تاریخچه کراوات و انواع آن

تاریخچه کراوات و انواع آن

کلمه Tie به‌معنای گره، کوتاه‌شده کلمه Necktie یعنی گره گردن است، که اولین بار در سال ۱۸۲۰ مورداستفاده قرار گرفت. از آن زمان به بعد این اکسسوری را Tie و Cravat می‌نامند. در این مطلب از مجله دنیای مد با انواع کراوات آشنا خواهید شد.

اندازه کراوات

اندازه کراوات از نظر عرض بین ۲/۸ تا ۵ اینچ و طول آن هم بین ۵۲ تا ۵۸ اینچ متغیر است. با توجه به اندازه عرض در سه گروه استاندارد (Standard)، باریک (Narrow) و اسکینی (Skinny) قرار می‌گیرد. در انتخاب مناسب کراوات باید به مدل یقه، فرم اندام، موقعیت و نحوه استفاده دقت شود.

اندازه کراوات

کراوات استاندارد یا اسکینی مناسب افراد بیش از حد لاغر نیست. چون مدل استاندارد برایشان زیادی بزرگ و اغراق‌آمیز و مدل اسکینی بیش از پیش موکد بر لاغری‌شان خواهد بود.

استفاده از کراوات اسکینی برای فردی درشت اندام و بالاتنه عریض هم اشتباه است چون استایل آنها را نامتعادل و غیرعادی جلوه می‌کند. برای این افراد مدل باریک و گاهی استاندارد انتخاب بهتری است.

انواع کراوات

موقعیت و استایلی که قرار است به‌خاطر آن از کراوات استفاده کنید، هم در انتخاب نوع آن نقش دارند. مثلا برای موقعیتی غیررسمی و استایلی کژوال، سراغ کراوات‌ باریک با رنگ‌ها و پترن‌های شاد بروید. در موقعیت رسمی کراوات استاندارد از رنگ‌های معمول را انتخاب کنید و برای استایل نیمه‌رسمی و موقعیتی سنتی یا نمادین می‌توانید سراغ کراوات‌های پهن‌تر بروید.

انواع کراوات

انواع کراوات یا اکسسوری‌های مردانه‌ای که به دور گردن گره می‌خورند، تنوع زیادی دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

کراوات استاندارد

آشناترین مدل بستن کراوات و احتمالا اولین مدل گره زدنی که یاد می‌گیریم همین مدل است. این مدل که به‌عنوان نمونه استاندارد (Four in Hand Necktie) شناخته می‌شود، تقریبا با هر نوع پیراهن و هر نوع یقه‌ای قابل‌پوشیدن و برای هر سه موقعیت رسمی، نیمه‌رسمی و غیررسمی مناسب است.

کراوات استاندارد - our in Hand Necktie

کراوات خیلی باریک

این مدل کراوات (Skinny Necktie) در طول دهه ۱۹۶۰ میلادی وارد مد مردانه شده و فوق‌العاده باریک و قابل قبول برای محیط کار (غیر از جلسه یا مراسم مهم) می‌باشد. کروات اسکینی ترکیب خوبی با پیراهن‌های اسلیم فیت و اسپرت دارد. همچنین می‌توان آن را با یک کت بلیزر و جین هم سِت کرد.

کراوات خیلی باریک - Skinny Necktie

کراوات ویندزور

این نوع (The Windsor Tie) به‌خاطر گره بزرگ و پهن آن معروف است؛ گره‌ای که شبیه به یک مثلث پهن و برجسته می‌شود. این نوع گره باید با پیراهن‌های یقه پهن استفاده شود. این مدل در اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی، توسط دوک ویندزور، معروف شد. البته غیر از این مدل گره، گره‌های فانتزی و متنوع دیگری هم وجود دارند.

کراوات ویندزور - The Windsor Tie

کراوات هفت تا

مدل The Seven Fold Tie از پارچه‌ای که هفت بار تا شده، ساخته می‌شود. با توجه به میزان پارچه و هزینه‌ای که برای ساخت این مدل نیاز است، در حال حاضر استفاده از آن رایج نیست.

