آموزش گام به گام تتو | خودتان طراح تتوی خود باشید!

آموزش گام به گام تتو | خودتان طراح تتوی خود باشید!

طراحی تتو برای خود، یک راهکار دائمی برای آراستن بدن‌تان با تصویر یا نمادی است که اهمیت ویژه‌ا‌ی برایتان دارد. یک طرح تتو توام (طرح مشترک مشتری و تتوکار) راه خوبی است تا خودتان را به خوبی نشان دهید و یا مانند دیگران نباشید.


بخش اول؛ الهام گیری


۱. به صورت آنلاین ایده‌ها و نقوش تتو را جستجو کنید

یک جستجوی سریع در گوگل، از تتو در طرح‌های مشابه که مایلید داشته باشید، انجام دهید. مثلا اگر فکر میکنید نقوش جهانگردی یا تتوی هندسی می‌خواهید، جستجوی انحصاری از تصاویری با این نقوش داشته باشید. دیدن تصاویر تتوی دیگران نیز می‌تواند الهام بخشی زیادی برایتان داشته باشد، حتی اگر تصمیم به طراحی متفاوتی از تتو به سلیقه‌ی خودتان دارید.

 • شبکه‌های اجتماعی را نیز چک کنید. می‌توانید هزاران ایده در Pinterest , tumbler و اینستاگرام بیابید.
 • همچنین می‌توانید از آلبوم کار هنرمندان تتو نیز دیدن کنید.

سرچ کردن کلمه طرح های تتو در گوگل

۲. مجله‌های تاتو را ببینید

راه خارق العاده‌ای است که از نوآوری‌های تتو در سطح جهانی برای الهام گیری در طراحی تتوی خودتان ایده بگیرید. می‌توانید مجله‌های معروف تاتو از قبیل TATTOO- INKEAD , SKINDEEP را به صورت آنلاین ببینید و یا به روزنامه‌ فروشی شهر خود رجوع کنید.

ژورنال تتو

۳. صفحات کتب هنری را ورق بزنید

چند ساعتی را در روزنامه فروشی محله‌تان و یا کتابخانه به تورق سریع کتب هنری بپردازید. کتب هنری به خصوص کتبی که روی تتو کاری تمرکز دارند، راه بسیار خوبی هم برای نمایش انواع مختلف طراحی و هم آموختن تاریخچه‌ی بسیاری از پیشرفت‌های هنری است که به طرح‌تان معنا و مفهوم می‌دهد.

 • کتاب‌هایی از دوره‌های مختلف هنری که علاقه‌مندید از آنها نقوش و الهام بگیرید ببینید .
 • اگر می‌توانید کتاب بخرید و یا از کتابخانه امانت بگیرید. اگر نمی‌توانید با کسب اجازه از تصاویری که توجه شما را جلب کرده عکس و یا کپی بگیرید، که بتوانید در خانه به آنها رجوع کنید.

 طرح های تتو

۴. ایده‌هایی که برای شما مهم هستند را جمع آوری کنید

حال آنکه شما تنها می‌خواهید تتویی از طرحی که دوست دارید بزنید. زدن نقوشی که اهمیت شخصی برایتان دارد می‌تواند تجربه‌ی فوق العاده‌ای برایتان باشد. تتوی تاریخ‌های مهم را در نظر بگیرید مثلا تاریخ تولد، تاریخ ازدواج، علامت ماه تولد، تصویر صورت شخصی که برایتان مهم است و یا یک نقل قول دلخواه.

ایده عقرب برای تتو


بخش دوم طراحی تتو


۱. ایده‌های که در ژورنالهای‌تان دیدید را یادداشت کنید

حالا وقت آن رسیده است که خلاق شوید روزنامه‌ها را تکه تکه کنید و بچینید تا آمیزه‌ای که برای شما نماینگر رنگ‌بندی و حالاتی است که دوست دارید برای تتوی‌تان بکشید، داشته باشید. یک میز الهام بسازید تا احساساتی که می‌خواهید از طریق تاتوی‌تان منتقل شود بر انگیزاند. همچنین ممکن است بخواهید در دفترچه یادداشتی کلماتی که هنگام فکر کردن به طرحتان به ذهن شما می‌رسد را یادداشت کند.

 • این خیلی خوب است که از هنرمند تتو کارتان بخواهید طرحی را برای شما بزند.

ژورنال تتو

۲. رسم طرح

اگر می‌توانید نقاشی کنید، رسم تتو راه خارق العاده ای است چرا که می‌توانید تصویر دقیق‌تری از آنچه که می‌خواهید در سالن به هنرمند تتو کار خود بدهید تا برایتان بزند. تکه کاغذی بردارید و طبق مقیاس تتو را بکشید. نگران این که چندین بار چرک‌نویس کنید نباشید. شما قرار است چیزی را بکشید که به صورت دائم روی بدن شما می‌آید، پس زمان کافی بگذارید و تا وقتی که روی طرحتان کار کنید تا کاملا درست شود.

