در آرایشگاه ها چه خطراتی در کمین شماست ؟

در آرایشگاه ها چه خطراتی در کمین شماست ؟

در آرایشگاه ها چه خطراتی در کمین شماست ؟

یکی از مکان هایی که خانم ها در آن رفت و آمد زیادی دارند، آرایشگاه است. روزانه افراد مختلفی به یک آرایشگاه مراجعه می کنند که معمولا برای بیشتر آن ها از یک سری وسایل آرایش استفاده می شود، درصورتی که یکی از مشتریان آرایشگاه دچار بیماری های قابل انتقال در این مکان باشد، می تواند از این طریق دیگران را مبتلا کند به خصوص این روزها که آرایشگاه ها شلوغ تر از هر زمانی هستند، اما شما می توانید با توجه به نکات ساده ای در آرایشگاه ها تا حد زیادی از ابتلا به بیماری های پوستی پیشگیری کنید و سال جدید را مثل همیشه زیبا و سالم آغاز کنید، دکتر امیرهوشنگ احسانی در این مطلب به شما می گوید که به چه نکاتی دقت کنید و از چه کارهایی در آرایشگاه پرهیز کنید

 

 

● چه بیماری هایی در آرایشگاه ها در کمین ما هستند؟

در آرایشگاه ها احتمال انتقال ۲ گروه بیماری وجود دارد، یکی بیماری های پوستی و دیگری بیماری های عفونی. به طور کلی می توان گفت یکی از بیشترین جاهایی که احتمال انتقال بیماری های پوستی وجود دارد اماکن عمومی به خصوص آرایشگاه هاست یعنی مکان هایی که از وسایل مشترک برای افراد مختلف استفاده می کنند. بسیار دیده شده که عفونت های قارچی سطحی پوست، عفونت های میکروبی مثل زخم و عفونت های ویروسی مثل ویروس عامل بیماری زگیل و ملوسکوم. . . در اثر استفاده از وسایل مشترک از فردی به فرد دیگر منتقل می شود چون این نوع ویروس ها می توانند مدت ها روی وسایل زنده بمانند.

ویروس های مهم تر مثل عامل بیماری ایدز و هپاتیت در ارتباط با خون هستند و در مواردی احتمال سرایت وجود دارد که از تیغ استفاده می شود، تیغ آلوده به این ویروس ها می تواند در فرد بعدی اگر همراه با ایجاد زخم باشد باعث انتقال بیماری شود.

 

 

● ضدعفونی کردن با الکل کافی است؟

قاعدتا نمی توانید صد در صد مطمئن باشید که همه وسایل مشترک در آرایشگاه ها به درستی ضدعفونی شده است مگر اینکه در همان لحظه در مقابل شما استریل شده باشد ولی باید بدانید که اگر آرایشگر شما وسایلش را تنها با یک الکل خالی پاک می کند این به هیچ وجه کافی نیست و الکل نمی تواند عوامل بیماری زا را از بین ببرد، البته الکل یک عامل ضدعفونی کننده است ولی گاهی همان ظرف الکل را تا مدت ها عوض نمی کنند و این خودش عاملی می شود برای انتقال بیماری. بهتر است آرایشگاه ها یک سری دستگاه های استریلیزه کردن خاص داشته باشند.

 

 

● چه آرایشگاه هایی پاکیزه تر هستند؟

یک راه حل برای اینکه مطمئن باشید وسایل موجود در آرایشگاه باعث انتقال بیماری به شما نمی شود این است که دقت کنید تعداد وسایل مشترک در آن آرایشگاه بسیار زیاد باشد مثلا اگر آرایشگاهی ۲۰ مشتری دارد باید به اندازه این ۲۰ نفر وسایل جداگانه داشته باشد تا در طول روز برای هیچ ۲ نفری از وسایل مشترک استفاده نکند و هنگام شب این وسایل را درون مواد ضدعفونی کننده بیندازد، خوشبختانه این روزها مواد ضد عفونی زیادی در بازار وجود دارد که می توانند به سرعت وسایل را ضدعفونی کنند.

