تاریخچه عطر و عطر سازی

تاریخچه عطر و عطر سازی

لغت پرفیوم ( Perfume ) از کلمه فیوم Fume یا دود مشتق شده است. زیرا در گذشته خیلی دور، آتش را رایحه چوب می‌دانستند و برای تولید عطر خوش از سوزاندن مواد خوشبو استفاده می‌کردند. در این مطلب از مجله دنیای مد با تاریخچه عطر و عطر سازی آشنا خواهید شد.

تاریخچه عطر سازی

کلمه perfume اولین بار به شکل صمغ‌های معطر که از درختان معطر جمع‌آوری می‌شد در مراسم مذهبی مورد استفاده قرار گرفت. اما به تدریج از این مواد برای ساخت پماد جهت تسکین درد و درمان زخم‌های پوستی نیز به کار برده شد.

به دنبال اختراع شیشه توسط مصریان این ماده در بطری‌های شیشه‌ای به بازار آمد. مصری‌ها نخستین قومی بودند که از عطر استفاده کردند و پس از آنها نیز چینی‌ها، هندوها، کارتاژ‌ها، عرب‌ها، یونانی‌ها و رومی‌های باستان به استفاده از این ماده خوشبو روی آوردند. اگرچه در طول قرن هفدهم، استفاده از بوی خوش و عطر کاملا در بین مردم رواج پیدا کرد، اما مصرف آن در کشور فرانسه بیش از سایر نقاط جهان گسترش یافت.

تاریخچه عطر سازی

عطرها و رایحه‌های خوش یکی از مهم‌ترین تجربه‌های حسی به شمار می‌روند و احساسات و خاطرات فراموش شده را برای انسان تداعی می‌کنند، بر همین اساس بسیاری از مردم سعی می‌کنند، سرمایه قابل توجهی را صرف خرید عطرهای شگفت‌انگیز و به‌یادماندنی کنند.‌ عطر مخلوطی از الکل خالص، روغن‌ها مخصوص و ترکیبات خوشبو و معطر است.

عطر، گرانترین رایحه خوشی است که این روزها می‌توان در بازار یافت. اگر شما بتوانید یک عطر منحصر‌به‌فرد بیابید بوی خودر ا از دیگر افراد متمایز خواهید کرد. به همین دلیل است که بسیاری از مردم همواره به دنبال خرید عطرهای بی‌نظیر و فراموش نشدنی هستند و حاضرند هزینه کلانی را نیز بپردازند.

عطر چیست؟

عطر آمیزه‌ای از روغن‌های اساسی، ترکیبات معطر، ثابت کننده و الکل می‌باشد. روغن‌های اساسی از طریق تقطیر گل‌ها، گیاهان و علف‌ها بدست می‌آید. اگر عصاره‌گیری از طریق تقطیر میسر نباشد توسط روغن‌های جاذب این کار صورت می‌گیرد مانند گل یاس. عصاره گیری توسط روغن‌های جاذب اساسا عمل استخراج توسط جذب مواد معطر بداخل موم و سپس استخراج و جدا سازی روغن بدبو توسط الکل می‌باشد.

تاریخچه عطر سازی

در ساختن عطر مواد شیمیایی معطر نیز بکار می‌رود. ثابت کننده‌ها که وظیفه پیوند دادن و متصل کردن عطرهای گوناگون را بعهده دارند شامل بلسان ( درخت گل حنا )، عنبر سائل و شیره غدد بودار آهوی مشک ( نوع غلیظ آن بدبو بوده اما در محلول الکل به عنوان عامل نگهدارنده کاربرد دارد). میزان الکل افزوده بستگی به عطر دارد.

انواع عطر و خواص آن

همان طور که درصد (غلظت) ترکیبات معطر (اروماتیک) کاهش می‌یابد، شدت و طول عمر عطر نیز کاهش می‌یابد.

 • پودر عطر: شامل ۳۱ % اسانس عطری در پودر تالک آرایشی بدون وجود الکل می‌باشد.
 • عصاره عطر یا Perfume: با غلظتی بین ۱۵ – ۴۰ % از مواد معطر غلیظ‌ترین، خالصترین، ماندگارترین و در عین حال گرانترین نوع عطر است.
 • اسپریت دو پرفیوم یا ESdP: شامل ۱۵ – ۳۰ % مواد معطره، یک ترکیب که به ندرت بین عصاره عطر و ادوپرفیوم استفاده می‌شود.
 • ادو پرفیوم (EAU DE PERFUM): با غلظتی در حدود ۱۰ – ۲۰ % رایج‌ترین نوع عطر است که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست. این نوع عطر را با عبارت (millésime) نیز نشان می‌دهند.
 • ادو تویلت (EAU DE TOILETTE): در حدود ۵ – ۱۵ % غلظت داشته و بوی ملایمی دارد که ماندگاری زیادی هم ندارد و برای تمدید بوی آن باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود.
 • ادوکلن (EAU DE COLOGNE) : با غلظتی در حدود ۳ – ۸ % از مواد معطر قابل ذکر است که عبارت Original Eau de Cologne یک نام تجاری ثبت شده است.
 • پرفیوم میست: با غلظت ۳ – ۸ % مواد معطره در حلال غیر الکلی.
 • اسپلش و افترشیو (EdS): با ۱ – ۳ % غلظت مواد معطره.

