انواع حالت دهنده مو و کاربردهای آن

انواع حالت دهنده مو و کاربردهای آن

انواع مختلفی از محصولات حالت دهنده مو، در فروشگاه اینترنتی و بازار موجود است. انتخاب یکی از آن ها می تواند خسته کننده و مشکل باشد. موس مو، ژل مو، کرم مو و اسپری مو از این دسته اند. ما در این مقاله می خواهیم به شما کمک کنیم تا تفاوت هر یک از محصولات حالت دهنده مو را به خوبی درک کنید و تا به راحتی بتوانید مناسب ترین انتخاب را برای حالت دهی مو هایتان انجام دهید.

ژل مو چیست؟

ژل مو شناخته شده ترین و معمول ترین محصولات حالت دهنده مو میان زنان و مردان است. می توان گفت تقریباً همه ما حداقل یکبار از ژل مو برای حالت دادن مو هایمان استفاده کرده ایم. شاید به این دلیل باشد که ژل مو را در هر فروشگاه یا داروخانه ای به راحتی می توان پیدا کرد. علاوه بر آن، ژل مو نسبت به سایر محصولات حالت دهنده مو ارزان تر است و متاسفانه برای خیلی از ما دلیلش این است که از آن بهتر را نمی شناسیم!

ژل مو یک محصول عالی است برای زمانی که شما بخواهید موهایتان را طوری حالت دهید که سفت سر جای خود بایستد و تکان نخورد. ژل مو برای انواع مو ها با اندازه، ضخامت و جنس مختلف قابل استفاده است، البته به شرطی که زیاد اهمیت به خراب شدن موهایتان ندهید. ژل ها محصولات حالت دهنده بر پایه آب هستند که دارای ترکیبات الکلی و نگهدارنده های شیمیایی است. ژل معمولاً مو هایتان را براق و سفت می کند طوری که مو دیگر حالت انعطاف پذیری نداشته باشد.

ژل مو

مزیت استفاده از ژل مو

در واقع بزرگترین مزیت ژل مو این است که مو هایتان را دقیقاً به همان فرم و حالتی که دوست دارید، نگه می دارد اما با توجه به عوارض آن در مصرف بیش از حد، به طور روزانه پیشنهاد نمی شود.

 • برای فرم دهی به موهای کوتاه بسیار مناسب است
 • وز مو را از بین می برد
 • به مو حالت براق یا خیس می دهد

عوارض ژل مو

 • مصرف بیش از حد از ژل های مو باعث می شود تا موارد زیر برایتان اتفاق بیفتد:
 • پوسته پوسته شدن سر زمانی که انگشتان خود را به داخل مو های ژل زده می برید
 • به خاطر الکل به کار رفته در آن که کمک می کند ژل سریع خشک شود، مو آسیب می بیند و باعث خشکی پوست سر می شود.
 • مواد شیمیایی خورنده، تمام رطوبت مو و پوست سر را می گیرد که همین امر باعث خارش پوست سر، ایجاد پوسته سر و شوره سر می شود.
 • سلول های مرده پوست سر را افزایش می دهد. همچنین باعث افزایش تولید سبوم (روغن موی طبیعی) می شود که منجر به مسدود شدن فولیکول های مو شده که در نهایت منجر به ریزش مو می شود.

موس مو چیست؟

موس مو، فری یا صافی مو( زمانی که با سشوار استفاده شود) را بهبود می بخشد. موس مو برای تمام انواع مو مناسب است (موهای کوتاه، بلند، ضخیم، نازک). بر خلاف ژل مو، موس مو باعث ایجاد پوسته نمی شود. دقت کنید که از موس روی موی نم دار استفاده کنید و قبل از استفاده، آن را به خوبی تکان دهید. سپس به اندازه یک توپ تنیس از آن کف دستتان بریزید و به کل موهایتان بزنید. اگر می خواهید به موهایتان حجم دهید، موس را به ریشه مو ها بزنید و با سشوار از ریشه مو به سمت پایین بکشید.

موس مو

چه چیزی موس مو را از بقیه محصولات حالت دهنده مو متفاوت می سازد؟

موس، لایه های مو را با صمغ های مرکب از مواد مصنوعی که به آن پلیمر می گویند، احاطه می کند و به مو کمک می کند تا پس از خشک شدن حالت خود را حفظ کند. می توانید از موس به عنوان یک محصول اولیه برای حجم دادن به موهایتان استفاده کنید سپس از یک حالت دهنده مو دیگر مانند واکس مو یا کرم مو برای فرم دهی به موهایتان استفاده کنید. بعضی موس ها برای ضخیم سازی تار مو فرمول سازی شده اند و یک انتخاب عالی برای موهایی است که در حال نازک شدن هستند، می باشد.