 

 

● پاکسازی پوست در آرایشگاه فایده ای دارد؟

این روزها در آرایشگاه ها پاکسازی پوست بسیار رواج پیدا کرده است به این معنا که اول پوست را بخور می دهند بعد جوش را در می آورند و چون وقتی مثلا بخار آب گرم را روی صورت نگه داریم منافذ پوستی باز می شوند و در نتیجه جوش های زیر پوست بهتر تخلیه می شود، تنها هدف بخور دادن این است سپس از ماسک های مختلف برای پوست استفاده می کنند، به لحاظ قانونی نباید در آرایشگاه ها پاکسازی پوست انجام شود چون از آنجا که در پاکسازی جوش های زیر پوستی فرد تخلیه می شود احتمال دارد به بافت های پوست آسیب برسد و چون وسایل آرایشگاه ها به خوبی استریل نمی شود احتمال انتقال بیماری ها به وجود می آید.

پاکسازی یک عمل بسیار موقت است و ضایعات خیلی سریع بازمی گردند مگر این که پاکسازی همراه با مصرف دارو باشد و دارو نیز مسلما باید با تجویز پزشک باشد، تنها درصورتی پاکسازی ایرادی ندارد که فرد چند روز بعد از آن عروسی در پیش دارد و برای این زمان کوتاه می تواند مفید باشد.

 

 

● چگونه مانیکور سالم داشته باشید؟

در مانیکور یا پدیکور احتمال زخمی شدن پوست وجود دارد پس باید دقت بسیاری شود و از آنجا که آسیب رسیدن به بافت دور ناخن و زخمی شدن ممکن است پیش بیاید می تواند بستری برای ورود عفونت ها فراهم شود و بنابراین باید حتما به آرایشگری مراجعه کنید که هنگام مانیکور دقت بسیاری داشته باشد تا انگشتان شما زخم نشود و همچنین بهتر است بعد از مانیکور یا پدیکور از آنتی بیوتیک های موضعی استفاده کنید، یعنی می توانید به داروخانه بروید و از آنجا پمادهای آنتی بیوتیک خریداری کنید.

 

 

● قیچی باعث انتقال بیماری می شود؟

هر چند قیچی فقط با مو مواجه است ولی ممکن است خود سطح مو آلوده باشد و باعث انتقال بیماری شود، وقتی مو دارای عفونت قارچی باشد، سطح قیچی آلوده می شود و در نتیجه احتمال انتقال بیماری به وجود می آید، به طور کلی می توان گفت تمام بیماری های گفته شده از طریق قیچی می تواند منتقل شود. وقتی سر فردی مبتلا به عفونت قارچی یا میکروبی باشد، قیچی می تواند این بیماری ها را انتقال دهد، حتی اگر موهای فرد بلند باشد و قیچی با پوست او تماس نداشته باشد، چون بعضی از عفونت های قارچی یا میکروبی یا ویروسی می توانند در تنه مو نیز وجود داشته باشند البته این مورد کمتر پیش می آید. بنابراین باید حتما توجه کنید که یا آرایشگاه تعداد قیچی های زیادی داشته باشد که قیچی هر فرد جدا باشد یا قیچی درست استریل شده باشد. مواد ضدعفونی کننده جدیدی در بازار وجود دارد که می توانند به سرعت وسایلی چون قیچی را ضدعفونی کنند.

