جوی، فیلم الهام بخش برای خانم های خانه

جوی، فیلم الهام بخش برای خانم های خانه

[quote arrow=”yes”]فیلم جوی، فیلمی آموزنده و خانوادگی است، با بازی جنیفر لارنس و رابرت دنیرو. اما شاید به جرئت بتوان گفت این فیلم برای آن ساخته شده است که الهام بخش باشد؛ فیلمی ساخته کمپانی فاکس قرن بیستم که در سال ۲۰۱۵ اکران شد و با استقبال خوب منتقدان و تماشاچیان روبه‌رو شد.[/quote]

 

[aparat id=”۲۵ioT” width=”۸۲۰″]

 

تا به حال به واژه الهام‌بخش دقت کرده‌اید؟ درباره یک کار، داستان، موسیقی و حتی یک شخصیت می‌شود این واژه را به کار برد. داستان و فیلم هم که جای خود دارد. اما این واژه دقیقا یعنی چه و اساسا الهام‌بخشی به چه دردی می‌خورد؟ الهام‌بخشی یک اثر یا واقعه و داستان عملا وضعیتی است که شما را به راه جدید و ایده‌ای جدید راهنمایی می‌کند و می‌تواند حتی مسیر زندگی شما را تغییر دهد. این الهام به نسیم خنکی می‌مانند که در شبی دم‌کرده و خفقان‌آور بر صورت شما می‌وزد و می‌توانید با آن رنگی جدید به زندگی خود ببخشید.

یک موضوع الهام بخش همیشه چیز خیلی بزرگی نیست. دیدن یک نقاشی از پشت شیشه مغازه دکوراسیون داخلی می‌تواند شما را به فکر تغییر رنگ خانه‌تان بیندازد. رد شدن از کنار گل فروشی و استشمام بوی گل‌های مریم تازه می‌تواند شما را به فکر خرید عطری با رایحه‌ای زنانه ولی ملایم بیندازد. خوب این‌ها برای همه پیش می‌آید، اما اگر از همین الهام‌های ساده روزانه استفاده کردید و ۱۴۰ اختراع به ثبت رساندید و کلی هم پولدار شدید چه؟! شاید بگویید نه امکان ندارد، اما چرا امکان دارد.

فیلم جوی

 

جوی، از داستان تا فیلم

جوی داستان یکی از این الهام‌ها است که در بدترین حالت برای جوی مانگانو پیش آمد. جوی فیلمی است که می‌تواند برای همه الهام‌بخش باشد. به عبارت بهتر، جوی فیلمی است که راه دریافت و پرورش الهام و ایده‌ها و به تبع آن راه تغییر زندگی به واسطه این ایده را برای همه به ارمغان می‌آورد. این فیلم از داستان واقعی جوی مانگانو، مخترع آمریکایی دهه ۱۹۹۰، برگرفته شده است. جوی مانگانو ۱۴۰ اختراع گوناگون داشت که هر کدامشان در کمپانی خود او تولید می‌شد و حتی خود او در تله‌شاپنیگ‌ها به تبلیغ  این اختراع‌ها می‌پرداخت و به‌سرعت در آمریکای شمالی به چهره تلویزیونی بسیار موفقی بدل شد.

فیلم جوی در سال ۲۰۱۵ ساخته شد و برای هنرپیشه نقش اول خود، جنیفر لارنس، جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول زن را به همراه داشت. بازی جنیفر لارنس در این فیلم چنان است که رابرت دنیروی بزرگ را به بازیگری در حاشیه تبدیل کرده است. اما جوی بیشتر از آن که فیلمی تکنیکی با زوایای دوربین عجیب و غریب و تکنیک‌های خاص تدوین و روایت غیرخطی باشد، فیلم داستانی ساده است. داستانی سرراست که شاید خیلی‌ها در آمریکا قبل از رفتن به سالن سینما آن را می‌دانستند.

