تفاوت مش و هایلایت به همراه آموزش جامع هایلایت

تفاوت مش و هایلایت به همراه آموزش جامع هایلایت

یک تغییر کوچک در مو باعث تغییر کلی استایلتان می‌شود. از این رو ممکن است هنگام مراجعه به آرایشگاه از تنوع رنگ‌ مو و هایلایت‌ برای موهایتان کمی گیج شوید و حتی اسامی‌شان را هم ندانید. هایلایت مو در واقع تکنیکی است که امروزه با استقبال زیادی از خانم‌ها روبه‌رو شده است. برای داشتن استایلی متفاوت هایلایت مو را امتحان کنید. به قسمت‌هایی از مو که نسبت به رنگ زمینه‌ روشن‌تر باشد هایلایت می‌گویند. در واقع تکنیکی جهت زیبایی مو که توسط آرایشگران حرفه‌ای و با تجربه انجام می‌شود و انتخاب هوشمندانه باعث می‌شود به نتیجه‌ی دلخواهتان برسید و موهایتان زیباتر شود. هایلایت مو امروزه در صنعت مد بیش از پیش حائز اهمیت است. لایت و مش در دو مورد با یکدیگر متفاوتند:

 1. اگر رنگ موهای پایه و تکه‌هایی که برای فرد انتخاب می‌شود ۳ درجه روشن باشد به آن لایت و اگر ۷ درجه باشد به آن مش می‌گویند.
 2.  لایت با رنگ مو قابل انجام است، در حالی که مش با دکلره انجام می‌شود.

انواع هایلایت مو بر اساس تکنیک و کاربرد آن


هایلایت: هایلایت بر روی موهایی با زمینه‌ی روشن قابل انجام است. رنگ‌هایی که برای هایلایت‌ استفاده می‌شود مرواریدی، زیتونی، کاهی، بلوند دودی و… است.

لولایت: لولایت به مفهوم تابش خورشید است این روش برعکس هایلایت است چرا که زمینه مو باید روشن‌ و تکه‌های مو ۳ درجه تیره باشند. اگر جزو خانم‌هایی هستید که بعد از رنگ کردن، موهایتان‌ زرد و یا بد رنگ می‌شود از تکنیک لولایت استفاده کنید. اگر موهایتان را رنگ کرده‌اید ولی بعد از مدتی ریشه مویتان رشد کرده‌ باشد، برای یکدست شدن رنگتان بدون نیاز به دکلره می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید. در این تکنیک رنگ زمینه مو می‌تواند بلوند بژ، بلوند کاراملی و بلوند قهوه‌ای باشد و تکه‌هایی که برای مو استفاده می‌شود می‌تواند عنابی، عنابی تیره و قهوه‌ای تیره باشد که باز هم با توجه به سلیقه مشتری قابل تغییر است.

سان لایت: سان لایت به معنی خورشید روشن است. در این تکنیک از دو روش استفاده می‌شود:
۱. تکه‌های بسیار روشن روی موهایی با زمینه‌ی روشن انجام می‌شود. روش انجام این کار به این صورت است که از رنگ تیره در بالای سر فرد به شکل بیضی و برای ساقه‌های مو از رنگ‌های مسی، طلایی، شکلاتی، تنباکویی، شرابی و… استفاده می‌شود.
۲. تکه‌های بسیار روشن روی موهایی با زمینه‌ی تیره نیز قابل انجام است.

مون لایت: این تکنیک برعکس سان لایت است به این صورت که بیضی بالای سر فرد تیره و تکه‌های زیر مو روشن می‌شود. این تکنیک در بین خانم‌ها طرفداران کمتری نسبت به تکنیک‌های دیگر دارد و بیشتر از آن در صنعت مدلینگ استفاده می‌شود. 

