اوت کوتور چیست؟

اوت کوتور چیست؟

اوت کوتور (Haute Couture) یک اصطلاح فرانسوی است که می‌توان آن را مد سطح بالا هم ترجمه کرد. این اصطلاح به لباس‌های سفارشی دوز ویژه اشاره دارد. در این مقاله از مجله دنیای مد با مفهوم اوت کوتور و جایگاه آن در مد امروز بیشتر آشنا خواهیم شد.

اوت کوتور (به فرانسوی: Haute couture با تلفظ اوت کوتوق ) به مد سطح بالایی (High Fashion) گفته می‌شود که به صورت دوخت سفارشی و دست دوز تهیه می‌شود. در دوخت این لباس‌ها از پارچه‌های مرغوب و گران قیمت و با کیفیت بالا استفاده می‌شود که با دقت فراوان با جزییات توسط طراحان لباس و دوزندگان انتخاب می‌شوند.

haute couture چیست؟

معنا و ریشه کلمه اوت کوتور

در زبان فرانسه کلمه اوت Haute به معنای سطح بالا، ویژه و لاکچری است و کلمه کوتور Couture به معنای دوخت و دوز است که بیشتر در مفهوم طراحی و دوخت لباس در معنای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در روش سفارشی دوز، لباس سایزبندی استاندارد ندارد و بر اساس اندازه‌های خاص مشتری و ویژگی‌های اندام وی دوخته می‌شود. و قیمتی هم از پیش برای آن تعیین نمی‌شود چون در این نوع از پوشاک، میزان پول و هزینه اهمیتی ندارد.

اوت کوتور

این کلمه به انگلیسی به High Fashion ترجمه شده است که معادل مناسبی برای معنای آن است. کسی که اولین بار این اصطلاح را وارد دنیای مد کرد چارلز فردریک ورث، طراح لباس انگلیسی ساکن پاریس بود.

تاریخچه اوت کوتور

هرچند اوت کوتور از میانه قرن نوزدهم به طور رسمی شروع به کار کرد اما آغاز آن به قرن هفدهم میلادی بازمی‌گردد. رز برتین طراح لباس ماری آنتوانت ملکه فرانسه بود که برای اولین بار فشن سطح بالا را به فرهنگ فرانسه وارد کرد.

رز برتین طراح لباس ماری آنتوانت

از آن زمان تاکنون فرانسه در صنعت مد اروپا و جهان پیشرو بوده است و همیشه لباس‌های فرانسوی توسط طراحان و خیاطان تقلید و کپی شده و توسط زنان ثروتمند مورد استفاده قرار گرفتند.

بنیانگذار اوت کوتور

از چارلز فردریک ورث به عنوان اولین کوتوریست در جهان یاد می‌شود که کارهای وی آغازگر عصر مدرن در فشن شد. پیش از او هر لباسی در نوع خود فقط یک عدد بود. پس از وی نیز طراحان دیگری مانند پاتو، ویونه، لانوین، شانل، اسکیاپارللی، دیور و بالنسیاگا به توسعه صنعت اوت کوتوق در جهان پرداختند که هنوز هم ادامه دارد.

اوت‌ کوتور چیست؟ Haute Couture

قوانین اتحادیه اوت کوتوق

برای اینکه یک خانه طراحی مد بتواند از عنوان اوت کوتور استفاده کند باید شرایط و استانداردهای تعیین شده توسط اتحادیه پوشاک اووت کوتور پاریس را رعایت کرده باشد. برخی از این شرایط بدین شرح می‌باشد:

  • طراحی و تحویل سفارشات برای مشتریان خاص
  • داشتن آتلیه و کارگاهی در پاریس با حداقل ۱۵ کارمند تمام وقت
  • داشتن آتلیه‌ای با حداقل ۲۰ کارمند متخصص و فنی
  • ارائه دو کالکشن در سال شامل حداقل ۵۰ طرح از لباس‌های روز و شب

اعضای اوت کوتور

مرکز اوت کوتور جهان در فرانسه قرار دارد و سندیکای بین المللی اوت کوتوق که در سال ۱۸۶۸ توسط چارلز فردریک ورث تاسیس شده است قوانین مربوط به این صنعت را وضع کرده و به دقت بر کار برندهای عضو خود نظارت دارد.

اوت کوتور

هر برندی نمی‌تواند عضو این سندیکا باشد، هر ساله این سندیکا لیستی از برندهای تحت حمایت خود را اعلام می‌کند که در این لیست تعدادی از اسامی ثابت و تعدادی هر چند سال یکبار تغییر می‌کنند. این سندیکا تحت نظارت وزارت صنعت فرانسه فعالیت می‌کند.

اعضای اصلی سندیکای اوت کوتور در بهار سال ۲۰۱۷ عبارتند از: آدلاین اندره، الکساندر ووتیه، الکسیس مابیل، شانل، کریستین دیور، فرانک سوربیه، جیامباتیستا والی، ژیوانشی، ژان پل گوتیه، ژولین فورنیه، مزون مارگیلا، اسکیاپارللی، استفانی رولند، ییجین یین (اعضای اصلی همگی در پاریس اقامت دارند)

اوت کوتوق چیست

اعضای ناظر یا خارجی سندیکا در بهار ۲۰۱۷ عبارتند از: آرمانی، آتلیه ورساچه، ایلی صعب، والنتینو، ویکتور اند رولف. در کنار این اعضا ۹ عضو میهمان و چند عضو نیز در مجموعه جواهرات و اکسسوری فعالیت دارند.

در واقع اوت کوتور Haute Couture، رویایی خاص را به افرادی خاص می‌فروشد.

برگرفته از سایت infoplease

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0