 • می‌توانید چرک‌نویسی از طرح اولیه داشته باشید و آن را به هنرمند تتوکار بدهید. او می‌تواند تصور ذهنی شما را معنی کند و طرح را به آن چه که شما تصور می‌کردید، نزدیک کند و در مورد عملی شدن و هزینه‌ی آن به شما آگاهی دهد.
 • اگر نمی‌دانید چگونه طراحی کنید از یک دوست کمک بگیرید و یا از یک طراح بخواهید تصورتان را طراحی کند و یا از سایتی مانند fiverr کمک بگیرید حتی می‌توانید با‍ یک هنرمند تتو کار از طریق توضیح درباره‌ی طرحی که می‌خواهید و گرفتن مشورت درباره‌ی محل، رنگ و نوع جوهر همکاری داشته باشید. بایست  بسیار دقیق تصور خود را توضیح دهید و احتمالا چندین بار چرک‌نویس کنید تا نقاشی کامل شود.

نقاشی گل

۳. انتخاب آینده نگر و همیشگی  داشته باشید

تتو برای همیشه با شما خواهد بود. با پرسیدن سوالاتی از خودتان از قبیل سوالات زیر مصمم شوید که تتویی که می‌خواهید داشته باشید تا پیری می‌ماند؟ چقدر احتمال دارد که من در ۱۰ یا ۲۰ سال آینده ، عقاید و سلایق مشابهی داشته باشم؟ آیا این تصمیم من بر اساس یک انگیزه‌ی ناگهانی است و یا خوب درباره‌ی آن فکر کرده‌ام و وقت گذاشته‌ام؟ خیلی خوب است که چند ماه قبل از زدن تتو فکر کنید.

 • مثال‌هایی از تتوی همیشگی شامل تتوی حیوانات، گلها، جمجمه‌ی سر، نقشه‌ها و یا علامت‌های ملوانی است.
 • یک راه دیگر برای آزمودن همیشگی بودن آن، این است که طرحی که کشیدید را به دیوار بچسبانید و به مدت چند ماه هر روز به آن نگاه کنید. اگر چه زمان زیادی به نظر می‌رسد اما اگر از نگاه کردن به آن خسته شدید راجع به این موضوع که آیا این طرح همان چیزی است که می‌خواهید به صورت همیشگی روی بدنتان زده شود، تجدیدنظر کنید.

نقاشی پرنده

۴. یک تتوی موقت توام(طرح مشترک مشتری و تتوکار) سفارش دهید

اگر دوست دارید ایده‌ی خود را قبل از زدن طرح امتحان کنید، می‌توانید یک تتوی موقت توام (طرح مشترک مشتری و تتوکار) داشته باشید. طرح خود را سفارش دهید تاتو کار برایتان یک تاتوی موقت درست می‌کند.سپس می‌توانید از تتو کار خود بخواهید طرح مورد نظر را روی پوست قرار دهد. این درخواست را در حین مشاوره‌ی اولیه ی طرح مطرح کنید.

انتخاب تاتو از اینترنت


بخش سوم همکاری با یک هنرمند تتوکار


۱. نام هنرمندان احتمالی را بنویسید

به صفحات شخصی تتوکارها در شبکه های اجتماعی در شهر خودتان مراجعه کنید. هر تتو کار، سبک خاص خودش را دارد و شما باید مطمئن شوید که نیاز شما با تخصص و توانایی هنرمند مطابقت دارد.

 • می توانید بر اساس طرح تتوی خود، تاتوکار متخصص در آن طرح را پیدا کنید. مثلا اگر می‌دانید که می‌خواهید یک تصویر صورت را تتو کنید، در لیست‌تان تنها هنرمندانی که تجربه‌ی کار چهره را دارند وارد کنید.

زدن تتو روی گردن

۲. برای یک مشاوره‌ی طراحی زمانبندی کنید

بیشتر سالن‌های تتو از طریق قرار ملاقات مشاوره‌ی رایگان پیشنهاد می‌کنند. از این رو به عنوان یک فرصت برای شناخت هنرمند و سنجیدن این موضوع که آیا احساس خوشایندی نسبت به انجام کار توسط آنها دارید استفاده کنید. اعتماد به تاتوکار در هنگام تتو حائز اهمیت بالایی است چرا که شما از هنرمند می‌خواهید با تمام حواس روی کار شما متمرکز باشد و حواس او سریع مختل نشود.

 • بعضی از هنرمندان بیعانه‌ای را برای انجام مشاوره درخواست می‌کنند. مبلغ آن بسته به زمانی که از هنرمند برای ایجاد طرح و انجام تتو روی شما می‌گیرد بالا میرود.
 • اگر سوال داشتید از هنرمند تتو کار بپرسید. از فاکتور درد گرفته تا تعداد جلساتی که تتوی شما نیاز دارد. هنرمندی را انتخاب کنید که با حوصله پاسخ تمام سوالات شما را بدهد.
 • بعد از ملاقات، به میزان احساس راحتی خود در سالن و دیدگاه هنرمند فکر کنید. در این باره فکر کنید که آیا تنوکار نسبت به تصویر شما برای تتو علاقه‌مند بوده و آیا موافقت نشان می دهد. همچنینی نظافت سالن تتو را نیز در نظر بگیرید.

