آموزش دکلره و دکوکرم کردن مو + عوارض جانبی و رفع آن

آموزش دکلره و دکوکرم کردن مو + عوارض جانبی و رفع آن

حتما شده که از رنگ موهای ژورنالی خوشتان بیاید و با مراجعه به سالن زیبایی، آرایشگرتان بگوید که برای رسیدن به این رنگ باید موهایتان را دکلره کنید. دکلره (Bleaching) که به معنی بی‌رنگ کردن است، پیگمنت‌های طبیعی را از ساختمان مو خارج می‌کند و در نتیجه رنگ مو روشن می‌شود، یعنی اگر بخواهید موهایتان را روشن کنید باید از دکلره استفاده کنید. بهتر است که دکلره کردن را به دست افرادی که در این کار تبحر کافی دارند بسپارید تا موهایتان آسیب جدی نبینند.


مواد لازم برای دکلره کردن


۱. پودر دکلره: پودر دکلره به تنهایی کاری انجام نمی‌دهد مگر اینکه با اکسیدان ترکیب شود تا واکنش نشان دهد. در بازار پودر دکلره‌های متنوعی وجود دارد که در حالت کلی پودرهای دکلره، به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند.

 • پودر دکلره سفید: افرادی که موهای نازک، حساس و یا تازه رنگ شده دارند باید از این پودر دکلره که ضعیف است استفاده کنند. همینطور کسانی که مایل هستند موهای خود را با فویل هایلایت کنند این پودر دکلره انتخاب مناسبی برای آنهاست.

 • پودر دکلره آبی: افرادی که موهای مشکی و یا موهای طبیعی دارند و می‌خواهند موهایشان را دکلره کنند بهتر است از این پودر دکلره استفاده کنند، زیرا پودر دکلره‌ی آبی جزو قوی‌ترین پودرهای دکلره است. توجه کنید که از این پودر برای هایلایت کردن مخصوصا با فویل استفاده نکنید، چون ممکن است به موهایتان آسیب برساند. 
 • پودر دکلره بنفش: ضعیف‌ترین دکلره در بازار، دکلره‌ی بنفش است که برای بی‌‌رنگ کردن رنگ موی بدن و صورت از آن استفاده می‌شود. حتی افرادی که به دکلره حساسیت دارند برای روشن کردن موهایشان می‌توانند از این پودر دکلره استفاده ‌کنند.

۲. اکسیدان: اکسیدان که وظیفه‌ی فعال کردن رنگ مو را بر عهده دارد و هنگامی اثر می‌کند که با پودر دکلره ترکیب شود. هر چقدر درصد اکسیدان بیشتر باشد موها روشن‌تر می‌شود. بطور کلی اکسیدان‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • اکسیدان ۳% یا شماره ۰.۵: در بین اکسیدان‌ها ضعیف‌ترین اکسیدان است که در مش و انواع لایت‌ها و همچنین برای دوام و ماندگاری رنگ‌های تیره (مشکی و قهوه‌ایی تیره) کاربرد دارد.
 • اکسیدان ۶% یا شماره ۱: برای دکلره‌هایی ضعیفی که در آن موها بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند و همینطور برای پوشش دهی موهای سفید و کاهش خطر سوختن موهایی که قرار است با فویل مش شوند کاربرد دارد.
 • اکسیدان ۹% یا شماره ۲: برای هایلایت کردن موهایی که طبیعی هستند استفاده می‌شود. در بین اکسیدان‌ها بعنوان پرطرفدارترین اکسیدان است. 
 • اکسیدان ۱۲% یا شماره ۳: اکسیدان قویی است که برای هایلایت کردن موهایی که ضخیم‌تر هستند و به راحتی رنگدانه‌هایشان باز نمی‌شود و همینطور موهایی که قبلا رنگ مشکی شده‌اند و در برابر روشن شدگی واکنش کمتری از خود نشان می‌دهند کاربرد دارد. این نوع اکسیدان آسیب زیادی به مو وارد می‌کند بنابراین باید توسط آرایشگر انجام شود.

پایه‌های دکلره


۱. دکلره‌ی ضعیف: در پایه‌ی ضعیف هنگامی که فرد موی مشکی داشته باشد پس از انجام دکلره موهایش به یکی از این چهار پایه‌ می‌رسد زیرا موی مشکی نمی‌تواند بیشتر از این رنگ باز کند و اگر مدت زمان بیشتری دکلره روی موی مشکی بماند تا رنگش بازتر شود ممکن است بسوزد. پایه‌های دکلره‌ی ضعیف شامل موارد زیر است و رنگی که می‌توانید برای این چهار پایه انتخاب کنید: مسی، فندقی تیره، بلوطی و قهوه‌ای متوسط (در صورتی که پایه‌ی موی شما نارنجی باشد) و بلوطی است.

 • پایه ۱: قرمز
 • پایه ۲: قرمز – نارنجی
 • پایه ۳: نارنجی – قرمز
 • پایه ۴: نارنجی

۲. دکلره‌ی متوسط: هنگامی که موی فرد به سه پایه‌ی زیر برسد به آن دکلره‌ی متوسط گویند و رنگ‌های مناسب برای این پایه‌ی دکلره: قهوه‌ای روشن، بلوند تیره، ماهاگونی و خاکستری (بهتر است برای رسیدن به رنگ‌های دودی، پایه‌ی موی شما نارنجی – زرد و یا زرد – نارنجی باشد) است.

 • پایه ۵: نارنجی-زرد
 • پایه ۶: زرد-نارنجی
 • پایه ۷: زرد-نارنجی کم رنگ

۳. دکلره‌ی قوی: به پایه‌های زیر قوی می‌گویند که می‌توان رنگ‌های زیبایی مثل بلوند طلایی، بلوند روشن، بلوند خاکستری را استفاده کرد. 

