را ترک می‌کنیم و احتمالا دیگر به آن محیط برنخواهیم گشت. بررسی چنین احوالاتی در ارتباط با آدم‌ها که به هر دلیل در زندگیمان با آن‌ها مواجه می‌شویم به ما در داشتن روابط با کیفیت و مطابق میلمان کمک فراوانی می کند.

این سیستم که امروزه با عنوان “زبان بدن”  از آن نام می برند در طول زمان تکامل یافته و به ما پالس‌ مثبت و منفی از ارتباط با آدم ها در شرایط و موقعیت های مختلف می‌دهد که صحت و درستی زبان بدن صد در صد دقیق تر از زبان کلامی است. البته این به این معنا نیست که زبان کلام نمی تواند صداقت داشته باشد، نه، این بدان معناست که زبان بدن تحت تاثیر ضمیر ناخودآگاه آدم هاست ولی زبان کلام تحت تاثیر عقاید و آموخته هاست و با اراده انسان به کار می رود واز این رو نباید به این امر ارادی اطمینان کرد، زیرا آدم ها با اهداف گوناگون لب به سخن می گشایند و از زبان کلام برای رسیدن به خواسته های خواه نیک و خواه بد استفاده می کنند. که برای فهمیدن نیت آدم ها باید به زبان دیگری به جز زبان کلامی توجه داشت و آن هم زبان بدن است.

“زبان بدن” یا در اصطلاح لاتین “Body Language”، به آنالیز تمامی حرکات بدن می‌پردازد. ریزترین حرکات بدن دارای معنا و مفهوم خاصی است که در شرایط گوناگون معنا می یابد. حالات مختلف نشستن، مدل راه رفتن، مدل دست دادن به هنگام دیدار، نوع نگاه کردن، حالات مختلف چهره مانند حرکت ابروها و لب‌ها و… همگی دارای زبان مخصوص و بی کلام اما قدرتمند خود هستند که فقط با بررسی دقیق آن ها می توان سخنشان را شنید.

زبان بدن جنبه مهمی از ارتباطات و روابط مدرن است که می توان از آن در همه جنبه‌های زندگی شخصی و کاری ، دوستیابی استفاده کرد.

زبان بدن هر دو حالت دارد:

  • زبان بدن شما احساساتتان و معنای آن را به دیگران نشان می دهد.
  • زبان بدن دیگران، احساسات و معنای آن را به شما نشان می دهد.

ارسال و دریافت سیگنال‌های زبان بدن به دو حالت ناخودآگاه و خودآگاه اتفاق میفتد.

 

برای رمزگشایی هریک از حالات گفته شده راه‌هایی وجود دارد که همگی آن‌ها را در پست‌های بعدی وبلاگ موتن رو برایتان به تفصیل شرح خواهیم داد.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0