مووی لایت: در این تکنیک از رنگ‌های فانتزی استفاده می‌شود و در بین دختران بسیار پرطرفدار است. به این صورت که از بالای سر، موها به چند قسمت مساوی تقسیم و بسته می‌شود و هر کدام جداگانه با رنگ‌های فانتزی مثل سبز، صورتی، آبی، بنفش، نارنجی و… رنگ می‌شوند دقیقا مثل رنگین کمان. دوام این تکنیک بدلیل استفاده از رنگ‌های فانتزی بسیار کم است و پس از چند بار استحمام پاک می‌شود.

هاف لایت: همانطور که از اسم این تکنیک مشخص است هاف لایت به معنای نصف روشن، نصف تیره است یعنی آرایشگر نصف موها را با توجه به قد مو به رنگ روشن و نصف دیگری از آن را به رنگ تیره رنگ‌ می‌کند. روشی دیگر برای استفاده از این تکنیک وجود دارد به این صورت که موها از فرق سر باز شده، یک طرف مشکی و طرف دیگر بلوند می‌شود. نام دیگر این تکنیک دی لایت است.

استروبینگ لایت: اگر می‌خواهید موهایی پرحجم داشته باشید از این تکنیک استفاده کنید علاوه بر پرحجم شدن موها به خوش حالت‌تر شدنشان (بدلیل استفاده از تکنیک سایه روشن – تیره) کمک می‌کند. روش انجام این تکنیک به این صورت است که ریشه‌های مو بلوند تیره و انتهای مو بلوند روشن می‌شود.

آمبره: امروزه در سالن‌های زیبایی این تکنیک در بین خانم‌ها طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. آمبره به معنای سایه است. در این روش قسمت‌های پایین مو از قسمت‌های بالای مو روشن‌تر است و این سایه باعث می‌شود موهایتان زیباتر دیده شود. سایه‌های ایجاد شده به رنگ چشم، مو و پوست بستگی دارد. هر چقدر مو بلندتر باشد سایه‌های ایجاد شده زیباتر دیده می‌شوند. به طور کلی آمبره به سه دسته تقسیم می‌شود:
       ۱- آمبره‌ی کلاسیک: ساقه‌ی مو نسبت به ریشه روشن‌تر است.
       ۲- آمبره‌ی معکوس: ریشه‌ی مو نسبت به ساقه‌ی مو روشن‌تر است.
       ۳- آمبره‌ی فانتزی: برای ساقه‌ی مو از رنگ‌های فانتزی و برای ریشه‌ی مو از رنگ تیره‌تر استفاده می‌شود.

بالیاژ: بالیاژ به معنی مش در هوای آزاد است. در این تکنیک نیازی به استفاده از کلاه و فویل نیست. موجی زیبا با سایه‌های ملایم و روشن در بین موها ایجاد میکند و همانند آمبره طرفداران پروپا قرصی دارد و باعث می‌شود موها پرپشت‌تر دیده شوند. نحوه‌ی انجام این کار به این صورت است که ریشه‌‌ی مو تیره و انتهای مو روشن‌تر است. از مزیتی که این تکنیک دارد می‌توان به عدم نیاز به ترمیم مو اشاره کرد و با رشد مو زیبایی آن از دست نخواهد رفت. تکنیکی که در بالیاژ کاربرد دارد تکنیک پوش لایت است. خانم‌هایی با موی کوتاه می‌توانند از این تکنیک استفاده کنند. در این تکنیک موها از پایین به سمت ریشه پوش داده شده و ساقه‌هایی که پوش داده نشده‌اند رنگ می‌شوند. اگر ریشه‌ی موها تیره است ساقه‌ها روشن می‌شود و بالعکس.

سامبره: ترکیبی از دو روش بالیاژ و آمبره است که نسبت به تکنیک آمبره جدیدتر است. نحوه‌ی انجام این تکنیک بدین صورت است که ریشه‌ی مو تیره‌تر و هر چه به انتهای مو می‌رسد روشنایی ملایم‌تری پیدا می‌کند. تفاوتی که تکنیک سامبره با تکنیک آمبره دارد این است که در سامبره موها با قسمت‌های دلخواه انتخاب ‌می‌شوند و الگوی منظمی برای رنگ کردن ندارد.