 

 

● از راه قیچی شپش منتقل می شود؟

شپش سردر محیط بیرون خیلی زنده نمی ماند و بسیار سریع از بین می رود، بنابراین احتمال انتقال شپش از راه قیچی خیلی کم است و فرد باید خیلی بدشانس باشد که همان لحظه که شپش روی قیچی پریده است، قیچی به موهای او بخورد و شپش به سر او منتقل شود، البته این احتمال وجود دارد و صفر نیست چون یکی از راه های انتقال شپش تماس با وسایل آلوده است مثلا شانه یا برس می تواند تخم شپش یا خود شپش را به فرد دیگر منتقل کند. یکی دیگر از راه های انتقال هم استفاده از روسری یا. . . یک فرد دیگر است. استفاده از گل سرها یا کلیپس ها یا گیره های آرایشگاه نیز می تواند باعث انتقال شپش شود چون ممکن است آلوده به تخم شپش (تخم انگل زنده) باشد و به سرعت به موهای شما منتقل شود و در موهای شما تبدیل به شپش بالغ شود، بنابراین بهترین کار این است که یا اینگونه وسایل را با خود به آرایشگاه ببرید یا دقت کنید تعداد اینگونه وسایل زیاد باشد.

 

 

● خطر اتی که در کمین چشم شماست!

نمی توان گفت استفاده از مواد آرایشی آرایشگاه ها می تواند باعث انتقال بیمارها شود مگر اینکه آرایشگاه خیلی آلوده باشد مثلا وقتی پودری را به صورت فردی می زنند، اگر بعد از استفاده قلم آرایش را تمیز کنند دیگر مشکلی وجود ندارد و خیلی احتمال کمی دارد که خود پودر دارای عوامل بیماری زا باشد. در آرایش چشم باید دقت بسیار بیشتری وجود داشته باشد چون از مهم ترین عفونت ها، عفونت پلک و عفونت چشم است و درواقع می توان گفت جاهایی از پوست که نزدیک مخاط است احتمال گسترش بیماری ها و وارد خون شدن آن ها بسیار زیاد است و چشم یکی از این جاهاست، بنابراین در آرایش دور چشم باید دقت بیشتری وجود داشته باشد.

 

 

● آسیب های کاشت ناخن چیست؟

کاشت ناخن نیز همانند کاشت مژه دارای عوارض است و می تواند برای انگشتان خطراتی خاص داشته باشد؛ یکی از این خطرات احتمال به وجود آمدن حساسیت و ملتهب شدن پوست اطراف ناخن است و دوم فشار وارد شده به ناخن برای کاشت می تواند به ریشه و بافت های اطراف آن آسیب بزند و در نتیجه دیگر ناخن شما همچون گذشته رشد خوبی نداشته باشد. دیگر این که بافت های اطراف ناخن آسیب دیده می تواند ورود عفونت های قارچی یا باکتریایی را کند و فرد دچار التهاب قارچی یا باکتریایی دور ناخن برای مدت طولانی بشود، در حالت عادی پوست دور ناخن به طور محکم روی ناخن چسبیده و قسمت بازی وجود ندارد که قارچ یا میکروب وارد زیر ناخن شود.

 

 

● بند انداختن به پوست آسیب می زند؟

از روش های قدیمی از بین بردن موهای زائد بند انداختن است که می تواند تا حدی رشد موها را به تعویق بیندازد، بندانداختن به پوست هیچ آسیبی نمی زند و فقط باید هنگام بند انداختن دقت کنید که بندی که برای شما استفاده می شود نوباشد و روی صورت شخص دیگری استفاده نشده باشد چون فشار بند می تواند کمی پوست را زخمی کند و در نتیجه بند کمی به خون فرد آلوده شود و همین امر باعث انتقال بیماری های گفته شده شود، بعضی از آرایشگرها بند را الکلی می کنند که این الکلی کردن نمی تواند عامل های بیماری زا را از بین ببرد. بعد از بند انداختن حتما از کمپرس یخ استفاده کنید که التهاب کم شود سپس از یک ماده ضد التهاب موضعی مثل بتامتازون پوستی برای یک یا ۲ روزاستفاده کنید، همچنین استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید چون پوست شما بیشتر مستعد لک شدن است.