 • پایه ۸: زرد
 • پایه ۹: زرد روشن
 • پایه ۱۰: پلاتینه تا رنگ سفید

مراحل انجام دکلره


۱. ابتدا با توجه به توضیحاتی که در بالا گفته شد بسته به اندازه‌ی موهایتان یک پیمانه پودر دکلره‌ را با اکسیدان طوری ترکیب کنید که مواد بدست آمده نه سفت باشد نه رقیق. سپس اطراف پوست صورتتان را با وازلین چرب کنید. نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که موها حتی الامکان تمیز نباشند تا چربی ناشی از موها باعث آسیب رسیدن به پوست سرتان نشود.

۲. موها را به چهار قسمت مساوی تقسیم کرده و از پشت سر شروع کنید دسته‌هایی از مو را بردارید و از ۲ سانت مانده به ریشه شروع کنید با فرچه‌ی رنگ، ساقه‌ی موها را دکلره کنید. توجه کنید که نباید از ریشه‌ی مو شروع به دکلره کردن کنید چرا که ریشه‌ها نسبت به ساقه‌ی مو زودتر رنگ می‌گیرند. زمان شستن دکلره از روی موهایتان معمولا ۳۰ دقیقه است. موهایتان را با آب ولرم آبکشی کنید. بعد از گذشت این مرحله باید مجددا پودر دکلره و اکسیدان را ترکیب و این دفعه از ریشه شروع و بعد ساقه‌های مو را با مواد دکلره آغشته کنید.

۳. در این مرحله باید موها را چک کنید یعنی با دست چند تار مو را جدا کنید و با دو دست آن را به سمت بیرون بکشید اگر موها کش آمدند یعنی مو مقاوتی برای ادامه دکلره ندارد (ممکن است موهایتان آسیب جدی ببیند) و باید شسته شود. در غیر اینصورت منتظر بمانید تا زمانی که ریشه‌ی مو به پایه‌ی دکلره‌ی ساقه‌ی مو رسیدند آن را کامل آب‌کشی کنید تا مواد لا‌به‌لای موها باقی نماند و در مرحله‌ی آخر از شامپو و نرم کننده استفاده کنید. پس از انجام دکلره به موهایتان استراحت دهید و در آخر آن را رنگ کنید.


نکاتی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موها هنگام دکلره


۱. اگر از رنگ موهای مشکی پرکلاغی و یا حنا استفاده کرده‌اید و بخواهید آن را دکلره کنید حتما با آرایشگرتان مشورت کنید چرا که پاک کردن این گونه مواد برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موهایتان مستلزم تجربه‌ی زیادی است.
۲. هیچ‌گاه از کلاه پلاستیکی برای پوشاندن مو استفاده نکنید، زیرا موها خشک و حالت خود را از دست می‌دهند.
۳. اگر از داروهای اعصاب استفاده می‌کنید برای دکلره کردن حتما با پزشک خود مشورت کنید.
۴. هنگام پریودی، استرس و یا بارداری، بهتر است موهایتان را دکلره نکنید.
۵. قبل از انجام دکلره مقدار کمی از آن را روی موهایتان تست کرده تا در صورت بروز حساسیت (مشاهده قرمزی، خارش پوست سر و یا تورم) از آن استفاده نکنید.
۶. دکلره را روی موهای تمیز انجام ندهید، زیرا چربی مو باعث می‌شود که مو کمتر آسیب ببیند.
۷. در صورتی که رنگ موهایتان روشن است از دکلره استفاده نکنید.
۸. بعد از دکلره کردن در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید، زیرا موهای دکلره شده‌ نسبت به حرارت و گرما حساس‌تر هستند. بنابراین تا یک هفته از سشوار و اتوی مو استفاده نکنید.
۹. پس از دکلره از نرم کننده داخل حمام استفاده کنید تا موها به آسانی شانه شوند. پس از حمام از ماسک‌های محافظ مو استفاده کنید.
۱۰. استفاده بیش از اندازه از دکلره به موهایتان آسیب می‌رساند و باعث خشکی و شکنندگی‌ می‌شود بنابراین بهتر است یک یا دو بار در سال از آن استفاده کنید.
۱۱. از آب داغ در حمام استفاده نکنید، زیرا موهایتان خشک شده و ریزش پیدا می‌کند.
۱۲. از رفتن به استخر اجتناب کنید، زیرا کلر موجود در آب استخر به موهایتان آسیب می‌رساند.


دکوکرم چیست؟


برخی از خانم‌ها برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موهایشان از دکلره استفاده نمی‌کنند ولی خواهان رنگ‌های روشن هستند توصیه می‌شود که از دکوکرم استفاده کنند. دکوکرم دکلره‌ی ضعیفی است که موها را حداکثر تا پایه‌ی هفت می‌رساند. طرز استفاده از دکوکرم مانند رنگ است. دکوکرم را با توجه به بلندی موهایتان با اکسیدان شماره‌ی ۲ ترکیب کرده و روی موهایتان بزنید و آب‌کشی کنید. در آخر رنگ مورد نظرتان را استفاده کنید.  اگر می‌خواهید موهایتان را فقط چند درجه روشن کنید و از عوارض آسیب به موهایتان در امان باشید توصیه می‌شود از رنگ سه صفر با اکسیدان شماره‌ی ۳ استفاده کنید. توجه کنید که رنگ سه صفر برای هایلایت کردن و روشن کردن موها کاربرد دارد.


عوارض دکلره کردن مو


۱. خشک و شکننده شدن ساقه‌ی مو
۲. وز شدن و موخورگی مو

بیشتر بخوانید: درمان عوارض دکلره با اولاپلکس

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0