جوی و الهامی که زندگی او را تغییر داد

خانم‌ها با بچه‌دارشدن، ازدواج ، جدایی از همسر و البته با کار مداوم روزانه برای تأمین مالی زندگی گاهی احساس می‌کنند زندگیشان به‌شدت شلوغ و خسته‌کننده شده است. گاهی بی‌صبرانه به دنبال چند روز تعطیل بی‌دغدغه می‌گردند یا گاهی می‌خواهند بدون حتی بچه‌هایشان به مسافرتی چندروزه بروند. این تجربه برای همه پیش آمده است و حتی آقایان هم دچار این نابسامانی فکری و وضعیت زندگی می‌شوند. خیلی‌ها در این مواقع توصیه می‌کنند حتی شده چند ساعت  را برای خود خالی کنید و بعد مشکلات بزرگ را به اجزای ریزتر تبدیل کنید و بعد یکی یکی آن‌ها را حل کنید. این یک راه حل است. اما معدود افرادی در این مواقع به موضوعاتی دیگر فکر می‌کنند، آن‌ها به دنبال تغییر وضع موجود با ایده‌های انقلابی‌اند؛ یکی از این افراد هم «جوی» بود.

چگونه میشود زندگی را تغییر داد

جوی زندگی بسیار نابسامانی داشت. مادری با مشکل وسواس فکری، دو بچه، کاری بسیار خسته‌کننده. پدر جوی، با بازی رابرت دنیرو، سر پیری هر چند وقت یک بار عاشق می‌شد. در این بین همسر سابق جوی هم که عشق خوانندگی داشت، در طبقه پایین خانه آنها زندگی می‌کرد. از دیگر موانع این زن مخترع به وارد نبودن او به هیچ‌یک از فنون طراحی صنعتی و ایده‌پردازی و تجارت و حقوق تجاری پیچیده حاکم بر آمریکا نیز باید اشاره کرد. با این همه مشکل، جوی می‌خواست زندگی خود را تغییر دهد. می‌خواست به همه بفهماند با پرداختن به یک ایده می‌شود دنیا را تغییر داد.

الهامها کی میآیدند؟

در بدترین حالت‌ها و در سخت‌ترین شرایط  زندگی می‌شود منتظر الهام‌های مهم بود. اینکه روی مبلی نشسته باشید و چای بنوشید و در موسیقی دلخواهتان غرق شوید، چندان به شما کمک نمی‌کند. برای جوی مانگانو که چنین نبود. وقتی اولین ایده اختراع به ذهنش خطور کرد که داشت معشوقه جدید پدرش، که خانمی پیر و افاده‌ای و بسیار بداخلاق بود، را تحمل می‌کرد. وقتی داشت خرده‌شیشه‌های یک لیوان شکسته را جمع می‌کرد، دستش برید و به فکر درست کردن  یک تی زمین‌شوی افتاد. این وضعیت بسیار متفاوت است با تصوری که دیگران از وضعیت‌های الهام‌بخش دارند.

جسارت، جسارت و باز هم جسارت

آخرین نکته‌ فیلم جوی که می‌خواهم به آن اشاره کنم، جسارت طرح و اجرای ایده‌ها است. در جایی جوی محتاج تبلیغات تلویزیونی است و برای پیشرفت کارش با یک شبکه تله‌شاپینگ ارتباط برقرار می‌کند، اما کارش بهتر نمی‌شود که هیچ، به خاطر عدم توانایی هنر‌پیشه تبلیغ‌کننده در استفاده از تی زمین‌شوی او، همه‌چیز خراب می‌شود. حتی یکی از تی‌های او فروش نمی‌رود.

جوی مانگانو

جوی در اینجا تصمیم می‌گیرد که خود هنرپیشه تبلیغات‌کننده تی زمین‌شویش شود. جسارتی که هیجان فیلم را به اوج می‌رساند. باور کنید قرار گرفتن در برابر دوربین زنده‌ای که مییلون‌ها نفر آن را می‌بینند، کار بسیار مشکلی است و جوی این کار را هم با چالش بسیار، اما به‌خوبی انجام می‌دهد.

بعد از دیدن این فیلم کمی باید به زندگی و ایده‌های خود فکر کنیم.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0