 

 

● اکستنشن مو بکنید یا نه؟

معمولا فکر می شود که ریشه موهای سر نسبتا قوی است و در نتیجه چسباندن موی اضافه آسیبی به موها نمی زند ولی همین موهای اضافه می توانند کشش نسبتا زیادی در ریشه مو ایجاد کنند. یکی از انواع ریزش مو، ریزش موی کششی است به این معنا که خانم هایی که موهای شان را خیلی محکم می بافند یا خیلی می کشند یا خیلی سفت می بندند دچار مشکلی می شوند که موهای جلو و طرفین سرشان یعنی ناحیه گیجگاه دچار ریزش می شود. به طور کلی هر نوع کشیدن موها از بستن تا اکستنشن زیاد می تواند به ریشه ها آسیب بزند و در نتیجه به تدریج موها ریزش پیدا می کند، وقتی این ریزش تکراری شود یعنی فرد چندین بار به خاطر کشش زیاد موها دچار ریزش شود ممکن است دیگر در آن منطقه مویی رشد نکند، ما مراجعان زیادی داشته ایم که به خاطر همین نوع ریزش مجبور به کاشت مو شده اند.

 

 

● اسپری های برنزه کننده ضرر دارد؟

اصولا برنزه کردن ۲ روش دارد یکی برنزه کردن با آفتاب است و دیگری برنزه کردن با کرم یا اسپری؛ این ۲ روش باعث تغییر رنگ موقت پوست می شود، برنزه کردن در آفتاب در دراز مدت می تواند احتمال ابتلا به انواع سرطان پوست را افزایش دهد اما برنزه کردن با اسپری که این روزها در آرایشگاه ها وجود دارد احتمال واکنش های حساسیت پوستی را به وجود می آورد از جمله انواع اگزماهای پوستی و. . . ، اصولا در دنیا اصلا برنزه کردن توصیه نمی شود.

 

 

● کاشت مژه چه ضررهایی دارد؟

کاشت یا چسباندن مژه به خاطر استفاده از موادی خاص می تواند باعث به وجودآمدن حساسیت شود و درنتیجه دور پلک دچار التهاب شود، از طرف دیگر چون به هر حال مژه مصنوعی یک جسم خارجی است و می تواند ریسک انتقال بیماری ها و عفونت ها را افزایش دهد و سوم آسیبی است که این مژه های مصنوعی به مژه های شما می زنند، یعنی فشاری که به خاطر چسباندن یا کاشت مژه به فولیکول ها و ریشه مو می آید، می تواند به ریشه ها آسیب بزند و باعث شود دیگر ناخن رشد خوبی نداشته باشد.

 

 

● موهای تان را ویتامینه نکنید!

احتمالا تا به حال زیاد در آرایشگاه ها دیده اید که افراد موهای شان را ویتامینه یا پروتئینه می کنند، باید بگویم تمام اینها تبلیغات است و اصلا اثری ندارد چون ویتامین یا پروتئین از کف سر جذب نمی شود و اگر کسی دارای کمبود این مواد است باید از راه تغذیه و جذب خوراکی آن ها را تامین کند، اینکه در عرض ۵ تا ۱۰ دقیقه بتوان به طور موضعی به سر ویتامین رساند، اصلا علمی نیست و رد شده است.

 

 

● چه کارهایی را نباید در آرایشگاه انجام داد؟

قاعدتا هر کاری که نیاز به یک متخصص پوست و مو دارد بهتر است در آرایشگاه ها انجام نشود، کارهایی مثل هرگونه تزریق مثل تزریق بوتاکس و ژل، سوزاندن موهای زائد، پیلینگ، پاکسازی وپاک کردن تاتو و. . . نیاز به حضور یک متخصص پوست و مو و علم و تجربه دارد و باید در مراکز تخصصی انجام شود. سولاریوم نیز از مواردی است که باید در آرایشگاه ها ممنوع شود.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0