کراوات هفت تا - The Seven Fold Tie

کراوات سنتی

این مدل نمونه اصلی Cravat است که بقیه مدل‌ها بر اساس آن طراحی و ساخته شده‌اند.‌ کروات سنتی به‌لحاظ ظاهری چیزی بین کراوات‌های مدرن و دستمال‌گردن است. این مدل مناسب موقعیت‌های بسیار رسمی است و با سلیقه افراد زیادی مطابقت ندارد. در طراحی لباس برای فیلم‌هایی با سبک قدیمی و تئاتر‌ها از این مدل زیاد استفاده می‌شود.

کراوات سنتی - Cravat

کراوات کلیپسی

مدل کلیپسی (The Clip-on tie) نوع دیگریست که کار را برای افرادی که نحوه گره‌زدن کراوات را بلد نیستند، آسان می‌کند. تقریبا همه پسربچه‌ها نمونه کشی این کراوات‌های آماده را داشته یا دارند. در این مدل گره‌خورده به کشی قیطانی وصل شده که زیر برگردان یقه می‌افتد و دیده نمی‌شود.

کراوات کلیپسی - The Clip on tie

کراوات بافتنی

کراوات‌های بافتنی (The Knit Tie) که با ماشین بافندگی یا دست بافته می‌شوند، از فانتزی‌ترین فرم‌های کراوات هستند. در بعضی از آنها فرم رایج کروات تغییر می‌کند و دو طرف کراوات صاف و مستطیلی بافته می‌شود. این مدل بیشتر مناسب استایل کژوال و نیمه رسمی است.

کراوات بافتنی / The Knit Tie

دستمال گردن

دستمال‌گردن (The Ascot) تا حد زیادی از نظر ظاهری به کراوات سنتی شباهت دارد با این تفاوت که دستمال‌گردن برعکس کراوات سنتی، زیر یقه بسته می‌شود. تفاوت دیگر این دو اکسسوری این است که معمولا دستمال‌گردن در موقعیت‌های غیررسمی استفاده می‌شود. برای افرادی که با کیپ بودن یقه و تحت فشار بودن گردن مشکل دارند، دستمال‌گردن جایگزین مناسب، راحت، شیک و جذاب است.

دستمال گردن - Ascot Tie

دستمال سرآشپز

مدل Neckerchief، فرم کژوال دستمال‌گردن است که برای استایل غیررسمی و اسپرت استفاده می‌شود.

دستمال سرآشپز - Neckerchief

پاپیون

پاپیون (Bowtie) به استایل حس و حال فانتزی می‌دهد و به همین خاطر برای استایل بیزینس یا سیاسی مناسب نیست. در عوض بهترین انتخاب برای مراسم عروسی، مهمانی‌ها و حضور روی فرش قرمز است. پاپیون‌ها بر اساس فرم ظاهری گوشه‌هایشان، به انواع مختلفی همچون پروانه‌ای، الماسی، خفاشی و… تقسیم می‌شوند.

پاپیون - Bowtie

پاپیون وسترن

Western Bowtie یک نوع پاپیون، کلاسیک و محبوب وسترن‌ها است. این پاپیون در بین کابوی‌ها در موقعیت‌های رسمی استفاده می‌شود. در حالی که استفاده از این سبک پاپیون در سایر نقاط، در استایل کژوال رایج‌تر است.

پاپیون وسترن - Western Bowtie

کراوات بولو

کراوات‌های بولو (Bolo Tie) در دهه ۱۹۷۰ میلادی معروف شدند. این اکسسوری در سال ۱۹۷۱ در آریزونا، نیومکزیکو و تگزاس به‌عنوان بخشی از استایل رسمی مردم این مناطق انتخاب شد.
بولو شامل یک نوار باریک یا نخی ضخیم و یک گیره فلزی است که شبیه به مدال یا سنجاق‌سینه روی آن طراحی و تزئین می‌شود. بولو هم بیش از هر جای دیگری در بین وسترن‌ها محبوب و مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کراوات بولو - Bolo Tie

برگرفته از سایت medium و familybritches

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0