با خطرناک ترین محصولات آرایشی آشنا شوید

با خطرناک ترین محصولات آرایشی آشنا شوید

با خطرناک ترین محصولات آرایشی آشنا شوید

امروزه با تبلیغات گسترده لوازم آرایشی روبه‌رو هستیم و کمتر به معایب و خطر آن پرداخته می‌شود. شناخت محصولات آرایشی خطرناک، به شما کمک خواهد کرد که انتخاب صحیحی داشته باشید. بر اساس آمارها، ایران سومین کشور واردکننده لوازم آرایشی در خاورمیانه است که مصرف سالیانه فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی در آن، حدود یک میلیارد دلار برآورد می‌شود، این در حالی است که بسیاری از خانم‌ها از عوارض لوازم آرایشی که هر روز استفاده می‌کنند، آگاه نیستند.

امروزه با تبلیغات گسترده لوازم آرایشی روبه‌رو هستیم و کمتر به معایب و خطر آن پرداخته می‌شود. شناخت محصولات آرایشی خطرناک، به شما کمک خواهد کرد که انتخاب صحیحی داشته باشید. بر اساس آمارها، ایران سومین کشور واردکننده لوازم آرایشی در خاورمیانه است که مصرف سالیانه فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی در آن، حدود یک میلیارد دلار برآورد می‌شود، این در حالی است که بسیاری از خانم‌ها از عوارض لوازم آرایشی که هر روز استفاده می‌کنند، آگاه نیستند.
در این مطلب با برخی از خطرناک‌ترین لوازم آرایشی آشنا می‌شوید؛ لوازمی که جزو جدانشدنی زندگی بسیاری از خانم‌ها محسوب می‌شوند اما در عین حال سلامت آنها را به خطر می‌اندازند.
دیگر چهره‌ای آلوده نخواهم داشت
آیا تا به حال به فهرست ترکیب‌های به کار گرفته شده در لوازم بهداشتی و آرایشی خود توجه کرده‌اید؟ حتما پیش خود فکر می‌کنید مواد به کار گرفته شده در تولید این محصولات خوشبو و مغذی هستند اما باید بدانید لزوما این‌طور نیست.
دو روزنامه‌نگار آمریکایی به تازگی با انتشار کتابی درباره مواد به‌کار رفته در محصولات آرایشی، فهرست بلندی از مواد ضد‌ سلامت و سرطان‌زای مورد استفاده در صنایع بهداشتی و آرایشی را منتشر کرده‌اند؛ فهرستی که شامل شامپوی سر، رژ لب، ریمل و سایر مواد مشابه می‌شود.
شبان اوکانر و الکساندرا اسپانت در کتاب خود که «دیگر چهره‌ای آلوده نخواهم داشت» نام دارد، پرده از راز بسیاری از محصولات آرایشی برداشتند و نسبت به استفاده از آنها هشدار دادند.
آرایش ۴۰۰ هزار تومانی
داستان نوشتن کتاب مشترک شبان اوکانر و الکساندرا اسپانت زمانی شروع شد که این دو خانم برای تقویت موهای خود به سبک برزیلی، به یک آرایشگاه گران‌قیمت در لس‌آنجلس رفتند. خانم اوکانر دراین‌باره می‌گوید:‌«فکر می‌کردیم کاری که قرار است انجام دهیم، برای سلامت موهای‌مان مفید است. همین که آرایشگر مشغول کار شد، سوزش چشم‌ها و گلوی من هم شروع شد و درک این موضوع سخت بود که چرا دچار چنین وضعی شده‌ام.»
سوزش چشم و گلو باعث شد، شبان اوکانر و الکساندرا اسپانت درباره شامپوی استفاده ‌شده در سبک برزیلی تقویت مو تحقیق کنند و نتیجه مطالعه آنها نشان داد که در شامپوی مصرف شده به جای ترکیب‌های کاروتن، از فرم آلدیید استفاده شده است.
خانم اوکانر می‌افزاید:‌«فرم آلدیید، یک ماده سمی است که کاربرد آن در تولید مواد بهداشتی و آرایشی در اروپا ممنوع شده ولی در آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر همچنان کاربرد دارد.»
ریمل و خط چشم؛ متهمان ردیف اول
