تاریخچه عینک آفتابی

تاریخچه عینک آفتابی

قدمت عینک آفتابی به دوران ماقبل تاریخ بر می‌گردد که انسان ها با استفاده از عاج شیر ماهی محافظی برای چشم‌های خود ساخته بودند. در این مطلب از مجله دنیای مد با تاریخچه عینک دودی آشنا خواهید شد.

تاریخچه عینک آفتابی

مخترعان اولین نسل از عینک آفتابی، اینوئیت‌ها (Inuit)، ساکنان قطب شمال، بوده‌اند. اینوئیت‌ها ورقه‌هایی از جنس دندان شیر دریایی را برش می‌دادند و به صورت تخت با یک شکاف باریک در میان هر ورقه به چشم می‌زدند تا چشمانشان را از تابش شدید آفتاب که روی برف انعکاس پیدا می‌کرد، محافظت کنند.

عینک آفتابی

نرو (Nero)، امپراطور روم از اولین کاربران عینک دودی خارج از منطقه شمالگان و قطب بود. نرو دوست داشت جنگ‌های گلادیاتورها را با عینک‌هایی از جنس زمرد تماشا کند.

عینک‌هایی که بعد از این شکل گرفت از انواع کریستال ساخته می‌شد و بیشتر از خاصیت انعکاس آن استفاده می‌شد. در قرن ۱۲ کاربرد جالب عینک آفتابی برای پنهان کردن هویت افراد و یا نشان ندادن حالت چهره در چین ابداع شد.

عینک آفتابی دز چین

جیمز آیکوچ (James Ayscough) در میانه قرن ۱۸ (۱۷۵۲) لنزهای رنگی را در عینک‌ها مورد آزمایش قرار داد. او معتقد بود که لنز‌های رنگی سبز یا آبی هر کدام می‌توانند نوع خاصی از عیوب بینایی را اصلاح کنند. در قرن ۱۹ و ۲۰ عینک‌های زرد، کهربایی و قهوه‌ای برای افراد مبتلا به سیفلیس (syphilis) تجویز می‌شد. زیرا حساسیت به نور یکی از علائم بیماری تلقی می‌شد.

عینک آفتابی

تحولات مدرن

در نهایت در ابتدای قرن بیستم، استفاده از عینک آفتابی در میان اشخاص مشهور و سلبریتی‌ها گسترش یافت. معمولا این بازیگران به علت قرار گرفتن زیر نورهای بالا در هنگام فیلم‌برداری، به قرمزی چشم مبتلا می‌شدند و برای پوشاندن قرمزی چشم‌ها از عینک استفاده می‎کردند.

عینک آفتابی

اولین عینک آفتابی‌های ارزان‌قیمت، از جنس سلولوئید، را سم فاستر (Sam Foster) در سال ۱۹۲۹ در امریکا ساخت. استقبال عمومی چنان گسترده بود که در سال ۱۹۳۷ بیش از ۲۰ میلیون عینک آفتابی در امریکا به فروش رفت.

عینک‌های آفتابی با لنزهای پولاریزه در سال ۱۹۳۶ برای اولین بار با فیلتر معروف پولاروید (Polaroid) ساخته شدند.
در حال حاضر شهر شیامن (Xiamen) در چین بزرگترین تولیدکننده عینک آفتابی در جهان است و همه ساله ۱۲۰ میلیون عینک به نقاط مختلف دنیا صادر می‌کند.

عینک آفتابی - دودی

از معروف‌ترین سازندگان عینک‌های آفتابی امروزی، کمپانی ایتالیایی لوکساتیکا (Luxottica) است که عینک‌های برندهای مختلف مثل ری بن را با استانداردهای بسیار دقیق تولید می‌کند.

حفاظت

عینک دودی در مقابل تابش شدید نور خورشید شامل اجزای مرئی و نامرئی، حفاظت انجام می‌دهد. محافظت گسترده‌تر آن در مقابل اشعه ماوراء بنفش می‌باشد. برای داشتن حفاظت کافی کارشناسان توصیه می‎کنند که عینک آفتابی حداقل باید ۹۹ ٪ نورهای UVB و UVA با طول موج‌هایی تا ۴۰۰ نانومتر را فیلتر کنند.

عینک آفتابی - دودی

داشتن عینک آفتابی برای کودکان بسیار مهم است زیرا لنزهای چشم آنها بیشتر از بزرگسالان به نور آفتاب حساس بوده و دچار آسیب می‌شود.

بر گرفته از سایت: gentlemansgazette و lenskart

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0