کالر ملتینگ: این تکنیک شبیه تکنیک‌های سامبره و آمبره است. در این روش از سه رنگ یا بیشتر برای سایه استفاده می‌شود و هنگامی که مو رشد کند نیاز به ترمیم خواهید داشت.

فیریزینگ: تکه‌های مو که مشکی هستند را بلوند روشن کنید و یا بالعکس.


نکات مهم قبل از هایلایت مو


•  از زدن ژل، ماسک و یا سرم مو پرهیز کنید.
•  استحمام کنید و موهایتان را بشویید تا از هرگونه چربی و آلودگی پاک شود.
•  اگر نیاز به کوتاهی مو دارید این کار را قبل از هایلایت انجام دهید.
•  نوع هایلایت‌تان را انتخاب و به آرایشگرتان نشان دهید.


روش‌های انجام هایلایت مو


هایلایت با کلاه: کلاه مش روی موها کشیده می‌شود و با استفاده از قلاب می‌توانید مو را به میزانی که بخواهید از سوراخ‌های روی کلاه خارج کنید. بهتر است حتما موهایتان خشک باشد. 
هایلایت با فویل: در این روش لایه‌های مو که به صورت زیکزاکی جدا می‌شود را رنگ کرده و درون فویل قرار دهید.


آموزش هایلایت مو بدون دکلره


در این قسمت می‌توانید موهایتان را بدون دکلره هایلایت کنید بنابراین باید فقط از اکسیدان‌هایی با شماره‌های مختلف در رنگ مویتان استفاده کنید.

 • اگر بخواهید موهایتان را فقط ۱ درجه روشن کنید از اکسیدان شماره ۱ استفاده کنید.
 • اگر بخواهید موهایتان را  ۳ درجه روشن کنید از اکسیدان شماره ۲ استفاده کنید.
 • اگر بخواهید موهایتان را  ۴ تا ۵ درجه روشن کنید از اکسیدان شماره ۳ استفاده کنید.

نحوه استفاده:

 1. رنگ موی موردنظرتان را با اکسیدان در کاسه‌ای ترکیب کنید.
 2. موهایتان را از فرق سر به ۲ قسمت مساوی و هر دسته را جداگانه به ۷ قسمت مساوی تقسیم کنید و با گیر ببندید.
 3. فویل‌ را به صورت نوارهایی که ۵ سانتی متر از طول مو و ۱۰ سانتی‌متر از عرض آن بلندتر است برش دهید.
 4. یک دسته را جداگانه باز کنید و با شانه‌ی دم باریک به صورت زیکزاکی جدا کنید.
 5. فویل را در زیر موها قرار دهید.
 6. رنگ زدن را از ریشه‌ی مو شروع کنید. 
 7. فویل را تا بزنید و با گیره محکم کنید.
 8. مراحل ۴ تا ۸ را برای دسته‌های دیگر مو تکرار کنید. 
 9. زمان انتظار برای شستن مو باید طبق ساعتی باشد که روی جعبه‌ رنگ درج شده است. 
 10. فویل‌ها را جدا کرده و از نرم کننده استفاده کنید.

نحوه‌ی مراقبت از هایلایت‌ها


۱. از شامپوهای بدون سولفات برای شستن مو استفاده کنید.
۲. حتی الامکان از نرم کننده‌ هفته‌ای یکبار استفاده کنید.
۳. برای رفتن به استخر از روغن‌های محافظ مو در برابر کلر استفاده کنید تا موهایتان آسیب نبیند. 
۴. یک قاشق روغن نارگیل گرم شده را به موهایتان بمالید و کف سرتان را با انگشت ماساژ دهید سپس بعد از ۵ دقیقه آن را آبکشی کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه موهای خود را دکلره کنید؟(تفاوت دکلره و دکوکرم)

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0