رسیدن (Arrival) فیلمی درباره زمان و زبان

رسیدن (Arrival) فیلمی درباره زمان و زبان

هر یک از ما در زندگی خود با دو پدیده حتما درگیر می‌شویم اولی زمان است و دیگری زمان. فیلم “رسیدن” یا “Arrival” دقیقا به این مقوله می‌پردازد اما در داستانی بسیار متفاوت. رسیدن با بازی درخشان ایمی آدامز، رسیدن یک فیلم تمام عیار است.

[quote arrow=”yes”]”آینده چه می‌شود” راز بزرگ رسیدن این است[/quote]

بهره‌جویی و یا ناکامی ما در این مواجه گره خورده با دو مقوله زبان و زمان است. زمان و زبان شاید تمام علت‌های زندگی ما را در بر می‌گیرد. دیدن افقی دور از زندگی بستگی به زمان دارد و ارتباط با همه چیز با مسئله زبان پیوند می‌خورد. در هر سطحی از زندگی که باشیم دانستن آینده برای ما یک دغدغه است. این که در آینده دنیا ما به چه سمت و سویی می‌رود یک دغدغه همه گیر است. و این نیز مهم است که این آینده چه تأثیری بر زندگی ما دارد.

 

[aparat id=”U6jPJ” width=”۸۲۰″]

[quote arrow=”yes”]داستان زندگی زنی که دنیا را نجات می‌دهد[/quote]

 

“رسیدن” که در برخی از سایت‌ها به “از راه رسیده” یا “ورود” نیز ترجمه شده است فیلمی است که از داستان بسیار منسجم و در عین حال لایه‌لایه و پیچیده‌‌ای بهره‌مند است. قبل از شروع تم اصلی داستان ما تصاویری از به دنیا آمدن، بالیدن و بزرگ شدن و مرگ زود هنگام فرزند لوییس قهرمان زن داستان را می‌بینی. تصاویری که در پایان داستان از آن‌ها کاملا رمزگشایی می‌شود.

داستان با ورود چندین سفینه فضایی به زمین آغاز می‌شود و نیازی عجیبی که برای ارتباط با آن‌ها وجود دارد. ارتش و نهاد‌ها امنیتی دست به دامن لوییس می‌شوند. او زبان شناسی بسیار برجسته است. می‌تواند در برقراری ارتباط با بیگانه‌های اسرارآمیز و درک خط مدور آنها راه گشا باشد. بدنه اصلی فیلم را تلاش شبانه روزی لوییس و همکار فیزیکدانش می‌سازد. در عین حال ارتباط انسانی میان همکار فیزیکدان لوییس و سرهنگ ارتش آمریکا که عملا رهبر میدان عملیاتی است هم یکی دیگر از وقایع داستان ساز این فیلم است.

داستان با تمی نسبتا کند‌تر از ابتدای خود پیش می‌رود تا یک ژنرال در چین تصمیم می‌گیرد به یکی دیگر از سفینه‌های بیگانگان که نزدیک چین فرود آمده حمله کند. حالا دوباره نقش آفرین اصلی داستان زمان و زبان می‌شوند و در این میان لوییس نقشی بی بدیل دارد.

[quote arrow=”yes”]پیش‌آگاهی رازی باستانی در ادیان بزرگ[/quote]

آگاهی از چگونگی گذر زمان و پیش‌آگاهی که در دین بزرگی مانند زرتشتی از توانایی‌های نیروهای سپند و نیکو است. در این فیلم پیش آگاهی نکته‌ای است که در انتهای ماجرا به آن دست می‌یابیم. کارگردان و البته نویسنده از تکنیک آگاه‌سازی گام‌به‌گام بیننده استفاده می‌کنند و انتخاب درست زاویه روایت در این کار کمک شایانی کرده است .

بازی سرد در عین حال کنجکاوانه و انسانی ایمی آدامز به راحتی می‌توانست برای او یکی از جایزه‌های سینمایی امسال را به ارمغان بیاورد اما کلا “رسیدن” در کسب جوایز امسال ناتوان بود. از بازی نفس‌گیر و جذاب ایمی آدامز بگذریم مابقی بازیگران بازی چندان خاصی از خود نشان نداده بودند و رسیدن را به یک فیلم تک بازیگر بدل کرده‌اند.

اما کارگردانی تدوین و صداگذاری Arrival یکی از بهترین‌های امسال بود. کشاندن مخاطب به وادی‌هایی که کارگردان تشخیص می‌داد، بدون آن که احساسی از ملال به بیننده دست بدهد، هنری بود که دنی ویلنوی کارگردان آن را به خوبی بلد بود. این فضای تاریک اسرارآمیز و جذاب از داستان پرافتخاری سر چشمه می‌گرفت که تد چیانگ نویسنده رمان “داستان برای زندگی تو” آن را در داستان خود گنجانده بود. داستان ” داستان زندگی تو” رمانی است که رسیدن را از روی آن اقتباس کرده اند و برعکس رسیدن، رمان بسیار پرافتخاری برای نویسنده آن بوده است. داستان زندگی تو یک جایزه هوگو را نصیب خود نمود و در سال ۱۹۹۸ منتشر شده است.

[quote arrow=”yes”]یک همکاری به یاد ماندنی در رسیدن[/quote]

بازیگران و دست اندرکاران رسیدن عبارت‌اند از:

کارگردان: دنی ویلنو

نویسنده: اریک هیزرر

بر اساس داستانی از تد چیانگ با نام “داستان زندگی تو”

بازیگران:

  • ایمی آدامز
  • جرمی رنر
  • فارست ویتاکر
  • مایکل استلبرگ
  • تزی ما

[quote arrow=”yes”]فیلمی برای جدا شدن از زمان و مکان[/quote]

رسیدن را به کسانی پیشنهاد می‌کنیم که دوست دارند داستانی اسرارآمیز را ببینند داستانی با اسرار بسیار پیچیده اما بسیار انسانی. برقراری ارتباط میان انسان و موجوداتی که حتی در ظاهر هم تفاوت‌های بسیاری با ما دارند و “کاملا از یک سیاره دیگر آمده‌اند” و حتی برای ما پذیرش آن سخت است که این موجودات خیر خواه ما باشند. در رسیدن هم‌گام با لوییس نه تنها به زبان بیگانگان پی‌می‌برید بلکه کاملا از مکان و زمان خود هم جدا می‌شوید.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0