ترکیب آب و الکل بعنوان حلال مواد معطر بکار می‌رود. در عمل گرمای بدن سبب می‌گردد تا حلال بسرعت تبخیر شده و عطر بروی پوست باقی بماند تا بتدریج طی چندین ساعت تبخیر گردد.

تاریخچه عطر سازی

مراحل تبخیر عطر

 1. رایحه اولیه: رایحه‌ای که پس از چند دقیقه از استعمال عطر احساس می‌گردد. رایحه اولیه همان احساس اولیه از بوی عطر می‌باشد. به همین خاطر در فروش عطر تاثیر بسزایی دارد. رایحه این مرحله تازه و تند می‌باشد. ترکیباتی که در این مرحله دخیل هستند بوی تند داشته و شدیدا فرار می‌باشند و بسرعت تبخیر می‌گردند.
 2. رایحه ثانوی: رایحه ثانوی زمانی که رایحه ابتدایی از میان می‌رود آشکار می‌گردد. رایحه ثانوی بدنه اصلی عطر را تشکیل می‌دهد و بعنوان ملایم کننده بوی تند اولیه بکار می‌رود. رایحه این مرحله چیزی حدود ۱۰ دقیقه تا ۱ ساعت بعد از استعمال عطر احساس می‌گردد.
 3. رایحه پایه: این رایحه عطر زمانی که رایحه اولیه و ثانویه از میان می‌روند. ترکیبات این گروه معمولا ثابت کننده می‌باشند. رایحه این مرحله قبل از ۳۰ دقیقه از استعمال عطر احساس نخواهد شد.
تاریخچه عطر سازی

منابع عطر سازی

منابع گیاهی

گیاهان بعنوان منابع روغن‌های اساسی و ترکیبات معطر عمده بشمار می‌آیند. گیاهان این ترکیبات را بخاطر محافظت از حیوانات گیاه خوار و همچنین جذب حشرات گرده افشان تولید می‌کنند.

۱- گل ها: بزرگترین منبع مواد معطر می‌باشند که شامل گل‌های سرخ، مریم، میخک، یاس و ابریشم هستند.

۲- برگ ها: برگهای نعناع هندی، بنفشه، رزماری، مرکبات، گوجه فرنگی و علف خشک.

۳- ریشه و ساقه های زیرزمینی: ریشه درخت جوز و زنجبیل.

۴- دانه ها: دانه‌های گشنیز، زیره، کاکائو، هل و بادیان.

۵- میوه ها: میوه‌های تمشک، توت فرنگی، سیب، مرکبات، وانیل، فلفل شیرین.

۶- روغن چوب: چوب درختان سرو، عرعر، کاج و صنوبر.

۷- پوست درختان: درخت نعناع.

۸- رزین(صمغ): رزین بوته کندر، بلسان(درخت گل حنا)، کاج و صنوبر.

تاریخچه عطر سازی

منابع حیوانی

 1. مشک: از کیسه آهوی آسیایی گرفته می‌شود که مشک سنتزی (مصنوعی) به علت اقتصادی بودن جایگزین مشک طبیعی شده است.
 2. کاستوریوم: که از کیسه سگ آبی امریکای شمالی بدست می آید.
 3. عنبر سائل: ماده چربی مانندی که از نهنگ عنبر بدست می آید.
 4. عسل: که از کندو عسل زنبور بدست می آید.
تاریخچه عطر سازی

منابع مصنوعی

مواد معطر ساختگی ترکیبات ارگانیکی می‌باشد که از فرآورده‌های نفتی و یا رزین درخت کاج حاصل می‌گردد مانند کومالین و لینالول.

خانواده عطرها

 1. FRESHY GREEN: رایحه‌ای که شبیه علف و سبزه و یا برگ‌های تازه چیده شده می‌باشد – رایحه پر طراوت.
 2. ORIENTAL: رایحه کاجی و بلوطی و یا وانیلی – رایحه گرم.
 3. SPICY: رایحه گرم و تند.
 4. WOODY: رایحه جنگل و چوب خشک تازه قطع شده.
 5. FLORAL: رایحه گل ها – ملایم و طبیعی.
 6. FRUITY: رایحه میوه ها بجز مرکبات مانند: سیب، موز و توت فرنگی.
 7. FUNGAL: رایحه قارچ مانند.
 8. EARTHY/MOSSY: رایحه زمین جنگل و خاک.
 9. CITRUS: رایحه مرکبات مانند: نارنج، لیمو ترش و پرتغال.
 10. TOBACCO: رایحه تنباکو.
 11. SWEET: رایحه شیرین.
 12. LIGHT: رایحه ملایم و سبک.
 13. HEAVY: رایحه سنگین و گیرا.
 14. از دیگر گروه‌های عطرها می توان به دئودورانت ها (Deodorant) که برای برطرف کردن بوی بد دهان و خوشبو کننده ها ( Anti-Perspirant) که از تعریق بدن جلوگیری می‌کنند و افتر شیو (After Shave) که پس از اصلاح استفاده می‌گردند نام برد.
تاریخچه عطر سازی
نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0