بسیاری از خانم‌ها بر این باور هستند، یک آرایش هر چقدر هم زیبا و بی‌نقص باشد، اما باز هم بدون خط چشم و ریمل، سرد و بی‌روح است. باید بدانید این دو ماده آرایشی، دشمنان شماره یک سلامت چشم‌ها محسوب می‌شوند؛ زیرا در ترکیب بسیاری از آنها جیوه و قطران زغال سنگ به کار رفته که اولی مسموم‌کننده سیستم اعصاب و دومی سرطان‌زاست. در عین حال، بسیاری از ریمل‌ها و خط چشم‌های موجود در بازار، حاوی مواد آلرژی‌زا و تحریک‌کننده پوست هستند. بنابراین توصیه می‌شود هنگام خرید لوازم آرایش، حتما از استاندارد و غیرتقلبی بودن آنها مطمئن شوید و به برچسب وزارت بهداشت روی آنها توجه کنید. در عین حال استفاده از خط چشم‌های مایع را به حداقل برسانید و ریمل زدن را کمی بالاتر از سطح چشم‌(از نیمه بالایی مژه‌ها) آغاز کنید تا میزان تماس ریمل با سطح پوست به کمترین میزان ممکن برسد.
دشمنان شماره یک پوست
لابد تاکنون تصاویر مدل‌های زیبا را در مجلات دیده‌اید و به خودتان گفته‌اید که این مدل‌ها برای داشتن چنین چهره‌ای عالی چه می‌کنند؟
در حقیقت این چهره بی‌عیبی که شما می‌بینید، نتیجه کار فاندیشن و کانسیلرها یا همان کرم‌پودر است. در واقع کرم‌پودر یک جلای مات و یک پوشش کنترل‌شده روی پوست ایجاد می‌کند و کاری می‌کند که پوست شما زیباتر به نظر برسد و لکه‌ها و کبودی دور چشم را به خوبی می‌پوشاند با وجود این مزیت بزرگ، نمی‌توان از معایب این محصول آرایشی نیز به راحتی گذشت؛ چرا که استفاده مداوم از کرم‌های آرایشی موجب بسته‌شدن منافذ پوستی و عدم اکسیژن‌رسانی و آب‌رسانی به پوست می‌شود و بروز آکنه و بی‌طراوت شدن پوست از جمله مشکلات شایع استفاده از این محصولات آرایشی است. به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از زدن کرم‌پودر روی پوست، حتما از یک کرم ضد ‌آفتاب مناسب حاوی مواد مرطوب‌کننده استفاده کنید تا تغذیه پوست به خوبی انجام شود. در عین حال، مصرف پنکک و کرم‌های گریم را نیز به حداقل کاهش دهید زیرا این مواد آرایشی سنگین، از تنفس پوست جلوگیری می‌کنند و باعث بروز مشکلات پوستی می‌شوند و پوستی بیمار را برای شما به ارمغان می‌آورند.
مسمومیت از طریق رژ لب
لابد بارها شنیده‌اید که سرب به کار گرفته شده در تولید بسیاری از رژ لب‌های غیراستاندارد، مسموم‌کننده سیستم اعصاب است. شبان اوکانر نتیجه بررسی‌های خود را نگران‌کننده می‌داند و اضافه می‌کند:‌«هیچ زنی با این فکر از مواد آرایشی استفاده نمی‌کند که دارد مواد سمی وارد بدن خود می‌کند. شما وقتی سیگار می‌کشید، می‌دانید برای سلامت شما ضرر دارد ولی وقتی رژ لب حاوی سرب می‌زنید، به این فکر نمی‌کنید که سلامت شما در خطر است. از طرف دیگر، رژ لب به راحتی‌(به عنوان نمونه هنگام غذاخوردن) وارد بدن می‌شود و در صورت داشتن فلزات سنگین و مواد نامرغوب گیاهی، عوارض ناشناخته‌ای در بدن ایجاد خواهد کرد. در عین حال در ترکیب‌های بسیاری از رژلب‌های بی‌کیفیت از رنگ‌های آلرژی‌زا استفاده‌ شده که باعث خشکی، پوسته‌پوسته شدن و سوزش لب‌ها می‌شود.»
البته رویکرد کلی صنایع آرایشی و بهداشتی به کاربرد مواد سمی و خطرناک در تولید این مواد به میزان خیلی کم است و به حدی نیست که سلامت مصرف‌کننده را به خطر بیاندازد؛ اما توجه داشته باشید، بسیاری از خانم‌ها روزانه ۱۰، ۱۲ یا ۱۴ مواد آرایشی مختلف استفاده می‌کنند و اگر میزان مواد سمی به کارگرفته‌‌شده در این مواد روی هم جمع می‌شود، به مقدار خطرناک می‌رسد.

مجله مادران

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0