اسپری مو چیست؟

اسپری مو یکی از محصولات معمول حالت دهنده مو است. این ثابت کننده ی مایع برای حفظ حالت مو و نگهداری آن در طول روز استفاده می شود. اسپری موی همچنین می تواند برای ایجاد حجم و یکدست سازی موهای کوتاه استفاده شود. جالب است که بدانید چرا اسپری مو اینقدر محبوب است. با وجود محبوبیت آن، اطلاعات غلط بسیاری در مورد نحوه کار اسپری مو و آنچه که در آن هست، وجود دارد.عمدتا به دلیل تاریخچه جنجالی آن است. اجازه دهید واقعیت را از داستان جدا کنیم.

تاریخچه جنجالی اسپری مو

اسپری مو در سال ۱۹۴۰ اختراع شد به عنوان وسیله ای که حالت مو را حفظ کند. اسپری مو حاوی یک پلیمر، یک حلال و یک محرک است که تمامی آن در یک قوطی دارای اسپری وجود دارد. وقتی که محصول اسپری می شود، محرک باعث می شود تا مایع درون قوطی خارج شود. حلال نیز که پلیمر را داخل قوطی به صورت مایع نگه داشته بود، تبخیر می شود. سپس پلیمر باقی مانده، به صورت یک لایه ی سفت روی مو باقی می ماند و فرم آن را حفظ می کند.

در سال ۱۹۴۰، محرک درون اسپری از فلور، کلر و کربن تشکیل شده بود( که به CFC ها معروف اند). این عناصر باعث ایجاد حفره در لایه اوزون می شدند، و زمانی که این موضوع کشف شد، CFC ها ممنوع شدند.

اسپری موهای جدید، دیگر حاوی CFC ها نیستند بلکه معمولا از هیدروکربن ها و گازهای فشرده، برای محرک آنها استفاده می شود. اگرچه اسپری های امروزی، دیگر باعث از بین رفتن لایه اوزون نمی شوند، در گرم شدن کره زمین نقش دارند. بنابراین بهتر است از اسپری موی پمپی استفاده کنید تا ردپای کربن خود را کاهش دهید.

اسپری مو

داخل اسپری مو به دنبال چه باشیم؟

اسپری مو در شکل ها و تاثیرات مختلف وجود دارد. دانستن عناصر درون آن، کمک می کند تا یک انتخاب درست داشته باشید.

 1. پلیمرها: دوتا از مهمترین پلیمر هایی که امروزه در اسپری مو به کار می رود، پلی وینیل پریرولیدون است که محلول در آب است و پلییدیدیل سیلوکسان که محلول در آب نیست. اگر شما یک اسپری مو بسیار قوی می خواهید، داخل ان به دنبال پلیمر دوم باشید.
 2. روغن: برخی از اسپری های مو دارای روغن هستند و کمک می کنند تا مو ها را تغذیه شوند. معمولا اسپری مو هایی که دارای روغن آرگان هستند، کمک می کنند تا مو آبرسانی شود و از خشکی بیش از حد آن جلوگیری شود. برخی دیگر حاوی روغن نعنا هستند که برای خواص ضد شوره و ضد پیری معروف است.
 3. اسپری مو طبیعی: در اسپری مو طبیعی از مواد شیمیایی کمتری استفاده شده و معمولاً از صمغ گیاهی به عنوان پلیمر ان استفاده می شود.
 4. ضد وز: اگر موهای شما مستعد وز شدن است، به دنبال اسپری مویی بگردید که حاوی آمینیمتیل پروپانول باشد. این ماده باعث می شود تا موهای شما نسبت به رطوبت دوام بیشتری داشته باشد همان گونه که ph محصول را کنترل می کند.

کرم مو چیست؟

کرم مو یک محصول حالت دهنده مو همه کاره است که می توان از آن برای موهای صاف یا فرفری استفاده کرد؛ همچنین برای موهای معمولی، ضخیم و یا زبر نیز می توان استفاده کرد. کرم مو یک ماده نرم و سبک است که بعد از استفاده از آن، مو چرب یا سفت نمی شود. کرم مو، ایستایی و فرم مو را کنترل می کند و در عین حال درخشش و برق خاصی به مو می دهد.

کرم های مو اغلب شامل مواد مرطوب کننده مانند روغن زیتون و یا اسیدهای آمینه است که به مو حالت می بخشد. کرم مو را می توان به صورت ترکیبی با یک محصول حالت دهنده دیگر استفاده کرد یا می توان به عنوان یک محصول پایانی از آن استفاده کرد. تفاوت آن با سایر حالت دهنده های مو در این است که میزان نگهداری مو در این محصول کمتر است و مو حالت طبیعی خود را حفظ می کند. استفاده از کرم مو عوارض جانبی نداشته فقط باید مراقب باشید تا این محصول با پوست سر برخورد نکند چراکه در این صورت منافذ مو بسته می شود و راه عبور اکسیژن را می بندد که در این صورت منجر به ریزش مو می شود.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0