تقویم

۳. تصور خود را توضیح دهید

موضوع مهمی است که با ایده‌ی شفافی از تتویی که دوست دارید و یا حداقل با مفهومی که دوست دارید به زندگی بدهید به سراغ مشاوره‌ی طرح بروید. در غیر اینصورت، راه حل آسانی است که توسط هنرمند برای کشیدن طرحی که می‌خواهید متقاعد شوید و در آخر با تتویی به جز آن که خودتان می‌خواستید کار را تمام کنید.

 • کسی را پیدا کنید که تصور شما را بفهمد و تمایل به کشیدن آن  داشته باشد. آخرین موردی باید  نظرات خودتان را با نظرات هنرمندی که مشابه تصور شما نیست ادغام کنید.
 • در شرایط ایده‌آل، شما و هنرمند باید از طریق داشتن همکاری طرحی که عاشق آن هستید و آنها از ایجاد آن لذت می‌برند را ارائه دهید.
 • اگر به نظر مشترک دست نیافتید، هنرمند دیگری را بیابید. نباید هنرمند نسبت به تکمیل تتوی شما بی‌علاقه و یا مردد باشد.

صحبت کردن با تتوکار


بخش چهارم منطق پشت آن را بیابید


۱. تصمیم بگیرید بر روی کدام قسمت بدن تتو را انجام دهید

هر موقع تصمیم گرفتید که تتو کجا زده شود، قابل رویت بودن، حساسیت و احتیاط آن را در نظر بگیرید. این موضوع محدودیت‌هایی را می‌طلبد. از قبل روی سایز تتو خوب فکر کنید که آیا می‌خواهید تاتو را همه ببینند. در چه صورت می‌خواهید تاتو روی بازو و یا ساق پایتان باشد و یا می‌خواهید که تاتو محرمانه بماند، در چه صورت می‌خواهید تاتو روی قسمت پایین کمر، شانه‌ها و یا شکم شما باشد.

بازو برای تتو

۲. فاکتور درد را در نظر بگیرید

یک تاتوی بزرگ و یا پیچیده که با سایزهای مختلف از سوزن ایجاد می‌شود احتمال درد بیشتری دارد، به خصوص سوزن‌های کلفت درد بیشتری نسبت به سوزن‌های ریز دارند چرا که پوست بیشتری سوراخ می‌کنند. همچنین این مطلب را در ذهن داشته باشید که نقاط مختلف بدن حساسیت‌های مختلفی دارند. قسمت‌های استخوانی بدن و قسمت‌هایی که چربی کمتری دارند دردناک‌تر هستند. برای مثال مچ‌ها به شدت حساس هستند، در نتیجه برای تاتو زدن درد بیشتری دارند. احساس درد وابسته به طرز تفکر شخص است. برخی می‌گویند که طرح اولیه‌ی تتو درد بیشتری دارد به خصوص اگر این اولین باری باشد که شما تتو می‌کنید و برخی دیگر می‌گویند که شیدینگ ناخوشایندتر است چرا که هنرمند در محدوده‌ی خاصی بارها و بارها حرکت می‌کند و رنگ و یا جوهر را فشرده می‌کند. اگر می‌خواهید شیدینگ نداشته باشید باید یک طرح تاتوی بسیار ساده و کوچک انتخاب کنید.

 • احساس درد بخشی از کار است پس خود را برای آن آماده کنید. به یاد داشته باشید که ارزش آن را دارد. در نهایت شما یک تاتوی منحصر بفرد خواهید داشت.

درد تاتو

۳. تصمیم بگیرید چه نوع رنگی می‌خواهید

رنگ تاتو طرحی که شما ایجاد می‌کنید را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مثلا تتوهای رنگی بهتر است طرح کوچکی داشته باشند تا شما کمترین دستکاری را داشته باشید. تتوهای مشکی و خاکستری بهتر از تتوهای رنگی می‌مانند ارزان‌تر هستند و زمان کمتری می‌برند. تتوهای رنگی باعث خلاقیت بیشتری می‌شوند گزینه‌ی خوبی برای پوشاندن تتوهای قبلی هستند و تضاد زیادی با پوستهای روشن و متوسط دارد.

 • از هنرمند تتوکار خود بخواهید که درباره‌ی نوع رنگی که شما باید استفاده کنید پیشنهاد بدهد.
 • ممکن است تتویی با جوهر سفید در نظر داشته باشید(بسته به نوع طرحی که می‌خواهید ایجاد شود و نمایانگر بودن تتویتان) تتوهایی با جوهر سفید اغلب، نسبت به تتوهای تک رنگ و رنگی کمتر قابل دیدن هستند.

بیشتر بخوانید: آموزش گام‌به‌گام تتو زدن در ۳ مرحله  

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0