حفظ سلامت پوست با ۱۰ فرمان

حفظ سلامت پوست با 10 فرمان

حفظ سلامت پوست با 10 فرمان* جوش آکنه، سر سیاهی های روی بینی، باز بودن بیش از حد منافذ پوست، جای جوش های قدیمی، لکه های قهوه ای، سیاهی زیر چشم، چین و چروک صورت، خال های متفاوت و نداشتن PH متناسب پوست (چربی یا خشکی زیاده از حد) از جمله معایب پوستی هستند. وقتی شما هنگام صبح از خواب برمی خیزید و خود را در آینه می نگرید، این معایب را برجسته تر می بینید. در این صورت توصیه می شود هرچه زودتر به یک متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید.
* لوازم آرایشی و انواع کرم های دارای ترکیبات متنوعی هستند که با هر پوستی سازگاری ندارند. استفاده خودسرانه و بدون مشورت با متخصص پوست و زیبایی، ممکن است آثار زیان باری داشته باشد. بنابراین از عمل طبق توصیه افراد غیرمتخصص در این زمینه اکیداً خودداری کنید.
استفاده زیاد از پودرهای آرایشی و فوندیشن به ویژه برای پوشاندن عیوب صورت، بدترین راه حل است. این محصولات دارای موادی هالیوژنیک بوده، موجب انسداد منافذ پوست شده و تنفس پوست را مشکل می سازد. این مواد همچنین روی سلول های رنگی پوست (ملانوسیت ها) تاثیر گذاشته و رنگ پوست را تغییر می دهد. اثر منفی دیگر محصولات مذکور این است که روی فیبر و بلاست ها که تولیدکننده کلاژن (مواد سفت نگه دارنده پوست) هستند. اثر گذاشته و پس از مدتی پوست را نازک، حساس و شل می کند. این محصولات روی PH پوست نیز اثر گذاشته و تعادل آن را به هم می زند. همیشه توصیه می شده که PH پوست باید اسیدی باشد. قلیایی شدن پوست، محیط را برای جذب باکتری ها مناسب کرده و موجب جوش و سرسیاهی می شود.
* به صورت روزانه پوست خود را با پاک کننده های متناسب با نوع آن پاک کنید. حداقل هفته ای دو بار پوست خود را با سفیدآبهای بهداشتی بسایید و به اصطلاح لایه برداری نباید خیلی عمیق باشد و بهتر است در حدی صورت گیرد تا پوست های شاخی یا مرده را بردارد. این عمل موجب می شود پوست خیلی سریع کار بازسازی را انجام داده و لایه جدیدی ایجاد شود و در نتیجه پوست شما همیشه جوان خواهد بود.
بعد از ساییدن پوست، از ماسک هایی استفاده کنید که در آنها موادی مانند زینک اسید، تیتانیوم دی اکسید و پتاسیم هایدرو کسید به کار رفته باشد. این مواد به پوست آرامش داده و آن را با نشاط و شفاف می کند. کرم هایی مصرف کنید که حاوی ویتامین های E، A، C و B5 باشند. استفاده از این کرم ها در روز یا شب تفاوتی ندارند، اما توصیه می شود در مواقعی استفاده شود که بدن از لحاظ جسمی و روحی در آرامش به سر می برد.
* استفاده از ضد آفتاب فقط برای جلوگیری از اشعه های مضر آفتاب نیست، بلکه در برابر آلودگی های هوا و آلودگی های ناشی از رادیاتورهای خانگی و تهویه ها نیز توصیه می شود.
اگر زیر چشم های شما کبودی سیاهی دارد، در طول کار با کامپیوتر، به طور منظم به چشم خود استراحت دهید و مرتب پوست خود را با پنبه نمناک یا چند حلقه خیار، مرطوب نگه دارید. به اندازه کافی بخوابید. اگر چشم شما مشکل دید دارد، عینک بزنید. افرادی که وضع مزاجی خوبی نداشته و به ویژه به یبوست مبتلا هستند، دچار سیاهی زیر چشم می شوند. بنابراین داشتن کبدی سالم به زیبایی و سالم بودن پوست شما کمک می کند و از خوردن غذاهای چرب پرهیز کنید. در عین حال توصیه می شود حداقل هفته ای یک تا دو بار کم کرده میل کنید، زیرا کره دارای ویتامین A بوده و از خشکی و شکنندگی پوست جلوگیری می کند. در صورت ابتلا به سیاهی زیر چشم به صورت ژنتیک به متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید.
* رژیم های لاغری نامناسب دارای عوارض منفی بر پوست هستند که از جمله آن می توان به ایجاد جوش، تغییر رنگ و پوست و شل شدن آن اشاره کرد. رژیم غذایی باید متناسب با سن، وضع مزاجی و طرز زندگی اتخاذ شود. حتی امروزه دانشمندان دریافته اند که رژیم غذایی باید بر حسب گروه خونی فرد تنظیم شود. در این خصوص تنوع غذایی را حفظ کرده، اما به اندازه میل کنید که سیستم و ارگان های بدن آسیب نبیند (اندازه نگه دار که اندازه نکوست). از رژیم های سخت لاغری و مصرف قرص های انرژی زا اکیداً خودداری کنید. رژیم های لاغری نامنظم و غیرمتوالی اثر مخرب تری روی پوست و زیبایی شما دارند.
دی تو کسین کردن بدن (سم زدایی) یکی از مهم ترین عواملی است که نخستین اثر آن کمک به زیبایی پوست شما خواهد بود. برای این کار می توانید هر روز صبح یک لیوان آب نیمه جوش به همراه نیمی از لیموترش تازه و کم عسل (به دلخواه) میل کنید. با این کار به حرکات روده بزرگ کمک شده و تخلیه آسان تر می شود. همچنین خوردن این میوه ها اکیداً توصیه می شود: سیب، انگور، (اگر مبتلا به چاقی هستید صبح ها میل نکنید، شب ها بهتر است ) و مرکبات.
* سعی کنید برای پیشگیری از استرس حداقل در روز ۲۰ دقیقه با افرادی صحبت کنید که موجب خوشحالی شما شده و به شما نیروی مثبت می دهند. برای خوشحال نگه داشتن باید سعی کنید ماده سروتونین را که در مغز ترشح می شود، در حد معین و بالایی نگه دارید. رفتارهای مثبت و کارهایی همانند محبت کردن به دیگران، نیروی مثبت دادن به اطرافیان و ورزش کردن به این امر کمک می کنند.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0